13 vecí, ktoré môžu jedného dňa zachrániť život

Lucia Mužlová

Tipy na prežitie pre nás väčšinou znamenajú rady ako prežiť v zamrznutej pustatine bez jedla a vody či stratení v džungli plnej nebezpečných zvierat. Tipy na prežitie ale môžu byť aj tipmi na prežitie v bežnom živote – a jedná sa o jednoduché veci, na ktoré často zabúdame. V tomto článku máme pre vás prichystané oba druhy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kľúče ako zbraň

brightside.me

Keď je človek v úzkych a hrozí mu nebezpečenstvo, dá sa ak zbraň použiť čokoľvek – aj kľúče. Je ale dôležitý spôsob, ako ich chytíte, pretože by ste sa mohli ešte aj sami zraniť. Aby ste zabránili zraneniu prstov, držte kľúče tak, akoby ste držali nôž. Ako obrana môže dobre poslúžiť aj náhle jasné svetlo, ktorým útočníkovi zasvietite do očí – prekvapíte ho, bude vyvedený z miery a vám sa naskytne šanca na útek.

Nikdy neviete, kedy udrie alergia

gettyimages.com

A preto by ste sa vždy mali zásobovať antihistaminikami podľa vašej chuti (alebo skôr vášho lekára), a to najmä ak sa chytáte do prírody. Nikdy neviete, kedy môžete natrafiť na niečo, na čo ste alergickí – či sa už jedná o peľ alebo uštipnutie hmyzom.

Železné zásoby

reddit.com

Vždy je dobré mať niekde ukrytú menšiu zásobu peňazí – nikdy neviete, kedy ich budete súrne potrebovať. Môže sa stať, že si zabudnete peňaženku doma alebo vás nebodaj niekto okradne – a vtedy vám nejaká tá bankovka ukrytá v mobile určite padne vhod (samozrejme, v prípade, že vám neukradnú aj mobil).

Oheň potrebuje kyslík

flickr.com

Či vám už nevyšlo flambovanie alebo to bola len chvíľka nepozornosti, horiaci olej vyzerá desivo. Nesmiete ale stratiť duchaprítomnosť – stačí zakryť panvicu pokrievkou. Zamedzíte tak prísun kyslíka a oheň jednoducho vyhasne. Pravda, pokiaľ sa medzičasom nerozšíril na zvyšok kuchynskej linky. Nikdy ale nesmiete takýto oheň hasiť vodou – len ho rozzúrite a plamene budú šľahať ešte vyššie.

Oslovte len jednu osobu

depositphotos.com

Ak sa vám náhodou niekedy stane, že vo veľkej skupine ľudí budete odrazu potrebovať pomoc, neoslovujte celú skupinu. Ľudia budú automaticky očakávať, že sa zodpovednosti pomôcť neznámemu zhostí niekto iný. Ak chcete istotu, že vám niekto rýchlo pomôže, musíte osloviť konkrétnu osobu – takto sa bude cítiť zodpovedná konkrétna osoba a nebude čakať, že sa toho chytí niekto iný.

Pozerajte hore!

flickr.com

Kráčať a pozerať pri tom na mobil rozhodne nie je dobrý nápad. Len si spomeňte na všetky tie prípady hráčov PokémonGo, ktorých cez leto zrazilo auto. Nedokážete sa v tom istom čase sústrediť aj na mobil (ktorému sa, priznajme si to, dostáva väčšej časti vašej pozornosti) a ešte k tomu aj kráčať po ulici. Ak to neskončí tragicky, stále je tu aj pravdepodobnosť, že zakopnete o vlastné nohy alebo vrazíte do ľudí okolo.

Ruky z vrecka von

depositphotos.com

Áno, kráčať dole schodmi s rukami vo vreckách a ešte k tomu si nepozerať pod nohy vyzerá skutočne cool drsne, ale keď spadnete, budete mať aj cool a drsnú jazvu niekde na tvári. Alebo zlomený nos. Pretože s rukami vo vreckách nebudete v prípade pádu schopní dostatočne rýchlo reagovať – nestihnete ich vystrieť pred seba, aby ste tak zabránili možnému zraneniu hlavy. Radšej sa jednou rukou pridŕžajte zábradlia.

Nastavte si zrkadlá

pexels.com

Pri jazde v aute je dôležité, aby ste neustále vedeli, čo sa okolo vás deje, a aby ste to dosiahli, musíte si správne nastaviť spätné zrkadlá. A to tak, aby ste v nich jasne videli cestu za sebou – a ešte zadnú časť vlastného vozidla.

Pozor na divné správanie

depositphotos.com

Ľudia sa občas správajú divne, lebo sú takí prirodzene, ale potom je tu ten typ divných ľudí, pred ktorými sa treba mať na pozore. Ak idete taxíkom a taxikár sa správa podozrivo, spomeňte si na všetky tie filmy, ktoré ste videli (najmä tie o únosoch, kde ale všetkých nakoniec zachráni Liam Neeson) a buďte opatrní. Skúste niekomu zavolať a povedzte mu, kde ste a čo robíte – tak, aby to taxikár počul. Rovnako by ste mohli postupovať aj keď kráčate po ulici a máte pocit, že vás niekto sleduje.

Zostaňte v suchu

flickr.com

Ak sa náhodou niekedy ocitnete vonku v zime a mimo civilizácie, uistite sa, že zostanete v suchu. Investujte do vlneného oblečenia – absorbuje viac vlhkosti ako bavlna a tekutiny sa tak nebudú držať na vašej pokožke. Taktiež ak sa chystáte niekde, kde bude skutočne veľká zima, oblečte si namiesto jednej hrubej bundy radšej viac vrstiev oblečenie – bude vám tak určite teplejšie.

Voda tečie nadol

pexels.com

Keď už budete stratení a nebudete mať pri sebe mobil (alebo ho budete mať, ale nebudete mať pre zmenu žiadny signál) a nikde naokolo nebude žiadne ľudské obydlie, musíte si zachovať chladnú hlavu a uvažovať logicky – choďte dole kopcom. Nájdite vodný zdroj a choďte po jeho prúde – skôr či neskôr tak narazíte na nejaké stopy civilizácie.

Nôž nechajte tam, kde je

V prípade, že budete bodnutý ostrým objektom, v nijakom prípade ho nevyťahujte – znie to síce zle, ale v tom momente je to pravdepodobne jediná vec, ktorá vás drží pri živote. Slúži to totiž ako akási zátka a zabraňuje tomu, aby ste strácali krv. Vaším cieľom v takom prípade je okamžite nájsť zdravotnú pomoc.

Užitočné kondómy

flickr.com

Kondómy majú viac využití ako tú primárnu. V prípade núdze ich môžete použiť ako mech na vodu. Alebo ak kempujete (či už dobrovoľne alebo nie) niekde v lese a zistíte, že je tam oveľa vlhšie ako ste čakali, môžete ich natiahnuť na niektoré dôležité predmety, aby zostali suché – zápalky, vysielačka…

Lokalizujte únikové východy

shutterstock.com

Keď zaznie alarm a výzvy na evakuáciu, niektorí ľudia trpia akýmsi „pocitom normálnosti“ – znamená to, že veria tomu, že všetko bude v poriadku a nijaké nebezpečenstvo im nehrozí. Ich inštinkty na prežitie sa akosi zabudnú aktivovať a ich reakcia na evakuáciu je potom nijaká alebo spomalená. Aby ste tomuto predišli, lokalizujte všetky možné únikové východy v momente, ako prídete na nové miesto. Ak sa mentálne pripravíte na nebezpečnú situáciu, budete schopní v prípade jej prepuknutia dobre a rýchlo reagovať.

Pozri aj: 

 

zdroj: babskeveci.sk (Simona Gray) brightside.me, businessinsider.com

Najnovšie články