10 zaujímavých vecí, ktoré sa dejú s našim telom každý jeden deň a vôbec sme o nich nevedeli


Nemusíte študovať medicínu, aby ste vedeli, akým úžasným a zaujímavým „strojom“ je naše ľudské telo. Obrovské množstvo procesov, ktoré sa v ňom odohrávajú každý deň, si vo veľkej miere ani neuvedomujeme. Nasledujúce fakty o ľudskom tele vás určite prekvapia, no poodhalia vám tie najzaujímavejšie informácie o tejto perfektne fungujúcej živej „továrni“.

Aj keď vám je štúdium biológie cudzie, nasledujúce fakty o ľudskom tele vás doslova uchvátia. Prečítajte si viac o zaujímavostiach, ktoré sa v našom tele odohrávajú každý deň bez toho, aby sme ich vnímali.

Každých 10 rokov prebehne takmer kompletná regenerácia

pixabay.com

Každý deň naše telo príde asi o neuveriteľných 70 miliárd buniek, ktoré odumrú. Možno znie táto informácia desivo, nie je to žiadny dôvod sa obávať, pretože bunky sa neustále regenerujú. Raz za 3 až 4 dni sa obnovujú bunky čriev a napríklad erytrocyty, známejšie pod názvom červené krvinky v našom tele odumrú každé 3 mesiace, aby ich následne nahradili nové krvinky. Bunkám v obličkách proces obnovy trvá o niečo dlhšie a môže prevyšovať až jeden rok. Podobné zmeny sa v našom tele dejú každý deň a po 10 rokoch môžeme hovoriť o kompletnej regenerácii. Niektoré bunky nášho tela však prežijú viac ako jednu dekádu. Hovoríme o neurónoch, ktoré sú schopné vydržať i storočie.

Pupok ako vesmír plný baktérií

pixabay.com flickr.com

Aj keď tento fakt môže znieť neuveriteľne alebo skôr nechutne, náš pupok je obrovským zdrojom nesmierneho množstva baktérií. Doslova tisíce baktérií, ktoré sa vo vnútri pupka nachádzajú, si vytvárajú vlastný ekosystém, ktorý podľa vedcov pripomína fungovanie tropických lesov, kde je všetka fauna v rovnováhe a rôzne typy baktérií zaujímajú dominantnú pozíciu. Z tohto dôvodu sa na každý pupok môžeme pozerať ako na súbor baktérií s vlastným ekosystémom.

Chuťové poháriky máme i na srdci

vimeo.com pixabay.com

Čo na srdci, to na jazyku. Táto zaužívaná veta pri tomto fakte dostáva úplne nový rozmer. Podľa najnovších výskumov sa totižto receptory na rozoznávanie horkej chuti nachádzajú aj v tkanive srdca. Ich výskyt na tomto orgáne ale má svoje opodstatnenie. Srdce je tak schopné pomocou horkej chute rozoznať prítomnosť infekcie.

Nemenej zaujímavou informáciou je počet chuťových receptorov na jazyku dospelého človeka, ktorý sa odhaduje až na 10 000. Tieto receptory však s vekom „odchádzajú“ a v šesťdesiatke sa ich počet zníži na polovicu.

Žalúdočné šťavy sú schopné rozpustiť železo

flickr.com

Ďalšia z radu zaujímavostí, ktorá mnohých prekvapí. Je známym faktom, že žalúdočné šťavy obsahujú i kyselinu chlorovodíkovú. Tú vedci zahriali na 37 stupňov a umiestnili do nej železné čepieľky i obyčajné batérie. Už po jednom dni stratili čepieľky 63% svojho objemu. Batéria vydržala približne 24 hodín a následne tiež podľahla sile žalúdočnej šťavy. Aby telo vydržalo odolávať žalúdočnej šťave, bunky stien žalúdka sa neustále menia za nové.

Emócie dokážu vytvárať falošné spomienky

pixabay.com

Ak ste verili svojej neoblomnej pamäti, po prečítaní nasledujúcich riadkov vaša dôvera určite klesne. Vedci totižto zistili, že so zmenou nálady a aktuálnych emócií sa menia i naše spomienky. Mozog si „zápisky“ z minulosti prispôsobuje podľa nášho aktuálneho rozpoloženia. Napríklad, ak ste si pred rokom užili skvelú a zábavnú dovolenku so svojou dobrou priateľkou, no momentálne sa kvôli nezhodám nestretávate a vaše kamarátstvo ochladlo, zmenia sa i vaše spomienky.

Mozog ich dokáže pozmeniť, dokonca si i domyslieť negatívne pocity zo spoločnej dovolenky, ktorá vo vás nebude vyvolávať toľko pozitívnych dojmov.

Zloženie mlieka sa prispôsobuje dieťaťu

commons.wikimedia.org

Materské mlieko je prvým pokrmom dieťaťa a obsahuje množstvo živín a látok, ktoré sú nevyhnutné pre jeho rast, vývoj a získavanie imunity bezprostredne od jeho narodenia. Nedávne výskumy odhalili, že telo matky si na základe rozboru slín jej dieťaťa dokáže pretvárať konzistenciu i zloženie mlieka tak, aby čo najlepšie vyhovovalo dieťaťu a jeho potrebám. Mama tak svojej ratolesti nevedomky vytvára mliečny kokteil ušitý na mieru.

Dopoludnia sme vyšší a štíhlejší

pixabay.com

Tento zázračný proces znižovania hmotnosti a rastu sa deje každú noc bez toho, aby sme ho pociťovali. Počas noci sa dýchaním a potením zbavujeme prebytočných tekutín a naša hmotnosť sa môže zmeniť aj o 2 kilogramy počas noci. Zmena výšky sa pripisuje uloženiu medzistavcových platničiek, ktoré na seba počas spánku nepriliehajú tak tesne. Preto sa môžeme zobudiť aj o 1 až 2 cm vyšší, ako keď sme si líhali spať.

Keď sa pýrime, červená sa aj náš žalúdok

blog.doctoranytime.gr

Spojenie našich emócií a žalúdka môžeme vnímať aj v prípade, keď sa dobre najeme. Chutné jedlo v nás vyvoláva pocit uspokojenia a šťastia, kvôli čomu sa často zvykne spomínať i známe: „Láska ide cez žalúdok.“ Dokonca i pocity zamilovanosti spájame so šteklením a povestnými motýľmi v žalúdku. Rovnako je to i v prípade, že sa dostaneme do rozpakov a na tvári sa nám objaví rumenec. V tej chvíli sa doslova červená i náš žalúdok, ktorého sliznica naberá krvavú farbu.

Každý človek má ultrafialové videnie

flickr.com

Schopnosť vnímať ultrafialové žiarenie, ktorého najintenzívnejším zdrojom je Slnko, je rozšírená i v zvieracej ríši, napríklad u sobov. Tí vďaka nej rozlišujú predátorov (biele ľadové medvede) v zasneženej krajine. U ľudí je táto schopnosť potlačená, keďže ju v bežnom živote nepotrebujeme. Po niektorých operáciách šedého zákalu sa u pacientov môže prejaviť schopnosť vnímať ultrafialové žiarenie. To bol i prípad známeho maliara menom Claude Monet.

Polovicu nášho tela tvoria baktérie

pixabay.com

Ešte donedávna prevládal názor, že v našom tele je 10-krát viac baktérií ako našich vlastných buniek. Táto nepravda je už vyvrátená, no faktom ostáva, že v tele dospelého človeka sa nachádza asi 30 až 40 biliónov baktérií. To sa približne rovná počtu buniek ľudského tela.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), adme.ru


Komentáre

komentárov