10 užitočných a jednoduchých tipov nielen pre krajčírky. Vďaka rade číslo 2 som si skrátila šaty už za 7 minút a vyzerajú dokonale!


Väčšina žien má bohaté skúsenosti so šitím aj bez toho, aby boli krajčírkami. Skrátiť šaty, prišiť gombík alebo úhľadne podohnúť nohavice síce nie je žiadna veda, no vďaka nasledujúcim tipom to máte urobené šikovne a bleskurýchlo. Zlepšováky, ktoré uľahčia prácu, sa predsa zídu každej z nás. 

Prečo robiť prácu navyše alebo sa jej venovať dlhšie ako je nutné? Zozbierané tipy vám názorne ukážu, že pri šití to ide aj oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Stačí len vedieť, ako na to. Vďaka nasledujúcim trikom posuniete svoje krajčírske zručnosti o level vyššie.

takprosto.cc

Ešte pred samotným šitím je vždy potrebné dôkladne zaznačiť rozmery a nakresliť strih tak, aby všetko sedelo. Vďaka jednoduchej šablóne sa v tejto fáze vyhnete neustálemu meraniu a zaznačenie švov sa stane hračkou. Potrebujete si rýchlo skontrolovať dĺžku alebo zaznačiť dôležité časti? Vyrobte si šikovnú pomôcku napríklad z kartónu alebo lepenky.

takprosto.cc

Šikovný trik, ktorý vám pomôže skrátiť nadmerne dlhú sukňu, ak ju potrebujete expresne rýchlo. Postačí vám špagát, ktorý pošúchate krajčírskou kriedou. Uviažte špagát v požadovanej výške a oblečená v sukni sa okolo neho „obtrite“. Špagát vám zaznačí potrebný rozmer a ak nemáte čas na dôkladné skrátenie pomocou šijacieho stroja, pomôžu vám aj nažehľovacie krajčírske pásy, pomocou ktorých sukňu podohnete.

takprosto.cc

Starý známy problém so šitím hrubých materiálov. Pracovať s džínsami na šijacom stroji môže byť fuška, nie však v prípade, že nižšiu časť džínsov preložíte kusom lepenky alebo kartónu. Vyrovná sa tak rozdiel medzi hrúbkami materiálu a môžete pokračovať v šití bez akýchkoľvek problémov.

takprosto.cc

Obyčajné tenké gumičky vedia byť veľmi nápomocné. Poslúžia vám ako pravítko či šablóna pri šití.

takprosto.cc

Zaznačiť strih dvojitou čiarou znamená prácu naviac. Jednoducho vezmite dve ceruzy a pomocou pásky ich k sebe prilepte. V prípade, že potrebujete zaznačiť väčšiu šírku, vložte viac ceruziek (tie posuňte vyššie, aby nenechávali stopu).

takprosto.cc

Starostlivo vytvorený lem patrí k väčším sústam, čo sa týka šitia. Pomocou takejto pomôcky z papiera to ale taký problém byť nemusí.

takprosto.cc

Ak chcete podohnúť šaty alebo nohavice, pripravte si takúto šablónu. Nielen že pomôže vytvoriť perfektne rovný záhyb, pomocou jednotlivých čiar si odstupňujete vzdialenosť a šírku lemu.

takprosto.cc

Ďalší perfektný trik, ktorý vytvoríte len pomocou obyčajného papiera. Presná vzdialenosť a úhľadná pravidelnosť už viac nebude problém.

takprosto.cc

Pri prešívaní si pokojne pomôžte štipcami na bielizeň alebo sponkami do vlasov. Prečo si robotu neuľahčiť?

takprosto.cc

Pri šití si pomôžete aj takto netradične – vďaka malému kúsku igelitu.

Poznáte niektorý z týchto tipov a využívate ich pri šití? Pokojne sa s nami v komentároch podeľte aj o ďalšie zlepšováky.

Pozri aj: Elegancia v kráľovskom štýle! Toto je dôvod, prečo má vojvodkyňa Kate len 15 druhov šiat vo svojom šatníku!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov