Sprievodca hľadaním ideálneho psa. 10 plemien psov, ktoré nehodia do rodiny s malými deťmi

Gabriela Kinčoková Ešte viac

Každý kto videl rozprávku 101 dalmatíncov alebo Hachiko si určite povedal, že mať psa je jednou z najkrajších vecí. Je to dobrý priateľ človeka a dokáže zlepšiť náladu aj vtedy, keď máte naozaj veľmi zlý deň. Akého psíka si ale zaobstarať? Sú plemená, ktoré sú vhodné hlavne do rodín s deťmi. Dokážu naozaj úprimne mať radi svojich majiteľov a hlavne, aj tých najmenších. Avšak na druhej strane sú tu aj plemená, ktoré sa k deťom veľmi neodporúčajú a ich zaobstaranie by ste si mali poriadne premyslieť.

#1 Akita Inu

View this post on Instagram

Che bello dormire sul divano 🐾😴🛋 #akitainu

A post shared by FUJIKO 🐕🦁🐾 (@fujikotheakitainu) on

Na prvý pohľad je tento psík priateľský a veľmi krásny. Toto plemeno môžete poznať najmä z filmu Hachiko, kde bol veľmi oddaný a priateľský. Avšak, v každodennom živote toto plemeno môže narobiť veľké problémy. Jedným z hlavných dôvodov je, že je nedôverčiví voči cudzincom a najmä nemajú v obľube deti. Tieto psy bývajú taktiež často agresívne aj voči iným zvieratám.

#2 Dalmatín

Kto by nepoznal rozprávku 101 dalmatíncov, kde Cruela túžila po dlhom kabáte práve z dalmatíncov? V tomto filme však boli schopnosti tohto plemena veľmi precenené. V skutočnosti je tento pes veľmi veľký, silný a hyperaktívny. Dokonca aj vycvičený dalmatín môže bez dozoru spôsobiť problém. Preto potrebuje pevnú ruku a tvrdší tréning. K malým deťom sa teda veľmi neodporúča, najmä, ak ho majú mať na starosti väčšinu času.

#3 Ruský toy

Ruský toy je veľmi láskyplný a lojálny pes. Pamätajte však nato, že má veľmi citlivú povahu. V rodine s malým dieťaťom môže toto plemeno veľmi trpieť. Môže byť veľmi nervózny a to môže mať neskôr za následok agresiu. Okrem toho sú tieto psíky veľmi krehké a maličké deti by ich mohli objímať príliš silno. Toto plemeno sa preto odporúča rodinám, kde sú deti už veľké.

#4 Doberman

https://www.instagram.com/p/BqYOhVuHcjW/

Toto plemeno je považované mnohými ľuďmi za plemeno vhodné do rodiny hlavne kvôli strážiacim schopnostiam. Títo psy majú veľkú túžbu po ochrane šteniatok a rovnako silnú túžbu po nadvláde. Zaberie naozaj veľa úsilia vychovať toto plemeno a hlavne tak, aby psík pochopil, že musí rešpektovať rozkazy aj tých najmenších.

#5 Husky

View this post on Instagram

We love special deliveries 🐾❤️ thanks for our beef hooves Aunty Georgia 😍 ————————————————— 🐾Follow my best friends!🐾 @aaylaandhunter_thehuskies_ @lena.caius.huskyadventures @2andahalfwolves @ohmyfluffydog @allaboutodin @rexthesibe @lovelylittlelyla . ————————————————— 🌟Check out @petconnect.nz for some crazy good prices on pet products! They even have Laybuy 😱🌟 It’s one of our favourite places to shop! . #petlifenz #siberianhusky #husky #siberianhuskies #huskies #sibes #sibe #sibedog #huskylife #huskydog #dog #doglife #dogsofinstagram #huskygram #huskiesofinstagram #picoftheday #love #instagood #photooftheday #dogoftheday #nzhusky #lightroom #nzdogsoninstagram #nzdogs #huskypuppy #huskiesofnz #sibesofinstagram #bestfriend #summer #petconnectnz

A post shared by Mika, Roko & Harley (@thethreesibes) on

Ak rozmýšľate nad huskym nezabudnite, že toto plemeno je veľmi energické a hravé, rovnako ako dieťa. Bude potrebovať veľa pozornosti, prechádzok a veľa hodín cvičenia. Husky nie je vôbec agresívny, ale tiež sa neodporúča pre bezpečnosť nechať ho s deťmi samého. Je dôležité sa naučiť s týmto psom komunikovať a stanoviť mu určitý režim.

#6 Basendži

Na prvý pohľad je to veľmi priateľský pes. Na druhej strane má mnoho (pre rodiny) negatívnejších stránok ako je napríklad neúnavná zvedavosť, energickosť, vysoký intelekt, ktorý úzko súvisí aj s následnou neposlušnosťou. Experti hovoria, že tento psík môže poznať všetky príkazy, ale sám sa rozhodne či ich vykoná. Pri kúpe si teda premyslite, či ste ochotný mu venovať toľko času.

#7 Alabai

Alabai alebo aj Stredoázijský ovčiak. Toto plemeno je veľmi veľké a silné. Je to veľký ochranca, ktorý je ale náchylný byť dominantný. Alabai, ktorý žije s deťmi potrebuje plný  a tvrdý výcvik. Okrem toho je Alabai pomalý pri vykonávaní príkazov. Ak teda neovládate plnohodnotný výcvik, zvážte kúpu tohto plemena.

#8 Čivava

Čivava patrí k tým najmenším plemenám psov. Aj preto môže byť deťmi skôr považovaná za hračku a nie za domáce zvieratko. Taktiež hrozí, že tieto psíky budu nervózne z príliš silných dotykov. Navyše, čivavy sú veľmi naviazané na svojich majiteľov a pri deťoch môžu byť žiarlivé.

#9 Pekinský palácový pes

View this post on Instagram

#pekingdog#puppy#myboy#lovely#nikon

A post shared by Nikon mic (@michael.chim) on

Najvýraznejšou črtou tohto plemena je pocit, že mu patrí celý svet. To je dôvod, prečo tieto psy nemajú veľmi v láske deti, ktoré sú veľmi hlučné alebo sa snažia ich neustále objímať. Ak nie sú dobre vychované, tak sa neboja uhryznúť. Ak si preto chcete vziať psa, ktorý bude nadovšetko milovať deti, toto nebude najšťastnejšia voľba.

#10 Waleský korgi

O korgim sa hovorí, že si o sebe naozaj veľmi veľa myslí. Tento pes nie je vhodný pre deti a citlivých ľudí. Nemá veľmi rád hýčkanie. Korgi skôr patrí medzi agresívnejšie plemená, resp. keď sa mu niečo nepáči, dá to jasne najavo. Nezabudnite, že korgi je pastiersky pes takže má vo zvyku byť tvrdohlavý, dominantný a vytrvalý. Toto plemeno sa na druhej strane veľmi ľahko zľakne hlasných zvukov alebo prudkých pohybov.

Dôležité je poznamenať, že každý pes je iný a mnoho záleží aj na tom, ako sa k jeho výchove postavíte vy. Ak naučíte psíka rešpektovať dieťa a dieťaťu zase vysvetlíte, ako sa má pri psíkovi správať, môžu z nich byť najlepší priatelia.

Pozri aj: Toto psom nikdy nerobte, inak ich dôveru nezískate. Jednoduchý experiment ukázal, ako psy reagujú na klamstvo

Gabriela, adme.ru

0
Komentovať (0)