Počas tehotenstva nemôžete behať a mať sex. 10 mýtov o tehotenstve, ktoré sú už dávno vyvrátené a nemali by ste im veriť

Banana

Aj keď už dávno neveríme na rozprávky o včeličkách alebo bocianoch, o tehotenstve a pôrode ešte stále koluje množstvo mýtov. Väčšina z nich pochádza ešte z čias, kedy nebola medicína na takej úrovni ako dnes, alebo boli ľudia v dôsledku slabej informatizácie málo oboznámení s vecami týkajúcimi sa tejto témy. Dnes sa už ale radšej riadime vedeckými výskumami a faktami, ktoré nám potvrdia i lekári. S čím všetkým sa ešte dnes môžete stretnúť a akým bláznivým teóriám ženy ešte stále veria?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Nemusíte veriť všetkému, čo sa tradovalo od minulých generácií. Prinášame vám niekoľko mýtov, ktoré už boli vyvrátené.

Tehotenstvo trvá presne 9 mesiacov

V skutočnosti sa dĺžka tehotenstva môže líšiť až o 5 týždňov. Toto presné číslo uvádza štúdia publikovaná v roku 2013. Dĺžka pôrodu je veľmi citlivá charakteristika, ktorá je závislá od rôznych faktorov. Ovplyvňuje ju vek ženy, jej váha, dokonca aj to, koľko žena vážila pri narodení a mnoho ďalších faktorov.

Sex počas tehotenstva môže ublížiť dieťatku

Takmer vo všetkých prípradoch platí, že sex počas tehotenstva – ak je to žene ešte stále príjemné, nemá žiaden vplyv na bábätko vo vnútri maternice. Je ale pravdou, že existujú výnimky. Sú to najmä ženy s rizikovým tehotenstvom, u ktorých je vyššia šanca predčasného pôrodu a zavážiť môže aj netypické uloženie placenty. Preto, ak máte pochybnosti, informujte sa u svojho gynekológa ešte skôr, ako sa oddáte rozkoši.

Nemôžete rodiť prirodzenou cestou, ak ste predtým rodili cisárskym rezom

pixabay.com

Faktom je, že podľa štatistík je vaginálny pôrod najčastejšou a najprirodzenejšou cestou. Ak ste však absolvovali cisársky rez, vaginálny pôrod po ňom je len o niečo málo rizikovejší, ako ďalší cisársky rez. Spôsob pôrodu je preto veľmi individuálna záležitosť a závisí od toľkých okolností, že je na lekárovi, aby určil najlepší možný spôsob pôrodu. Rozhodne však neplatí, že klasický pôrod nie je po cisárskom možný alebo by bol nebezpečný.

Pohlavie dieťatka ovplyvňuje tvar a polohu tehotenského bruška

Aj keď sa mnoho ľudí rado vydáva za tých, ktorí vedia odhaliť pohlavie dieťatka ešte pred jeho narodením, podľa tvaru alebo polohy tehotenského bruška to určite nebude. Je fakt, že pohlavie dieťatka nemá absolútne žiadnu spojitosť s tvarom, veľkosťou alebo polohou tehotenského bruška. Takže vám ostáva len tipovať, no z obyčajného pohľadu na brucho pohlavie neurčíte.

Ak máte sexuálne prenosné ochorenie, vaše bábätko ho bude mať tiež

Ďalší mýtus. V skutočnosti záleží na druhu ochorenia, ktorým trpíte. Pri niektorých ochoreniach sa môže infikovať krv, kvôli čomu prejde do placenty. Pri niektorých ochoreniach však ide o ohrozenie len priamym kontaktom. V druhom prípade ide napríklad o prenos skrz vaginálny kontakt, takže bude bezpečnejšie, ak žena porodí cisárskym rezom.

Počas tehotenstva nemôžete behať

pixabay.com

Všetky aktivity, ktoré robíte počas tehotenstva záležia od toho, ako ste s ak nim stavali pred otehotnením. Ak ste predtým veľmi necvičili, behanie a športy pre vás budú náročnejšie a nemusíte sa pri nich cítiť komfortne. Ak ste športovo založený typ alebo ste si často chodili zabehať, nie je dôvod na obavy. Dnes už na internete alebo u trénerov nájdete aj rady, akým cvikom sa venovať v prvom, druhom i treťom trimestry, takže môžete využiť aj tieto špeciálne navrhnuté pohybové aktivity. V opačnom prípade existujú skupinové cvičenia pre mamičky, ktoré nie sú ničím náročným, no dokážu pomôcť s flexibilitou a sú aj prevenciou proti kŕčom.

Žena počas pôrodu stratí kilá, ktoré „nabrala“

V skutočnosti žena ihneď po pôrode odľahčí svoje telo o 4,5 až 7 kg. Okrem toho môže váha klesnúť aj podľa množstva plodovej vody. Inak však počas tehotenstva ženy priberú aj 11 až 16 kg a tie len tak nezmiznú. Preto sa mnoho žien trápi so zbavovaním sa vyššej váhy aj rok po pôrode.

Musíte jesť za dvoch

Je to síce pekná výhovorka pre ženy, ktoré majú počas tehotenstva neustále chuť na dobroty, no pravdivé na tom nie je nič. Je potrebné si uvedomiť, že to malinké bábätko nespotrebuje toľko kalórií, takže vám postačí, ak počas dňa do jedálnička pridáte niečo na zahryznutie raz alebo dva krát denne, čo znamená prijať asi 300 kalórií navyše.

Oveľa dôležitejšie je mať vyváženú stravu, prijímať všetky jej zložky vo vhodnom množstve, nemať deficit minerálov a vitamínov a jesť dostatok ovocia a zeleniny.

Ak sa chce, každá žena môže dojčiť

pixabay.com

 Žiaľ, tu skôr platí staré známe: keď to nejde, tak to nejde. Samozrejme má význam sa o to pokúšať, ako najlepšie viete, no niektoré ženy skrátka nemajú to šťastie a musia sa zmieriť s nedostatkom svojho materského mlieka. Aj rôzne operácie môžu dojčenie sťažiť. Vplyvom rôznych liekov môže byť materské mlieko dokonca nevhodné pre bábätko. Preto by ste sa o tom mali poradiť so svojím lekárom.

Niektoré druhy jedál môžu vyvolať pôrod

Tehotné ženy sa najviac boja pálivých jedál, no v normálnom množstve nimi dieťatku ublížiť nemôžete. Dokonca jedlom nevyvoláte ani pôrod, ide skôr o stimulovanie iných orgánov, ich vzájomné ovplyvňovanie a v konečnom dôsledku ich vplyve napríklad na kontrakcie. Je samozrejmé, že ak to preženiete s pikantným jedlom alebo korením, môžete vyvolať zvýšený pohyb čriev, hnačky a následné vyčerpanie organizmu. Je teda logické, že pre tehotnú ženu to nie je veľmi dobrá voľba. Priamy vplyv na začiatok pôrodu však jedlo nemá.

S akými mýtmi a poverami ste sa ohľadom tehotenstva stretli vy? Ktoré z nich vás najviac prekvapili? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Pozri aj: Deti, ktoré sú jedináčikovia jednoducho nepotrebujú súrodencov. Toto je dôvod, prečo by ste to už nemali nikomu radiť

zdroj: Jana, womenshealthmag.com

Najnovšie články