11 dôvodov, prečo sú dnes moderné vzťahy také krehké


Každá doba so sebou nesie zmenu a v rôznych obdobiach dejín vyzerali typické medziľudské a partnerské vzťahy či manželstvá odlišne. Máte aj vy pocit, že vzťahy našich starých mám a otcov boli trvácnejšie a pevnejšie? Ak vnímate zmenu vo fungovaní partnerov v dnešnej modernej dobe, tento článok vám prezradí, aké sú príčiny krehkých vzťahov súčasnosti. 

vztahy 1
brightside.me

Nie sme pripravení

Často nie sme pripravení na situácie, ktoré si zdravý vzťah vyžaduje. Nie sme prichystaní robiť kompromisy, obetovať sa za druhého či bezvýhradne milovať. Zároveň nechceme na podstatné veci čakať a chceme ich mať hneď. Nenechávame priestor našim pocitom, nedovolíme im pomaly rásť, pretože si stanovujeme nezmyselné časové limity, v ktorých očakávame naplnenie citov a neberieme do úvahy, že na dozretie určitých emócií neexistujú predpísané tabuľky.

Pletieme si lásku s inými pocitmi

Príliš lipneme na romantických predstavách o stretnutí niekoho, kto si k nám prisadne v kine alebo sa prihovorí v nočnom klube a nevšímame si osoby, ktoré sú ochotné nás podporiť aj v období najhlbšieho smútku. Nemáme radi nudu v našich životoch a preto chceme partnera, ktorý náš život premení na dobrodružstvo. Nie sme pripravení na zmeny, ktoré prichádzajú po istej dobe zamilovanosti, vášne a bláznovstva.

Presunieme lásku na vedľajšiu koľaj

Často po určitej dobe nemáme čas na lásku a vzájomnú náklonnosť, pretože sme príliš zaneprázdnení honbou za materiálnymi vecami. Vzťah by sme nemali presúvať na nižšie priečky nášho hodnotového rebríčka.

vztahy 3
brightside.me

Očakávame okamžité výsledky

Zamilujeme sa a veríme, že tento vzťah bude perfektný a vyzretý. To však nemusí byť pravidlom a zrelosť vzťahu, rovnako ako vzájomné porozumenie, môže niekedy prichádzať až po rokoch. Väčšina ľudí v dnešnej dobe si chybne myslí, že na tomto svete nie je veľa vecí, ktoré by stáli za ich čas a radia sem bohužiaľ aj vzťahy.

Nevieme sa odovzdať

Mnohí ľudia by v dnešnej dobe radšej strávili hodinu so stovkou rôznych ľudí ako celý deň s jednou osobou. V súčasnosti dokonca koluje názor, že je lepšie sa s ľuďmi stretávať a baviť ako sa s nimi skutočne zoznamovať. Sme chamtiví a chceme všetko naraz. Začneme vzťah ale akonáhle stretneme niekoho „lepšieho“, zo vzťahu zutekáme, namiesto toho, aby sme ho budovali. Partnerovi zo seba nedávame to najlepšie, no očakávame, že on bude dokonalý a perfektný. Stretávame sa s mnohými, koketujeme s viacerými ľuďmi, no len ťažko sa otvoríme a dáme niekomu šancu.

Stali sme sa závislými na technológiách

Technológie sú dvojsečnou zbraňou. Približujú k sebe ľudí z najvzdialenejších kútov sveta, no na druhej strane od seba ľudí vzďaľujú. Pýtate sa ako? Chat, videohovory, telefonáty, sms správy, maily, sociálne siete, … To všetko nahradilo osobnú komunikáciu z očí do očí. Vďaka technológiám vieme o tých druhých všetko, technológie nás priblížili do takej miery, že je niekedy ťažké dýchať. Vieme kvôli nim o sebe toľko informácii, že si už reálne nemáme čo povedať.

Nechceme zostať na jednom mieste príliš dlho

Myslíme si, že nie sme predurčení na vzťahy, pretože myšlienka usadiť sa s niekým nás desí. Odmietame zasvätiť život len jednej osobe a neustále si chceme nechávať otvorené zadné vrátka. Vyhýbame sa všetkému trvalému.

Stávame sa „sexuálne liberálnymi“

Dnešná generácia úplne oddeľuje sex od lásky. V dnešnej dobe je to narozdiel od minulosti naopak: najprv máme sex a potom sa rozhodneme, či spolu budeme tráviť čas a vrhneme sa do vzťahu. Dnes je „mimomanželský sex“ takmer samozrejmosťou a veci ako „kamaráti s výhodami“, otvorené vzťahy alebo sex na jednu noc sa stávajú normálnou súčasťou moderného života.

vztahy2
brightside.me

Príliš často sa opierame o logiku

Vo vzťahoch príliš kalkulujeme a vyberáme si pre a proti bez toho, aby sme do toho zapojili emócie a city. Len veľmi málo ľudí v dnešnej dobe dokáže vďaka láske zvládnuť diaľku alebo odlúčenie partnerov na dlhší čas.

Bojíme sa príliš veľa vecí

Bojíme sa nových vzťahov, sklamaní, bolestivých rán a zlomených sŕdc a tento strach nám bráni prijať ľudí do našich životov. Staviame si okolo seba múry, ktoré sú niekedy tak pevné a vysoké, že cez ne len ťažko vidíme svet taký, aký v skutočnosti je. Zo svojich hradieb nechceme vystúpiť von a preferujeme pohodlie poznaného pred spoznávaním nového.

Nevieme oceniť vzťahy

Často berieme vzťahy a milujúceho človeka ako samozrejmosť a nevieme si ho vážiť. Je pre nás jednoduché nechať ísť človeka aj napriek tomu, že nás miluje. Sme povrchní a nevidíme skutočnú podstatu lásky a vzťahov.

Pozri aj: Táto žena ostala znovu tehotná len 6 týždňov po pôrode prvého dieťaťa. Správa, ktorú lekár oznámil manželom, ich poriadne šokovala!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), brightside.me


Komentáre

komentárov