23 základných pravidiel etikety, ktoré by mala poznať každá správna dáma. Naučte sa ich a už nikdy sa vám v spoločnosti nestane žiadne faux pas!

Monizz Ja žena

Na prvý pohľad sa zdá, že etiketa je celkom jednoduchá záležitosť, no v praxi je to niečo celkom iné. Ak si totiž základné veci neprinášame už z detstva z domu, potom sa ich musíme učiť na vlastnú päsť v dospelosti. Zdá sa vám to šialené?

pixabay.com

Pozrite sa, ako matky z vyšších vrstiev učili svoje dcéry sušne sedieť pri stole ešte v časoch potopenia Titaniku. Dievčatká už ako desaťročné vedeli, že lyžička pri čaji sa má pokladať na tanierik a nikdy nesmie byť v šálke, keď si z nej dáma upíja. Je to toľko drobností, až sa z nich točí hlava.

23 základných pravidiel pre každú dámu

Keď idete niekoho predstaviť spoločnosti po prvýkrát, skôr, než vstúpite do priestoru, kde sa všetci zhromaždili, mali by ste mu dať možnosť odísť na toaletu alebo do súkromnej miestnosti, aby sa upravil. Až potom s ním/ňou môžete predstúpiť pred vašich priateľov.

Ak ste od priateľov dostali do daru alkoholický nápoj, sluší sa položiť ho na stôl, aby ho všetci videli. Je to prejav vďaky, ktorým sa darujúcemu slušne zaliečate.

Ak potrebujete odísť z väčšej skupiny ľudí, o dôvodoch informujte a ospravedlňte sa iba hostiteľovi. Ostatným hosťom jednoducho oznámte, že nastal čas ísť domov. Nie je slušné, aby dáma každému a pred  všetkými vysvetľovala, že je unavená alebo jej ostalo nevoľno.

pixabay.com

Keď vám je v reštaurácii alebo v podniku teplo, nepatrí sa ovievať sa servítkou, jedálnym lístkom či iným papierom. Slušne požiadajte čašníka, aby otvoril okná alebo pustil klimatizáciu.

Nikdy nevystavujte kozmetickú taštičku na verejnosti pred ľuďmi. Vyložiť ju môžete jedine na toalete.

Ak sa potrebujete prepudrovať alebo doladiť líčenie, mali by ste to vždy robiť na toalete. Aj v prípade, že ide len o obyčajnú úpravu rúžu.

Cudzincovi by ste nikdy nemali začať tykať, i keď by sa zdalo, že on vám tyká. Kým nenavrhne tykanie staršia osoba, prípadne dáma, potom je na mieste stále vykanie.

Nikdy ľudí neohlasujte z jedného konca miestnosti na druhý. Ak si vás nevšimli, patrí sa, aby ste ich išli osobne ohlásiť.

Ak sedíte so známymi pri stole, nikdy nedolievajte do pohára len sebe. Skôr, než si nalejete, opýtajte sa aj iných, či im nedolejete. Sebe dolievajte ako poslednej. Aj v prípade, že ide o obyčajnú minerálku!

Je veľmi nezdvorilé vyberať zo spoločnej misy len to najlepšie. Ak vám teda doniesli tácňu s rezňami, nikdy sa v nich neprehrabávajte a nehľadajte kúsok najlepší pre seba. Slušnosť káže, aby ste si vzali kúsok, ktorý je na rade. To isté platí pri akomkoľvek jedle či dezerte.

pixabay.com

Po zjedení polievky lyžicu nikdy neukladajte naspäť na stôl. Vždy ju nechajte v miske.

Šálku by ste vždy mali držať v prstoch za uško. Držať šálku v dlani, ba dokonca v dlaniach, sa pokladá za vrchol neslušnosti.

Nikdy neukladajte kabelku, klobúk alebo kozmetiku na stôl. Ani v práci, ani v spoločnosti.

Ak sedíte na stoličke a nohy vám nezakrýva stôl, nikdy neprekladajte nohu cez nohu, ani nevyrovnávajte kolená. Dáma by mala sedieť so spojenými kolenami, nohy v kolenách mierne ohnuté a uložené do strany.

Ak v spoločnosti, do ktorej ste prišli, nemajú pre hostí šatník, svoj kabát si zaveste vždy na vešiak v miestnosti. Nikdy si ho nevešajte na stoličku!

pixabay.com

Po zložení kabáta si môžete pred zrkadlom rukami upraviť účes, no nikdy sa nesmiete maľovať, upravovať pery či prečesávať vlasy. Na všetko toto slúži toaleta.

V niektorých špeciálnych prípadoch je povolené, aby žena ostala sedieť v plášti, no pre mužov toto pravidlo nikdy neplatí.

Pri návšteve vždy odložte kabát, klobúk, dáždnik, všetky drobnosti, ktoré so sebou donesiete. Nikdy však nenechávajte v šatníku či pri vešiaku kabelku. Tú si nosí dáma vždy so sebou.

Do auta vstupujte tak, že si najprv sadnete a potom obe nohy naraz vytiahnete dnu. Nikdy do auta nevstupujte nohami, vždy musí ísť prvý zadok. Ak z auta vychádzate, najprv položte nohy na asfalt a až potom sa zdvihnite. Dbajte pritom na to, aby ste nohy ukladali spolu, inak by vám mohlo byť vidieť pod sukňu.

V 21. storočí už neplatí pravidlo, že ženu do spoločnosti musí zakaždým doviesť muž. Dáma môže prísť aj sama a nejde o žiadne faux pas.

pixabay.com

Keď zo spoločnosti odchádzate svojím autom, gentleman, ktorý sa vám na akcii venoval, by vás mal odprevadiť až k nemu. Počkať by mal, až kým nezatvoríte dvere.

Muž a žena sedia spolu na zadnom sedadle v aute len v prípade, že sa dobre poznajú.

Ovládate všetky aj vy?

Pozri aj: 6 tajomstiev, o ktorých vám muži nikdy nepovedia

 

zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru

0
Komentovať (0)