13 vecí, ktoré robia ženy a muži úplne odlišne a vôbec ste si to nevšimli a dodnes ste o nich netušili


Muži a ženy sú maximálne rozdielni. Aj keď patríme do jedného druhu, naše správanie, reakcie, vnímanie okolitého sveta či zvládanie rôznych situácií je veľmi odlišné. Občas sú to rozdiely, ktoré takmer nevnímame, pretože sú minimálne, inokedy zasa vidíme tieto rozdiely hneď a často sa stáva, že im opačné pohlavie nerozumie.

muži a ženy 1
cristaux.com

Je to preto, že muži a ženy majú fungovanie mozgu trochu iné. Zatiaľ čo sa u mužov aktivujú mozgové bunky iba v jednej či dvoch častiach, u žien sa aktivita mozgu rozdelí do viacerých častí mozgu. To môže mať za následok, že ženy sa v rôznych situáciách chovajú úplne odlišne. Či už ide o obyčajné zívanie alebo zvládanie stresu.

Prinášame vám trinásť prípadov, kde tieto rozdiely vidíme najlepšie:

Vyzliekanie

Ukazovanie rúk

Občas sa naskytne žiadosť, aby sme ukázali svoje ruky, či už je to kvôli novým nechtom, prsteňu alebo obyčajnému skúmaniu, určite sa to už niekedy stalo aj vám. V tomto sa ženy od mužov veľmi líšia. Muži z pravidla vždy ukazujú svoje dlane, ženy však z nejakého dôvodu ukážu chrbát rúk.

Hádzanie loptičiek

Zatiaľ čo muži zvyčajne hádžu loptičky zhora umiestnené vzadu za hlavou, ženy ich hádžu zdola, väčšinou držané oboma rukami pred sebou. Prečo je tomu tak, žiaľ nikto nevie.

Zívanie

muži a ženy 3
pinterest.com / dailymail.co.uk

Či už ste si to všimli, alebo nie, ľudia si pri zívaní ruku pred ústa pokladajú inak. Muži preferujú zatvorenú päsť, zatiaľ čo ženy si zakrývajú ústa otvorenou dlaňou. Pravdepodobne preto, že je to považované za jemnejšie a elegantnejšie.

Zvuky počujeme odlišne

Ženy majú podľa odborníkov intenzívnejšie vnímanie zvukov ako muži. Je to ohromujúce. Ženský mozog je naprogramovaný počuť plač dieťaťa takmer okamžite, zatiaľ čo väčšina mužov by dokázalo v pokoji spať bez toho, aby niečo začula. Avšak, rovnako úchvatne vedia muži rozoznať smer, odkiaľ zvuk prichádza, snáď aj omnoho lepšie ako ženy.

Sedenie

muži a ženy 4
instyle.com / tatler.ru

Ženy zvyčajne sedia s prekríženými nohami pri sebe. Muži skôr preferujú ležérne sedenie s kolenami od seba. Sčasti je to preto, že väčšina mužov a žien nosí rôzne druhy oblečenia. Ak má teda žena na sebe krátku sukňu, nie je príliš vhodné, aby sedela rovnako ako muž. U mužov je na druhej strane ich inštinktívna poloha sedenia zakorenená už od evolúcie. Je to totiž typická poloha alfa samca, ktorý preukazuje svoju mužnosť.

Rozlišovanie medzi pravou a ľavou rukou

Muži dokážu okamžite rozoznať pravú a ľavú stranu. Je to preto, že ich mozog funguje aktívne buď na ľavej, alebo pravej hemisfére, nikdy nie na oboch súčasne. U žien je to však odlišné. Ak sa spýtate na ľavú či pravú stranu, nedostanete okamžitú odpoveď. Nie je to preto, že by túto jednoduchú skutočnosť nevedeli ženy rozoznať, ale preto, že ich mozog funguje trochu inak. To je dôvod, prečo sa ľudia po celom svete sťažujú, že žene nemôžu povedať doľava sprava…

Na svet sa pozeráme inak

muži a ženy 5
1tv.com

Muži pozerajú zväčša vždy jasne pred seba do diaľky. Dalo by sa povedať, že ich oči fungujú takmer ako ďalekohľad. Tento jav sa nazýva tunelové videnie – vízia lovca, ktorý je schopný sledovať iba svoju korisť a nenechať sa vyrušiť ostatnými predmetmi okolo. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia niekedy obviňujú ženy, že veci namiesto upratania niekam schovajú. či už je to peňaženka, kľúče, mobil, jedlo v chladničke. Ľudia vnímajú rôzne veci inak, preto sa môže stať, že mlieko v chladničke skutočne je, ale vy ho nevidíte, pretože nie je priamo vo vašom zornom poli. Ženy však majú skvelé periférne videnie. To je dôsledok skutočnosti, že žena svoje okolie vníma inak ako muž – detailnejšie. Tieto rozdiely medzi mužom a ženou však môžu mať vážne následky. Poisťovne totiž potvrdzujú, že ženy sa podieľajú na dopravných nehodách, kde je ich auto zasiahnuté zo strany v menšom percente ako muži. A zasa je oveľa pravdepodobnejšie, že svoje auto poškriabu pri pokuse o parkovanie. Mužom sa táto skutočnosť stáva omnoho menej, pretože majú lepšie vyvinutý zmysel pre vnímanie priestoru.

Nosenie županov

muži a ženy 6
dailymail.co.uk / pinterest.com

Ženy si zvyčajne upevňujú župan tak, že ho majú uviazaný tesne okolo pása, čím zvýrazňujú svoju postavu. Muži si však župan neupevňujú takmer vôbec. Je to preto, že sa muži o svoj vzhľad v župane veľmi nestarajú. Čo si o tom myslíte vy? Je lepšie vyzerať dobre aj v župane alebo nedbať na vzhľad, keď sa chcete cítiť pohodlne?

Interpretácia pocitov

Hovorí sa, že žena dokáže svoje pocity prejaviť vizuálne, ale aj verbálne, čím dokáže dať ľuďom okamžite najavo, čo pociťuje. Keď žena vojde do miestnosti, kde sa nachádza plno neznámych ľudí, dokáže zistiť, s kým sa bude cítiť najlepšie. Keď človek vstúpi do miestnosti, dokáže skenovať svoje okolie tak, že zisťuje, kde je východ, hľadá známe tváre a pokúša sa zistiť potenciálnu hrozbu či nepriateľa. Napriek tomu má však mnoho ľudí problém zistiť, či sa žena cíti urazene alebo nesvoja. Aj keď hovorí priamo a pozerá sa priamo do očí.

Riešenie úloh je odlišné

O mužoch je všeobecne známe, že sa dokážu sústrediť na jednu úlohu v danom okamihu. Ak sa s ním pokúsite hovoriť počas holenia, je veľká šanca, že sa poreže. Vo všeobecnosti mnoho ľudí verí, že ženy môžu robiť viacero vecí naraz. Opäť však platí, že dôvodom pre tento fakt je odlišné fungovanie mozgu žien a mužov. Už pred tisíc rokmi sa ľudia sústredili hlavne na to, aby ich rodina nepociťovala hlad a venovali veľa času lovu najmä muži. Ak by sa však žena vybrala zbierať lesné ovocie či korienky, mohla by tak omnoho viac ohroziť svoju rodinu ako muž.

Zvládanie problémov

muži a ženy 7
dailymail.co.uk / telegraph.co.uk

Často, keď má žena nejaký problém, bude o ňom hovoriť so svojou matkou či najlepšou kamrátkou. Bude o tom písať do svojho denníka, písať správy alebo napíše príspevok na sociálnu sieť. Čím viac sa o probléme diskutuje, tým to žena zvláda ľahšie. Ak má nejaký problém muž, je veľmi pravdepodobné že bude sedieť pred televízorom a svoj problém nebude riešiť s nikým. Muž zvláda stres tým, že sa od svojich problémov odvráti a nerieši ich za horúca. Ak začne problém riešiť tak to robí na vlastnú päsť.

Zaznamenanie informácií

Ženskú pamäť si môžeme predstaviť ako obrovskú skriňu so stovkami políc, kde je všetko na svojom mieste. Ženy totiž zachovávajú informácie presne a jasne, pamätajú si čo, kde a kedy sa stalo. Napríklad si pamätajú obľúbené jedlá svojich najbližších, kto má kedy narodeniny, v ktorý deň ju rodičia požiadali, aby niečo urobila, čo presne potrebuje dieťa do školy a na aký termín, atď… Muži si na druhej strane všeobecne pamätajú iba veci, ktoré považujú za naozaj potrebné a veľmi dôležité. Táto skutočnosť vedie ženy často k tomu, že mužom vyčítajú, že zabudli napríklad na dátumy či rôzne akcie.

Myslite však na to, že nie je potrebné sa teraz obávať týchto rozdielov. Práve naopak, mali by sme byť radi, že existujú. Odlišnosti sú občas práve to, čo nás spojuje a čo na tom druhom milujeme. Ako sa hovorí, protiklady sa priťahujú, a to je presne to, čo vytvára kúzlo, ktoré všetci poznáme ako lásku.

Pozri tiež: Otestovali sme pre vás 14 najpopulárnejších kulinárskych trikov z internetu. Výsledky nás naozaj šokovali!

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), brightside.me 


Komentáre

komentárov