Bolesť chrbta a opuchnuté oči. 10 znakov, že vaše obličky nefungujú správne

romi

V dnešnej rýchlej dobe každý deň musíme riešiť toľko vecí, že nám často neostáva čas na nás samých. Naše telo je nastavené tak, že si samé pýta to, čo potrebuje a samé nám naznačuje, aké problémy ho trápia. Avšak nie vždy si nájdeme dostatok času na to, aby sme tieto signály registrovali a venovali sa ich príčine.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obličky sú životne dôležitým orgánom. Prinášame vám preto zoznam najčastejších príznakov toho, že nefungujú správne. Máte nejaké aj vy?

# Problémy so spánkom

Pokiaľ naše obličky nefungujú správne, znamená to, že nedokážu dobre odfiltrovať toxíny a tie naďalej ostávajú v tele. Zvýšená hladina toxínov spôsobuje, že ťažko a dlho zaspávame a v noci sa často budíme. Platí to aj opačne – ak trpíme trvalým nedostatkom spánku, môžeme si poškodiť obličky.

pixabay.com

Upozornenie: Ľudia s chronickým zápalom obličiek majú častejšie syndróm spánkového apnoe.  Je to porucha regulácie dýchania, ktorá je charakteristická prestávkami v dýchaní od 10 sekúnd do jednej minúty, s výskytom viac ako 10 prestávok za jednu hodinu spánku. Po takejto prestávke sa dýchanie normalizuje s hlasným odfŕknutím, takže intenzívne chrápanie vám môže naznačiť, že je čas na lekára.

# Bolesť hlavy, slabosť, únava

Pri normálnom fungovaní obličiek sa vstrebáva do tela vitamín D, ktorý udržuje silné kosti a je dôležitý pri tvorbe hormónu Erytropoetín (EPO). Tento hormón hrá dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Ak sú obličky choré a nefungujú tak ako majú, produkuje sa menej EPO. Následný pokles červených krviniek (prenášajúcich kyslík) vedie k rýchlejšej únave našich svalov a mozgu.

pixabay.com

Upozornenie: Pri ľuďoch s chorými obličkami je bežná anémia. Ak máte dostatok spánku a odpočinku, ale napriek tomu máte pocit únavy a ste bez energie, navštívte svojho lekára.

# Suchá pokožka

Suchá pokožka, ktorá svrbí, znamená, že v tele nemáte dostatok minerálov. Zdravé obličky neustále filtrujú toxíny a škodlivé látky z nášho tela, produkujú červené krvinky a tým udržiavajú optimálnu hodnotu minerálov. Takže pokiaľ vás pokožka svrbí a je suchá, môže to signalizovať práve problém s obličkami.

pixabay.com

Upozornenie: Ak máte suchú a svrbiacu pokožku, viac ju hydratujte. Majte na pamäti, že skôr, ako sa pustíte do užívania liekov na kožu, poraďte sa so svojím lekárom. Niektoré lieky totiž obsahujú látky, ktoré vašim obličkám ešte viac uškodia.

# Zápach z úst

Ak sa vám v krvi nahromadí veľa odpadu, môžete mať po zjedení jedla v ústach kovovú chuť. Zápach z úst je ďalším príznakom toho, že v krvi máte veľa toxínov. Môžete stratiť chuť na mäsové výrobky aj na jedlo všeobecne, čo vedie k nezdravému a rýchlemu úbytku na hmotnosti.

pixabay.com

Upozornenie: Existuje viacero príčin na kovovú chuť jedla a zápach z úst. Preto by ste mali čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý dokáže odhaliť skutočný dôvod týchto problémov.

# Dýchavičnosť

Existujú dva faktory, ktoré spájajú obličky s dýchavičnosťou. Po prvé, ak obličky nefungujú správne, v pľúcach sa nám hromadí tekutina, ktorá obmedzuje ich činnosť. Po druhé, anémia spôsobuje nedostatok kyslíka v tele a výsledkom je práve dýchavičnosť.

Upozornenie: Existuje veľa príčin pre dýchavičnosť od astmy až po rakovinu pľúc a zlyhanie srdca. Ak po vynaložení malého úsilia máte problém s dychom, navštívte čo najskôr lekára.

# Opuch kĺbov

Choré obličky neodstraňujú z tela potrebné tekutiny, čo vedie k nesprávnemu uvoľňovaniu sodíka a ten spôsobuje opuch členkov a ostatných kĺbov. Opuch dolných končatín môže takisto signalizovať chorobu srdca a pečene.

pixabay.com

Upozornenie: Užívanie liekov na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela môže dočasne odstrániť opuch. Ak sa však neustále vracia, príčina bude zrejme v obličkách a mali by ste podstúpiť ďalšie vyšetrenia.

# Bolesť chrbta

Obličky najčastejšie bolia priamo pod rebrami. Jedná sa o intenzívnu tupú bolesť. Môžete ju cítiť aj v oblasti slabín a bedier. Bolesť môžu spôsobovať aj cysty na obličkách, ktoré sú naplnené tekutinou.

pixabay.com

Upozornenie: Pri zlyhaní obličiek je bolesť chrbta prevádzaná nevoľnosťou, vracaním, zvýšenou teplotou a častým močením. Pri normálnej bolesti chrbta, ktorá nemá súvis s obličkami, je miesto bolesti lokalizované, bez horúčky a vracania.

# Opuchnuté oči

Jedným z prvých príznakov problému s obličkami je zvýšená hladina proteínov v moči, čo vedie k opuchu v oblasti očí. Opuch okolo očí  môže byť spôsobený aj tým, že vaše obličky uvoľňujú veľké množstvo bielkovín do moču namiesto toho, aby ich rozniesli do celého tela.

pixabay.com

Upozornenie: Ak máte dostatok odpočinku a bielkovín, ale aj napriek tomu máte okolie očí opuchnuté, mali by ste uvažovať nad návštevou lekára.

# Vysoký krvný tlak

Obličky a obehový systém sú od seba závislé. Obličky majú ako základnú stavebnú jednotku Nefróny. Nefróny filtrujú odpad a nadbytočnú tekutinu z krvi. Ak máte poškodené cievy, nefróny nedostávajú dostatok kyslíka a živín. To je dôvodom prečo vysoký krvný tlak zvyšuje riziko zlyhania obličiek a často býva hlavnou príčinou.

Upozornenie: Nepodceňujte vysoký krvný tlak a predídete tak zlyhaniu obličiek. Jedzte potraviny bohaté na kyselinu listovú, ktorá napomáha produkcií červených krviniek.

# Močenie

Obličky sú zodpovedné za produkciu moču. Cez moč z nášho tela odstraňujeme odpad a škodlivé látky. Zmenu frekvencie, zápachu a farby moču nikdy neignorujte. Ak močíte denne 4 až 10-krát je to v poriadku. Ak je to viac a deje sa to najmä v noci, zbystrite pozornosť. Ak pozorujete v moči krv, znamená to, že vaše obličky nefiltrujú správne. Pokiaľ v moči pozorujete penu, ktorú neodstráni ani niekoľkonásobné prepláchnutie, naznačuje to zvýšenú hladinu nežiadúcich proteínov v moči. Toto všetko sú dôvody, prečo čo najskôr navštíviť lekára a nechať si vyšetriť obličky.

pixabay.com

Už ste niekedy mali problém s obličkami? Ak áno, zdieľajte svoje skúsenosti v komentároch.

Pozri aj: Doktor šokuje: ,,Ak do svojho života zaradíte týchto pár princípov, môžete sa zbaviť všetkých liekov, ktoré máte doma. Už ich totiž nebudete potrebovať!“

zdroj: babskeveci.sk (Romi K), brightside.me

Najnovšie články