10 zlatých pravidiel etikety, ktoré by sme mali všetci poznať, no len málokto z nás ich skutočne dodržiava

Monizz Ešte viac

Nevedomosť nikoho neospravedlňuje. Aspoň tak sa to hovorí. Okrem toho by sme slušné správanie mali ovládať všetci, a to sa bezprostredne týka aj etikety. Tá totiž nie je len o tom, že nôž a lyžičku pri prestieraní ukladáme na pravú stranu a vidličku na ľavú.

pixabay.com

Keď muž má byť prvý

Dáma nemusí byť vždy pred pánom. Muž by mal ísť pred ženou rozhodne v prípade, že kráčajú po schodoch. Je jedno, či hore alebo dole. Ak by mala žena spadnúť, potom ju muž – gentleman – zachytí už len tým, že bude pred ňou.

Návšteva bez ohlásenia

Nikdy by ste ľudí nemali navštevovať bez ohlásenia, a to ani vtedy, ak ide o vašich blízkych príbuzných. Málokto si uvedomuje, že navštevovať sa bez ohlásenia je nielen neslušné, ale vystavuje to návštevníkov aj domácich nebezpečenstvu kurióznej situácie.

pixabay.com

Keď prší

Ak vonku prší a vy ste prišli do spoločnosti cudzích ľudí, dáždnik by ste si nikdy nemali rozprestierať. Slušnosť káže, aby ste ho zložili a nechali odkvapkať. Nemali by ste ho však zapínať, inak z neho voda nestečie a môže začať páchnuť. Rozhodne by ste ho mali dať zložený do stojana na dáždniky, a ak nie je k dispozícii, tak ho voľne zložený oprieť o stenu.

Mať či nemať čiapku?

Čiapka sa pri vstupe do miestnosti z hlavy vždy skladá. Ak máte elegantný klobúk, ktorý korešponduje s vašimi rukavičkami, potom si ich pokojne môžete nechať. Všetko ostatné by ste si pred vstupom do miestnosti mali zložiť.

pixabay.com

Kam s kabelkou

Kabelku by ste nikdy nemali ukladať na stoličku ani na kolená. Maličkú elegantnú kabelku ukladajte na stôl, ostatné vešajte na operadlo stoličky, uložte na podlahu vedľa vašej stoličky či nohy stola.

S mobilom na stole

Vykladať si telefón na stôl pri stretnutiach akéhokoľvek druhu je neslušné. Vrcholom všetkého je, ak svoj mobil ešte k tomu aj pravidelne kontrolujete pohľadom. Urážate tým vášho spolustolovníka a ukazujete, že mobil je pre vás zaujímavejší ako osoby vo vašej blízkosti.

pixabay.com

A prvý je…

Ktokoľvek ste – režisér, akademik, školáčka či staršia dáma, pri vstupe do miestnosti sa zdravte prvá!

Kto platí?

Ženy často špekulujú nad tým, že ak ich pozve do kaviarne muž, musí platiť zákonite on. Áno, ale len v prípade, že stretnutie aj inicioval a nahlas dodal, že vás pozýva. Ak ste tento istý krok urobili vy, je nemiestne, aby platil druhý a takisto je nemiestne, aby ste si každý platili sám. Ak teda idete na pracovnú večeru alebo obed, povedzte len „poďme na obed“. Vtedy si môže každý platiť sám.

pixabay.com

Muž kabelky nenosí

Aj keď sa to mnohým dámam zdá veľmi sympatické, muž by nikdy nemal nosiť žene kabelku. Kabát jej môže vziať prehodený cez ruku len preto, aby ho zavesil v šatni. Kabelku si však dáma musí niesť zakaždým sama.

V divadle a kine

Ak nesedíte práve na kraji, ale v prostriedku radu v divadle alebo v kine, k svojim miestam by ste sa mali dostať slušne pozdraviac okolo sediacich. Tí by sa mali postaviť a uvoľniť vám cestu. Je neslýchané, aby ste sa k svojmu miestu dostali tak, že budete stojacim otočení chrbtom. Na svoje miesto sa musíte dostať vždy otočená tvárou k tým, ktorí vás púšťajú.

Pozri aj: Briti sú rozhorčení a kráľovná je v koncoch! Hneď dve porušenia pravidiel v priebehu niekoľkých hodín má na svedomí princ Charles a jeho mladší syn princ Harry

zdroj: babskeveci.sk (M)

0
Komentovať (0)