10 činností, ktoré robili naši prastarí rodičia, aby prežili, a mnohí z nás na ne zabúdame

Lucia Mužlová

Moderný život nás zmenil na vysoko závislé bytosti, či už si to priznáme alebo nie. Denne využívame internet, autá, hypermarkety, technológie a takto by som mohla menovať mnoho ďalších vecí. Je pomerne vzácne vidieť ľudí, ktorí vyrastali obklopení prírodou. Nehovorím o Knihe džunglí či Tarzanovi. Stále si však myslím, že v niektorých mimoriadnych situáciách je lepšie o niektorých veciach vedieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Záhradníčenie

survival skills5
thatsnotfood.com

Možno ste nevedeli, že toto „remeslo“ sa rozvinulo najmä počas 2. svetovej vojny. Samozrejme, že sa pestovalo aj predtým, no počas vojny vznikla akási kampaň, ktorá mala za úlohu to, že súčasťou každého rodinného domu mala byť záhrada, v ktorej sa aj aktívne pestovalo. Zeleninové a ovocné záhrady mali zmierniť nedostatok potravín, pretože sa zásoby posielali vojakom, no takéto pestovanie sa zaužívalo aj po vojne. V súčasnej dobe sa pestujú skôr kvetiny, pretože to vyzerá pekne, prípadne ešte bylinky. Musím však uznať, že záhradníčenie sa dostáva opäť do „módy“, pretože ľudia začínajú chápať, že nie je nad vlastnoručne vypestovanú úrodu.

Chov zvierat

survival skills2
goodshomedesign.com

Aj keď sa priemyselná revolúcia konala už pred viac ako 100 rokmi, stále sa nájdu ľudia, ktorí chovajú nejaké to domáce zvieratko. Čo sa týka veľkých miest, takýto chov viedol k tomu, že sa začali zavádzať rôzne vyhlášky a zákony, ktoré obmedzovali chov hospodárskych zvierat v mestách. Prevyšovať začal chov psov, mačiek, kurčiat a králikov. Najdôležitejšie bolo vedieť rozoznať potreby týchto zvierat a vedieť diagnostikovať ochorenia, ktoré ich trápili. V tej dobe neboli poľnohospodári závislí na veterinároch.

Lov a rybárčenie

Všetci v generácii našich predkov vedeli, ako loviť ryby a samozrejme aj ostatné zvieratá. Ak chceli prežiť, museli jesť. V tej dobe lov rýb nebol šport alebo hobby, ale bol to spôsob, ako zabezpečiť svoju rodinu a znížiť nejaké tie náklady na život. Nezáležalo na tom, kde žili, či na vidieku alebo v meste. Boli schopní uloviť vlastné jedlo, čo bola jedna zo zručností, ktorá bola zásadná pre prežitie. Ako sa ukázalo, bolo to veľmi dôležité najmä v časoch vojny, hladu a hospodárskej krízy. Lovenie je jedna vec a spracovanie mäsa zase druhá. Naši predkovia vedeli ako spracovať mäso tak, aby sa nepokazilo, dobre ho očistiť a zužitkovať všetko, čo sa dalo.

Zásoby

survival skills
goodshomedesign.com

Dnes už len zriedka nájdete rodiny, ktoré by celú zimu prežili len na zásobách, ktoré si cez rok narobia. Ešte u našich prarodičov to bolo úplne normálne. Zavárali všetko, čo sa dalo, údili mäso, organizovali vlastné zabíjačky a každý z rodiny mal pridelenú svoju úlohu. V minulosti bola súčasťou takmer každého domu udiareň. Niekedy sa takáto udiareň nachádzala priamo v kuchynskom komíne, ktorý bol o niečo širší, aby sa tam klobásky a mäso zmestili.

Kováčstvo

Trochu náročnejšie remeslo ako tie, čo sú spomenuté vyššie. Ak sa chcete takéto remeslo naučiť, návod na youtube vám zrejme nepomôže. Museli by ste vyhľadať skutočného kováča. Áno, ešte stále existujú, ak by si niekto myslel, že sú to len čarovné postavy z rozprávok. Predstavte si, že jedného dňa nebude fungovať elektrina. Jediný človek, čo opraví veci z kovu, bude kováč.

Bylinkári a mastičkári

survival skills6
huffingtonpost.com

Ešte nedávno sa všetky zdravotné neduhy liečili pomocou koreňov, listov, kvetov z rastlín. Takáto medicína existuje už tisícročia a v každom kúte sveta bola trochu odlišná. Lekári nemali toľko možností ako dnes, a hlavne vy ste nemohli ísť do lekárne a na všetko si dať Ibalgin. V minulosti si lekári vyrábali vlastné obklady, maste a sirupy, pričom aj bežný človek mal aspoň aké-také znalosti. K prírodným liečivám mali blízko najmä ženy. Veď nie nadarmo poznáme slovné spojenie „babky bylinkárky“. Poznatky sa dedili z pokolenia na pokolenie, no dnes sú mnohé z nich len povery.

Jazda na koni

survival skills 4
christianchat.com

Ovládať jazdu na koni nepatrí zrovna k zručnostiam, ktoré sú nevyhnutné na prežitie, no určite mnohokrát zachránila niekomu život. Na divokom západe bola krádež koňa priestupok, za ktorý vás obesili. Dnes je jazda na koni šport alebo hobby, no predstavte si, že by neexistovali automobily. Verím, že ak by ľudia nemali inú možnosť, začali by znovu jazdiť na koňoch. V skutočnosti je táto zručnosť oveľa náročnejšia ako sa zdá vo všetkých filmoch. V minulosti vedeli muži skrotiť celé stáda, kde sa občas nachádzalo viac ako 50 divokých koní.

Práce okolo domu

Každý z nás by mal vedieť vykonať v dome základné opravy. V minulosti taktiež existovali prírodné katastrofy a následne na to si ľudia museli svoje domovy opravovať sami. Musím uznať, že v minulosti boli ľudia zručnejší ako teraz. Možno nevedeli, čo je počítač a ani ako ho ovládať, ale vedeli vyrobiť nábytok do celého domu, ktorý len tak mimochodom postavili vlastnými rukami.

Opravy 

survival skills3
goodshomedesign.com

Sme konzumná spoločnosť. Spotrebovávame bez rozmýšľania a tento trend sa agresívne presadzuje aj v médiách. V minulosti sa toľko neplytvalo, nič nevychádzalo “ nazmar“ a tie isté staré nohavice sa dedili po všetkých deťoch v rodine. Ženy opravovali a vylepšovali oblečenie a dokonca pociťovali hrdosť, keď mohli niečo opraviť. Žili oveľa udržateľnejším spôsobom života ako teraz my. Len si spomeňte kedy ste naposledy niečo vlastnými rukami opravili alebo urobili? A nemám na mysli zatlčenie klinčeku do steny, aby ste mohli zavesiť obraz.

Dojenie kravy

survival skills7
pinterest.com

Že to nie je žiadny problém? Tí, ktorí ste to už skúšali, mi určite dáte za pravdu, že aj podojiť kravu je potrebné sa naučiť a urobiť to proste správne. Mnoho ľudí to dnes už nevie a mnoho ľudí by sa takej kravy ani nedotklo, pretože im to príde divné. Skúste nabudúce vymeniť návštevu akvaparku za návštevu nejakej agrofarmy, kde sa aj vaše deti môžu zoznámiť s domácimi zvieratami a rôznymi činnosťami, ktoré už možno nikdy v živote neuvidia. Viem, že to bez tabletov a smartfónov bude s deťmi riadna „fuška“, no za skúšku to stojí. Veď si spomeňte na svoje vlastné detstvo. Také zážitky im odoprieť nemôžete.

Možno starším generáciám bude tento článok pripadať až smiešne. „Veď sú to všetko predsa normálne činnosti,“ vravíte si. Opak je však pravdou. Za veľmi krátku dobu toho veľa vymizlo a my sa neustále prispôsobujeme tejto dobe. Za „normálne“ sa považujú úplne iné veci ako pred 20 alebo 30 rokmi. Ja som ešte to šťastné dieťa, ktoré celé dni lietalo vonku, chodilo domov špinavé a s modrinami, no to, čo vidím teraz, to vidieť nechcem. Ako to vnímate vy? Ako sa spoločnosť zmenila za tie roky, čo ste na svete? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Malé dievčatko si pomýlilo nevestu s princeznou svojej obľúbenej knihy, ktorú držala v ruke. Jej reakcia roztopí aj to najchladnejšie srdce

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Najnovšie články