12 rastlín, ktoré sú ideálne pre vytvorenie harmónie, pozitívnej energie v domácnosti a dokonca pomôžu so zdravotnými problémami


Izbové rastliny nemusia byť len zelenou okrasou našich interiérov, ktorá má za úlohu zdobiť priestor. Vedeli ste, že mnohí ľudia zastávajú názor, že určité rastliny sú schopné zvýšiť tok energie, vytvoriť pocit pokoja a relaxácie? Ak chcete vniesť do svojej domácnosti harmóniu, pocit pohody a šťastia a samozrejme vďaka zeleným rastlinám prečistiť vzduch, máme pre vás 12 skvelých tipov na rastliny, ktoré šíria pozitívnu energiu. 

rastliny
pixabay.com

O svoje príbytky sa staráme tak, aby vyzerali čo najlepšie, no starostlivosť o vzhľad našej domácnosti nie je všetko. Príjemné musí byť aj prostredie, v ktorom sa máme cítiť čo najlepšie. Pomocou určitých rastlín môžete prispieť k odstráneniu negatívnej energie, čo zníži stres, zlepší zdravie a celkovo dopomôže k pocitom radosti a spokojnosti.

rastliny 1
pixabay.com

Bazalka posvätná

Táto rastlina, ktorú nájdete aj pod názvom Tulsi, pochádza z Indie. Známa je jej produkcia kyslíka až 20 hodín denne, čím čistí vzduch a pohlcuje škodlivé plyny z okolia. Pomocou bazalky pritiahnete pozitívne vibrácie. Okrem toho má výrazné antibakteriálne, antimykotické, antioxidačné a protizápalové účinky. Tento zelený liek je najvhodnejšie umiestniť na slnečnom mieste na severe, východe alebo severovýchode vo vašom dome alebo záhrade.

rastliny 2
pixabay.com

Rozmarín lekársky

Ak chcete podporiť psychickú i fyzickú pohodu vo vašej domácnosti, určite siahnite po rozmaríne. Už len jeho krásna vôňa zlepšuje náladu, pamäť, znižuje pocity úzkosti a bojuje proti únave, ale i nespavosti. Táto rastlina vám pomôže dosiahnuť váš vnútorný pokoj. Umiestnite ju na slnečné miesto, no nepreháňajte to s jej polievaním.

rastliny 3
pixabay.com

Mierová ľalia

Rastlinka, ktorú nájdeme aj pod názvom Lopatkovec, patrí do rebríčka top 10 rastlín, ktoré najlepšie čistia vzduch. Z ovzdušia odstráni výpary acetónu, alkoholu či benzénu a neutralizuje škodlivé plyny. Jej krásny biely kvet poteší aj naoko, rastlina navyše prináša pokojný spánok a vnáša do interiéru pokoj. Umiestnite ju na nepriame svetlo alebo do tieňa.

rastliny 4
pixabay.com

Aloe vera

Určite ste už počuli o rozsiahlych liečivých účinkoch tejto rastliny, ktorú nazývame aj Aloe pravá. Okrem toho má schopnosť ničiť negatívne vibrácie a prinášať pozitívnu energiu a šťastie. Tento sukulent si nevyžaduje veľa vody, no mali by ste sa postarať o pravidelnú zálievku, a to najmä v lete. Umiestnite ju na slnečnom mieste.

rastliny 5
pixabay.com

Jazmín

Nádherná vôňa jazmínových kvetov pôsobí príjemne na našu myseľ, dodáva nám pozitívnu energiu a navyše tiež podporuje rozvoj vzťahov. Ideálnym miestom na jeho pestovanie je polotieň, pretože priame slnko a príliš vysoká teplota by spôsobili viac škody ako úžitku.

rastliny 6
pixabay.com

Chryzantéma

Pochádza z Číny a odjakživa je známa svojimi liečivými vlastnosťami. Čistí vzduch a odstraňuje z neho toxíny. Je symbolom dlhovekosti a v domácnosti šíri harmóniu. Mali by ste ju umiestniť na miesta, kde sa vytvára viac napätia s cieľom dosiahnuť pokoj a pohodu.

rastliny 7
pixabay.com

Dracéna sanderova

Že vám tento názov nič nehovorí? Ide o označenie obyčajného bambusu s neobyčajnými vlastnosťami. V Ázii je obľúbený a využívaný už po tisíce rokov, pretože symbolizuje prosperitu a šťastie. Využíva ho aj feng šuej, kvôli vertikálnemu tvaru tejto rastliny, ktorý predstavuje element dreva, ovplyvňujúci našu vitalitu. Je to nenáročná rastlina, ktorá vyžaduje len nádobu s vždy čistou vodou. Pokojne ju umiestnite v tienistom rohu, mimo dosahu priameho slnečného svetla.

rastliny 8
ourhouseplants.com

Areka

Palmová areka čistí vzduch, má detoxikačné účinky a vytvára okolo seba čisté a pozitívne prostredie. Pôsobí proti napätiu a celkovo prispieva k prúdeniu energií v domácnosti. Táto krásna a elegantná izbová rastlina si vyžaduje pravidelnú zálievku, vysokú vlhkosť a umiestnenie v polotieni.

rastliny 12
pixabay.com

Brečtan popínavý

Brečtan je jednou z najlepších možností, ako vyčistiť vzduch a zároveň pomáha pri dýchacích problémoch. Ovzdušie dokáže zbaviť od formaldehydu, benzénu alebo xylénu. Odstraňuje toxíny a vytvára uvoľnené, príjemné a pokojné prostredie.

rastliny 9
pixabay.com

Orchidea

Vo feng šuej je považovaná za najlepšiu voľbu, pokiaľ chcete do miestnosti vniesť energiu a vitalitu. Kvety majú dlhú životnosť a líšia sa najrôznejšími tvarmi a farbami, spomedzi ktorých si viete vybrať sebe najbližšiu. Príjemná vôňa tohto kvetu upokojuje myseľ a prináša pozitívnu náladu. Táto rastlina produkuje kyslík v noci, preto je vhodné umiestniť ju najmä do spálne.

rastliny 10
pixabay.com

Šalvia lekárska

Ľudovo nazývaná aj babské ucho. Jej najväčšou výhodou je úžasná schopnosť eliminovať prítomnosť negatívnych emócií ako je hnev alebo strach. Vďaka tomu podporuje tok pozitívnej energie, ale obľúbená je aj kvôli svojim početným liečivým vlastnostiam a využitiu v medicíne. Udržujte ju na suchých miestach s nízkou vlhkosťou.

rastliny 11
pixabay.com

Potosovec zlatý

Táto popínavá zeleň, často nazývaná aj šplhavník, je pri správnej starostlivosti dlhodobá izbová rastlina. Vyžaduje vyššiu vlhkosť vzduchu, za ktorú sa podľa feng šuej odvďačí šťastím a tokom pozitívnej energie.

Pozri tiež: Veľký výber užitočných a dobrých nápadov pre efektívnejšie pestovanie rastlín v črepníkoch aj v záhrade

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), panecirco.com

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov