20+1 naozaj brilantných čistiacich trikov, s ktorými sa váš domov bude lesknúť


Prednedávnom sme vám priniesli článok o skvelých trikoch, ako sa zbaviť prachu v domácnosti. Ak ste ho ešte nečítali, môžete tak spraviť tu. Taktiež ste mohli čítať aj o trikoch, ako si vyčistiť domácnosť bez chemikálii. Ak ste tak nespravili, prečítať si môžete tento článok aj tu.

Určite mi dáte za pravdu, že je celkom dobrý pocit, keď máte v domácnosti poriadok. Musím sa však priznať a dúfam, že nebudem jediná, mnohokrát sa nám nechce a k upratovaniu môžeme mať dokonca aj odpor. Ja osobne už nemôžem upratovať v sobotu, pretože to tak bolo celé moje detstvo a už som na to jednoducho alergická. Radšej trávim víkend inak.

Dnes som si pre vás pripravila niektoré dômyselné triky, ktoré vám pri upratovaní pomôžu. Možno budete prekvapení, o koľkých ste dodnes ani len netušili. Ak by ste chceli podobné inšpirácie, stačí kliknúť sem.

Lesklé kohútiky

cistiacehacky2
cuteasafox.com

Postačí, ak papierové utierky alebo aj malé handričky namočíte do octu a priložíte na kohútik. 30 až 40 minút bude pokojne stačiť. Vodný kameň bude preč a kohútiky sa budú lesknúť ako nikdy predtým.

Znovu biela vaňa

cistiacehacky3
Natalie Brown

Namočte vatu v save alebo bieliacom prostriedku na prádlo a priložte ich na zájdené miesta vo vani. Nechajte pôsobiť cez noc a následne opláchnite.

Odstraňovanie hrdze

cistiacehacky4
mom4real.com

Ak sa chcete zbaviť hrdze, rozrežte citrón na polovicu a jednu polovicu ponorte do soli. Potom už len stačí potrieť hrdzavé plochy, nechať pôsobiť a opláchnuť.

Lesklá vaňa

cistiacehacky5
Budimir Jevtic

Naplňte vaňu s horúcou vodou a pridajte trochu kyslíkového bielidla. Nechajte vaňu cez noc napustenú. Ráno bude vaša vaňa vyzerať ako nová.

Mydlové škvrny v sprchovom kúte

cistiacehacky6
firsthomelovelife.com

Častokrát sa na skle v sprchovom kúte usadí mydlo a katastrofa nastáva, ak si to nevšimneme. Mydlo stvrdne a potom sa dosť ťažko odstraňuje. Ak sa aj vám prihodila takáto situácia, stačí, ak škvrny zničíte pomocou tvrdého štetca, napr. na farbu a pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na sklo.

Čistenie žulových dosiek

cistiacehacky7
theboldabode.com

Žulové dosky možno ľahko vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Prípadne môžete vyskúšať tento roztok. Len zmiešajte 2 šálky teplej vody, 1/4 šálky liehu a 5-6 kvapiek prostriedku na riad.

Čistenie dlaždíc a kachličiek

cistiacehacky8
Shane White

Jednoduchý spôsob, ako odstrániť škvrny od vody a pleseň z dlaždíc, je použitie jedlej sódy.

Čistenie drezu

cistiacehacky9
lemonslavenderandlaundry.com

Začnite tým, že mokrý povrch drezu posypete trochou jedlej sódy. Potom pomocou čistiacej hubky namočenej v peroxide jemne pretierajte drez. Za pár minút sú všetky škvrny a zájdené zárezy preč.

Čistá mikrovlnka

cistiacehacky10
facebook.com

Naozaj overený trik, ktorý funguje na 100%. Do mikrovlnky vložte polovicu citrónu alebo vytlačenú šťavu. Zapnite ju približne na jednu minútu. Potom už len stačí nečistoty utrieť.

Čistá rúra

cistiacehacky11
askannamoseley.com

Urobte si čistiacu pastu z 1 šálky jedlej sódy, 1 lyžice tekutého mydla a vody. Pasta by mala mať konzistenciu ako husté cesto na palacinky. Zmes naneste rovnomerne na rúru a nechajte pôsobiť čo najdlhšie, pokojne aj cez noc. Potom dočistite.

Plynový sporák

cistiacehacky12
Vitaliy Hrabar

Stačí ak zmiešate jedlú sódu, peroxid vodíka a vodu. Pastu nechajte pôsobiť 10-15 minút a pomocou čistej utierky utrite. Sporák bude ako nový.

Doska na krájanie

cistiacehacky13
food52.com

Ak sa chcete zbaviť nečistôt z dosky na krájanie, stačí ak ju vyčistíte pomocou citróna a soli.

Škvrny na koberci

cistiacehacky14
homemakerchic.com

Najskôr si vytvorte čistiaci prostriedok, a to pomocou 1 dielu octu a 2 dielov vody. Utierku namočte v roztoku a aplikujte na škvrny. Cez škvrnu dajte utierku a po dobu cca 30 sekúnd cez ňu prechádzajte horúcou žehličkou.

Leštenie nerezu pomocou múky

cistiacehacky15
pixstatic.com

Najskôr nerezový povrch vyčistite ako obvykle. Potom nasypte múku a jemne a pokračujte v čistení. Múku odstráňte handričkou.

 Bubon na práčke

cistiacehacky16
popsugar.com

Občas je dobré vyčistiť aj vnútro práčky, a teda bubon. Vytvorte si zmes vody, jedlej sódy a octu. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať gumovému tesneniu tesne pri dvierkach.

Škvrny na sedačke

cistiacehacky17
popsugar.com

Na škvrnu nasypte jedlú sódu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom sedačku jemne dočistite kefou a vysajte. Môžete použiť aj špeciálnu hadicu s kefkou, ktorú máte na vysávači.

Kožený nábytok

cistiacehacky18
fibrenew.com

Kožený nábytok skvele vyčistíte pomocou krému na topánky. Použiť ho môžete na sedačky, taburetky, stoličky a podobne.

Obrazovky

cistiacehacky19
Natalie Brown

Obrazovky zbavíte prachu pomocou kávových filtrov. Vyskúšajte a uvidíte sami.

Spálené riady

cistiacehacky20
apartmenttherapy.com

Panvice budú vyzerať ako nové, ak do nich nalejete ocot a privediete k varu. Nechajte variť približne 10-15 minút a nakoniec pridajte jedlú sódu. Dočistite handričkou.

Panvice a hrnce

cistiacehacky21

Nasypte na panvicu soľ a dôkladne ju roztrite pomocou surového zemiaku. Potom opláchnite čistou vodou a vysušte. Na panvicu potom vylejte malé množstvo oleja a votrite do povrchu pomocou papierovej utierky. Panvicu dajte na najmenší plameň a nechajte ho tam po dobu asi 20 minút, aby sa olej vsiakol do povrchu. Dávajte si pozor, aby vám hrniec nezhorel.

Mriežka

Poznáte to. Aj keď vyčistíte váš sporák, mriežka väčšinou ostáva vždy špinavá.  Pozrite sa na jeden zaujímavý trik, ktorý vám pomôže dokonale vyčistiť túto mriežku.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov

'); // za telo článku vlož sitelement zónu //content_block.insertAdjacentHTML('afterend',''); // zavolaj sitelement async script //(function(d, t) { var g = d.createElement(t), s = d.getElementsByTagName(t)[0]; g.src = 'https://ad.sitelement.sk/www/delivery/asyncjs.php'; s.parentNode.insertBefore(g, s);}(document, 'script')); }]); _adform.push([vastOrPmpId+'.pmp.success', function() { // použi na testovanie //console.log('great success!'); }]); _adform.push([vastOrPmpId+ '.ad.ready', function() { // použi na testovanie //console.log('ad is ready'); }]); })(window, document, (Adform = window.Adform || {}));