Počas užívania antikoncepcie vám tehotenstvo nehrozí a tampón môžete používať aj v noci. Toto je 10 mylných predstáv o ženskom zdraví, ktoré môžu viesť ku katastrofe!

KatkaR

Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu zistila, že až 40% žien vie o štruktúre a fungovaní svojho tela príliš málo. Nedostatok poznatkov a informácií týkajúcich sa tejto oblasti vedie k tomu, že často uveríme mýtom, ktoré sa dočítame na internete, prípadne takým, ktoré máme z druhej ruky a nevieme si overiť ich pravdivosť. Avšak, majme na pamäti, že niektoré z nich nielenže na naše počudovanie nebudú fungovať, ale môžu nám dokonca i vážne ublížiť. My vám prinášame tie najrozšírenejšie a zároveň najzávažnejšie z nich, aby sme vás varovali pred možnými komplikáciami, ktoré by vám mohli priniesť do života. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mýtus č. 1: Antikoncepčné tabletky nemajú žiadne vedľajšie účinky

pixabay.com

Mnohé z nás veria, že orálna antikoncepcia je najlepším a najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť neželanému tehotenstvu. Ženský organizmus však počas užívania týchto tabletiek prechádza násilnými zmenami a zásahmi, ktoré nemôžu zostať bez povšimnutia. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce vedľajšie účinky patria napríklad poruchy menštruačného cyklu, bolesti hlavy, nevoľnosť či výkyvy nálady. Môžu sa objaviť na začiatku užívania antikoncepcie alebo byť prítomné počas celej doby užívania. Ak spozorujete závažné komplikácie, akými sú napríklad mdloby, zvýšený krvný tlak alebo hladina cukru, neváhajte a poraďte sa so svojím lekárom.

Mýtus č. 2: Počas užívania a bezprostredne po ukončení užívania antikoncepčných prostriedkov nemôžete otehotnieť

pixabay.com

Je pravda, že mnohé dievčatá i ženy skutočne nemôžu otehotnieť niekoľko mesiacov po tom, čo vysadia antikoncepciu. Avšak štúdia z roku 2009 preukázala, že asi 20% testovaných žien, čo činilo v prepočte asi 60 000 žien, boli schopné otehotnieť už mesiac po vysadení tabletiek. Okrem toho existuje i malé riziko otehotnenia počas užívania hormonálnej antikoncepcie – v priemere 2-3 ženy zo 100 hlásia otehotnenie počas užívania piluliek. Dôvodom môže byť napríklad nesprávne nasadená antikoncepcia, preto sa neváhajte pri každej zmene poradiť so svojím lekárom.

Mýtus č. 3: Všetky pohlavné infekcie vychádzajú zo zlej hygieny

pixabay.com

Pohlavné orgány žien majú špecifické prostredie – dobré baktérie tu prežijú a tie zlé zomrú. Keď sú však hodnoty pH tohto prostredia vyššie, prípadne nižšie než normálne, zlé baktérie sa tu dokážu ľahšie vyvíjať i prežívať. Práve to vedie k rôznym infekciám, svrbeniu, podráždeniu či nepríjemnému zápachu. Mydlá a sprchové gély môžu výrazne narušiť prirodzené pH vašej pošvy, čo znamená, že k infekcii môže dôjsť práve v dôsledku nadmernej hygieny. Pri výbere preto voľte výrobky s neutrálnym pH alebo stavte iba na teplú vodu.

Mýtus č. 4: Potraty sú vzácnosťou

pixabay.com

Bohužiaľ, opak je pravdou. Štúdie naznačujú, že v súčasnosti sa v priemere 17% tehotenstiev končí potratom. Preto si v tomto období svoje zdravie strážte ako oko v hlave.

Mýtus č. 5: Menštruačné bolesti nemôžete nijako zmierniť, musíte ich jednoducho prečkať

pixabay.com

Podľa štatistík zaznamenáva až 59% žien počas menštruácie silné bolesti. 20% uviedlo, že táto bolesť im bráni pri vykonávaní práce a niektoré ženy majú počas svojich dní dokonca problém opustiť svoj byt. Existuje však niekoľko overených a efektívnych tipov, ktorými sa menštruačné bolesti dajú zmierniť. Štúdie potvrdili, že teplé obklady, vylúčenie kávy a alkoholu z jedálnička a odpočinok vám naozaj dokážu pomôcť vyrovnať sa s nepríjemnou bolesťou.

Mýtus č. 6: Po pôrode budú vaše menštruačné bolesti znesiteľnejšie

pixabay.com

Populárne tvrdenie, že tehotenstvo a následný pôrod sú liekom na všetky ženské problémy a choroby, sa žiaľ nezakladá na pravde. Je to totiž individuálne. Aj keď sa vám po pôrode môže zdať, že menštruačné bolesti vás už netrápia tak ako pred pôrodom, nepríjemosti sa vám po čase môžu (ale nemusia) vrátiť.

Mýtus č. 7: Raz mesačne sa každá žena mení na netvora

pixabay.com

Tiež sa sama seba pýtate, odkiaľ tento mýtus pochádza? Vedci síce stále nedokážu určiť mieru, akou je osoba človeka ovplyvnená hormónmi, avšak špeciálne zmeny v zdravotnom stave či kognitívnych schopnostiach žien počas menštruačného cyklu dodnes nezaznamenali. Hormonálne pozadie teda nemá na správanie ženy väčší vplyv než maličkosti, ktoré nás dokážu vytočiť každý deň.

Mýtus č. 8: Druhé tehotenstvo bude rovnaké ako prvé

pixabay.com

Váš lekár síce môže pri vašom druhom tehotenstve vychádzať z údajov o tom prvom, avšak nezaručí vám tým, že rovnaký bude aj jeho priebeh. Napríklad príznaky tehotenstva môžu začať o niečo skôr, prípadne môžu byť intenzívnejšie.

Mýtus č. 9: Môžete spať s tampónom

pixabay.com

Výrobcovia hygienických produktov a medzi nimi aj výrobcovia tampónov varujú pred faktom, že používanie tampónov môže mať za následok vyvolanie syndrómu toxického šoku. Ten je síce vzácny, no pri prepuknutí môže viesť i k smrti. Nedávno sme vám priniesli článok o mladej žene, ktorá práve kvôli tomuto syndrómu prišla o jednu nohu a v súčasnosti čaká i na amputáciu druhej. Ak teda počas noci spávate v priemere 7-8 hodín, tampón by ste mali určite nahradiť hygienickými vložkami.

Mýtus č. 10: V mladosti sa môžete opaľovať, no v starobe nie

pixabay.com

Ultrafialové žiarenie je rovnako nebezpečné pre všetky vekové kategórie: spôsobuje predčasné starnutie kože a môže prispievať k vzniku rakoviny. Odborníci odporúčajú používať opaľovací krém dokonca i pri jazde v aute za slnečného počasia, pričom by sme nemali zabúdať ani na jeho nanášanie na oblasť tváre, krku a uší.

Dúfame, že ste si vďaka uvedeným skutočnostiam doplnili vedomosti v niektorých oblastiach a že sme vám pomohli vyhnúť sa tak nepríjemnostiam. O akých mýtoch týkajúcich sa ženského zdravia ste v poslednej dobe počuli vy?

Pozri aj: Vedecká štúdia potvrdila: Tieto ženy majú až 55 orgazmov za mesiac. Toto je dôvod prečo!

Katuš, adme.ru

Najnovšie články