23 miest v dome, ktoré umývate každý deň, no nemali by ste to vôbec robiť! Mikrovlnku by ste nemali čistiť…

Lucia Mužlová

V dome či byte, kde bývate, sú miesta, na ktoré neustále padá prach, sú znečistené a umývate ich niekoľkokrát do týždňa. Mnohí si raz do týždňa spravia vždy aj veľké upratovanie, kedy umyjú úplne každý roh. Možno vás to prekvapí, no niektoré miesta v domácnosti nemusíte čistiť až tak často a budú stále rovnaké.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý deň

Začnime najprv miestami, ktoré by ste mali umývať každý deň alebo aspoň každý druhý. Niektoré činnosti si dokonca aj zapamätáte a stane sa z nich rutina.

Každý deň by ste mali utierať svoj drez či umývadlo aj suchou handrou. Zabránite tak zbytočnému tvoreniu vodného kameňa, ktorého sa potom človek veľmi ťažko zbavuje.

Bathroom Cleaning

Väčšina ľudí má doma v kúpeľni obklad z kachličiek. Ak sa vám do nich dostáva pleseň, jednoducho pri umývaní používajte aj okennú stierku, ktorou zabránite množeniu plesne.

Ak nechcete mať doma veľa baktérií, nikdy nenechávajte špinavé taniere len tak. Špina na nich vám zaschne a pôjde ťažko dolu. Rovnako to je aj vtedy, keď na jednotlivé taniere nalejete vodu. Špinavá voda je veľkým kamarátom baktérií.

Takisto nezabúdajte utierať špinu z jedálenského stola. Zvyšky jedál či prach, ktorý padá nevyzerá práve najlepšie, a ak budete na takom stole jesť, nemusí vám to byť príjemné. Jedálenské stoly by ste mali utierať vlhkou handričkou. Ak nechcete, aby vám na povrchu ostali šmuhy, vyutierajte stôl dosucha.

Oblečenie, ktoré nosíte, by ste mali dávať každý deň alebo aspoň každý druhý prať. Zabránite tak množeniu baktérií.

Jedenkrát do týždňa

Niektoré činnosti stačí robiť len raz do týždňa a bolo by úplne zbytočné vykonávať ich viackrát.

Ak plánujete prezliekať periny a dávať posteľné prádlo do práčky, mali by ste vedieť, že sa perie samostatne. Okrem toho, že by oblečenie prekážalo veľkej bielizni vo vnútri práčky, mohlo by sa stať, že použijete inú teplotu, ktorú si vyžaduje.

Podlahy v dome vám stačí umývať raz za týždeň. Aby sa vám umývali ešte ľahšie ako doteraz, predtým, ako pôjdete s mokrým mopom sťahovať nečistoty, podlahu povysávajte. Zbavíte sa tak tej najväčšej špiny a prachu.

pexels.com

Pri umývaní kúpeľne by ste mali dávať pozor na to, aby boli kefky na zuby vždy zatvorené v obaloch. Skrinky v kúpeľni môžete umývať jemným dezinfekčným roztokom.

Stalo sa vám už niekedy, že ste pri utieraní prachu spravili škrabance na stolíku alebo na skrinke? Práve preto by ste mali začať používať handričky z mikrovlákien, ktoré nezanechávajú žiadne škrabance a dobre sa s nimi utiera každý povrch.

Mastné škvrny v kuchyni sú veľkým nepriateľom každého. Na vyčistenie je vhodná zmes teplej vody s prostriedkom na umývanie riadu.

Na vyčistenie batérií v kuchyni či kúpeľni je vhodné použiť výrobky, ktoré neobsahujú chlór. Takisto je však vhodný aj ocot, ktorým umyjete naozaj úplne všetko.

Raz za mesiac

Umývate mikrovlnnú rúru každý týždeň, no stále bez výsledku? Úplne stačí, ak ju zotriete raz do mesiaca pomocou sódy bikarbóny.

Nezabudnite vyčistiť ani filter vo vysávači. Mnohé vysávače nesajú dostatočne práve kvôli tomu, že je filter zanesený.

Čistenie žalúzií je jednou z najhorších vecí, ktoré mnohí neznášajú. Ešte predtým, ako si pôjdete pre vodu a handričku, skúste ich povysávať. Uvidíte, že je to omnoho jednoduchší spôsob.

Na čistenie stien používajte mäkké kefky, ktoré perfektne zbavia povrch neželaných nečistôt.

pixnio.com

Každých 3 – 6 mesiacov

Zapácha vám niečo v chladničke a vy vôbec neviete, čo to môže byť? Vyskúšajte sódu bikarbónu, ktorá je riešením na úplne všetko. Zanechá vašu chladničku čistú, a to na dlhé mesiace.

Niektoré sedačky sa len veľmi ťažko čistia. Rovnako na tom sú aj vankúše. Ak máte pocit, že sa v nich nachádzajú roztoče, jednoducho vankúše nechajte na slnku.

Sprchové záclony sú veľmi náchylné na baktérie a plesne, ktoré tam majú ideálne prostredie na množenie. Ak sa ich chcete zbaviť, jednoducho odopnite záves a dajte ho do práčky. Tento cyklus stačí opakovať približne každých päť mesiacov.

Digestory sú veľmi obľúbené medzi ľuďmi, a tak ich môžeme nájsť v mnohých kuchyniach. Nejako sa však treba o ne starať, aby sa na nich neusádzala neustále špina a mastnota. Stačí, ak filter necháte chvíľu v horúcej vode a umyjete mydlom.

Rúry sú častým problémom pri umývaní. Ak sa chcete nečistôt zbaviť, jednoducho predhrievajte rúru 20 minút pred samotným čistením.

Raz za rok

Raz za rok vám stačí čistiť koberce a rôzne čalúnenie, ktoré doma máte. Použite vždy špeciálne výrobky určené na tieto povrchy. Ak však máte doma zvieratko, vyčistite koberce raz za pol roka.

Nikdy svoje okná neumývajte ak na ne svieti slnko. Prostriedky, ktoré na ne použijete veľmi rýchlo zaschnú a budete mať na nich šmuhy. Ak bývate niekde v meste, kde je veľmi rušno na uliciach, umývajte radšej okná dvakrát do roka.

Závesy stačí takisto umývať raz za rok. Môžete ich vložiť do práčky a oprať.

Pozri aj: Toto je dôvod, prečo by ste mali každý deň žuť sušené klinčeky! Za túto radu som sa šla lekárke poďakovať

zdroj: babskeveci.sk, brightside.me

Najnovšie články