16 pravidiel etikety, ktoré by mal poznať každý z nás, no len málokto ich naozaj využíva v bežnom živote

Lucia Mužlová

Pravidlá etikety sa učíme už od detstva. Vytvárajú spoločnosť, v ktorej žijeme a určujú, čo sa smie a čo nie. Taktiež nám pomáhajú v pozitívnom vplývaní na ľudí a aj zefektívniť komunikáciu. Tieto by sme mali ovládať všetci. Pomôžu vám v tom, aby ste sa na žiadnej spoločenskej udalosti necítili trápne.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Nikdy nechoďte na návštevu bez ohlásenia. Ak náhodou prišla nečakaná návšteva k vám, môžete si dovoliť ostať v domácom oblečení a nepripravení.


Ak ste dostali pozvanie na nejakú udalosť, príďte včas. Podľa etikety by ste nemali na dôležité udalosti a stretnutia meškať.


Ak sa chystáte na nejakú oslavu, vždy by ste mali priniesť dar. Nemusí byť drahý, niekedy stačí aj milá pozornosť v podobe kvetu alebo bonboniéry.


Pri vstupe do miestnosti, kde sa koná nejaká udalosť, by ste sa vždy mali zvítať s ostatnými. Podanie ruky, objatie, bozky na líca, to všetko je súčasťou slušného pozdravu. Nech je vaše postavenie akékoľvek, vždy je slušné sa pozdraviť. Dokonca aj cudzím ľuďom v čakárni u lekára.


Ak sa na stretnutí podáva jedlo, mali by ste jesť rovnakým tempom ako ostatní.


Pri konverzácii by ste sa mali vyhnúť niektorým témam. Jedná sa napríklad o mzdy, politiku, zdravie a náboženstvo. Správne témy pre ľahkú sviežu konverzáciu je napríklad šport, počasie, varenie, umenie, veda, cestovanie a pod.


Keď sa chystáte jesť, vždy si na kolená položte obrúsok. Ak ste dojedli, príbor vždy ostáva na tanieri.


Ak ste na spoločenskej udalosti, nemali by ste na stôl vykladať svoj mobilný telefón. Tým len ukazujete, aký je pre vás dôležitý. Mobilné telefóny brzdia prirodzenú konverzáciu a môžete pôsobiť dojmom, že vás daná akcia nezaujíma.


Ak sa nachádzate v knižnici, alebo v divadle či kine, mobilný telefón by ste mali mať nastavený na tichý režim. Ak potrebujete vybaviť dôležitý telefonát, odíďte z miestnosti, alebo sa aspoň presuňte o pár metrov ďalej od ostatných, aby ste ich nerušili.


Ak čakáte návštevu, uistite sa, že budú mať dostatok miesta pri stole. Nezabudnite, obrús by mal byť čistý a bez jedinej chybičky.


Riad, na ktorom servírujete jedlo by malo byť z jednej sady. Nič nevyzerá horšie ako zmes tanierov a pohárov, ktoré nie sú rovnaké.


Ak podávate dve rozličné vína, mali by ste mať na každé iný typ pohára.


Ak k vám príde hosť, ako prvé by ste mu mali ukázať, kde si môže umyť ruky, až potom ho môžete pozvať do obývačky.


Na verejnosti by ste si nemali upravovať make-up ani účes. Kvôli týmto potrebám vždy vyhľadajte priestory toalety.


Nezabudnite ďakovať. Poďakujte hosťom, že prišli, poďakujte hostiteľovi za pozvanie. Ďakovať môžete napríklad aj za zaujímavý rozhovor.


Nič nás nestojí menej ako zdvorilé a slušné správanie. Preto vždy dbajte na to, aby ste sa v spoločnosti správali podľa pravidiel etikety, ktoré, ako to už býva, vychádzajú z prostého zdravého rozumu.


Pozri aj: Srdcervúci list pre manžela: Drahý manžel, už nie som tou ženou, ktorú si si pred rokmi vzal…Je mi to ľúto

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Najnovšie články