25 pravidiel etikety, ktoré by mala dodržiavať každá žena, ktorá chce pôsobiť ako dáma. Bod č. 13 ma naozaj prekvapil

Lucia Mužlová Ešte viac

Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania. Môžeme teda povedať, že koordinuje naše správanie a mala by nás viesť k tolerancii, empatii a povedzme k slušnému a peknému správaniu. Bohužiaľ, mnoho ľudí považuje rešpekt k pravidlám etikety za niečo zahanbujúce a ľudí, ktorí sa podľa týchto pravidiel riadia, niekedy vnímame ako estétov, ktorí pomaly z tohoto sveta miznú a stávajú sa „ohrozenými druhmi“. V skutočnosti sú základné pravidlá etikety celkom jednoduché. Je to kultúra reči, spoločenská zdvorilosť, úhľadný vzhľad a kontrola nad našimi emóciami. Správate sa podľa týchto pravidiel?

Keď poviete: „Pozývam ťa,“ znamená to, že platiť budete vy. Môžete ale povedať, „Poďme do reštaurácie.“ V tomto prípade platí každý sám za seba. Ak sa muž ponúkne, že zaplatí za ženu, mala by to prijať.


Nikdy nechoďte na návštevu neohlásene. Určite túto situáciu poznáte. Toho daného človeka môžete mať veľmi radi, no keď príde neohlásene a navyše v nevhodnú dobu, veru to nie je veľmi korektné. Alebo to môžete vyriešiť ako jedna britská dáma. Vždy, keď niekto neohlásene zazvonil, schmatla bundu, obula topánky a otvorila dvere. Ak to bol niekto, koho rada videla, tak povedala: „Práve som sa vrátila domov.“ Ak to bol však niekto, na koho aktuálne nemala náladu, tak povedala: „Óóóó, aká škoda, práve som na odchode.“ Skvelý nápad, ktorý určite vyskúšam.


Nedávajte svoj mobilný telefón na stôl, keď ste na verejnosti. Tým ukazujete, že telefón hrá vo vašom živote dôležitú úlohu, že sa v danej spoločnosti nudíte, a že kedykoľvek pokojne prerušíte rozhovor, aby ste skontrolovali, čo je nové na sociálnych sieťach alebo odpovedali na hovor či sms. Večný problém modernej doby.


Nepozývajte ženu na rande v prípade, že celý večer strávite smskovaním. To nadväzuje na predchádzajúce pravidlo.


Muž nikdy nenosí žene kabelku. Mal by jej však vždy vziať kabát napr. v divadle alebo v reštaurácii.


Ak idete s niekým a tejto osobe sa pozdraví iná osoba, ktorú vy nepoznáte, mali by ste sa jej pozdraviť tiež.


Väčšina ľudí si myslí, že jediný správny spôsob, ako jesť sushi, je pomocou paličiek. Nie je to však pravda. Muži, na rozdiel od žien, môžu jesť sushi aj rukami.


Vaše topánky by mali byť vždy čisté.


Vyhnite sa dlhému „vykecávaniu“ do telefónov. Ak sa potrebujete s niekým porozprávať, je lepšie, keď sa stretnete osobne a poviete si to „z očí do očí“.


Ak vás niekto urazí, nemali by ste mu to oplácať a zvýšiť na neho hlas. Predsa nechcete klesnúť na jeho úroveň. Radšej sa len v pokoji usmejte a opustite túto „vyberanú“ spoločnosť.


Muž by mal ísť vždy po ženinej ľavej strane. Jedinou výnimkou sú vojaci, ktorí musia byť vždy pripravení na salutovanie.


Každý šofér by si mal uvedomiť, že prechádzať po mláke, keď je v blízkosti nejaký človek, nie je dvakrát príjemné a dokonca je to nemorálne.


Je deväť vecí, ktoré by mali byť vašim tajomstvom, a to: vek, bohatstvo, rodinné hádky, náboženstvo, zdravotné problémy, milostné romániky, darčeky, česť a hanba. Zároveň je to deväť najobľúbenejších tém všetkých klebetníc, nemyslíte?


V kinách, divadlách a v koncertných sálach by ste sa mali presunúť k svoju miestu tak, že budete sediacim návštevníkom otočený tvárou. A muži idú vždy prví.


Muž by sa nemal nikdy dotknúť ženy bez jej dovolenia. To znamená, že je neprijateľné: držať ju za ruku, dotýkať sa jej počas rozhovoru a potisnúť ju za ruku alebo lakeť. Výnimkou je situácia, keď jej muž pomáha z alebo do auta, prípadne prejsť cez cestu.


Ak na vás niekto hrubo zakričí: „Hej, ty tam,“ nemali by ste vôbec reagovať.


Zlaté pravidlo pri používaní parfému je umiernenosť. Ak ešte večer cítite stále svoj parfém, vedzte, že všetci okolo sú z neho už dávno „otrávení“.


Dobre vychovaný muž bude vždy svojej žene prejavovať náležitú úctu.


V prítomnosti ženy by muži mali fajčiť len na základe ich povolenia.


Ktokoľvek ste, či riaditeľ, študent, obyčajná staršia pani alebo bežný pracovník, vždy, keď vojdete do miestnosti, mali by ste sa každému pozdraviť ako prvý.


Mali by sme rešpektovať súkromie korešpondencie. Rodičia by nemali čítať denníky a listy svojich detí a takisto by takýto rešpekt mal fungovať aj medzi partnermi. Hľadanie po vreckách, čítanie sms správ alebo sociálnych sietí je veľmi nezdvorilé a hrubé porušovanie práva na súkromie.


Nenaháňajte sa za módou a nesledujte všetky módne výstrelky. Je lepšie mať jednoduché a pekné veci, ktoré už možno nie sú v móde, ako vyzerať strašne v úplne novom obleku či šatách.


Ak ste niekomu v určitej veci odpustili, nikdy viac by ste túto tému nemali otvárať a neustále sa k nej pri hádkach vracať. Zabráňte tejto chybe do budúcna.


Vyhnite sa príliš hlasnému smiechu. Takému, keď na vás už všetci v okolí pozerajú.


Nezabudnite vždy poďakovať ľuďom, čo vás ľúbia, vašej rodine a priateľom. Pomáhajú vám nie preto, že musia, ale preto, že chcú. Oceňte to.

Skúste sa nad týmito pravidlami zamyslieť. Samozrejme, niektoré berte trochu s rezervou. Nemyslíte si, že sa ľudia k sebe prestali správať slušne? Ja hovorím, skúsme sa viac rešpektovať  a buďme ohľaduplní a svet bude omnoho krajším miestom na život.

Pozri aj: 37 novodobých pravidiel etikety, ktoré by mal poznať naozaj každý z nás, no len málokto sa nimi naozaj riadi

 (Lucia M.), brightside.me

0
Komentovať (0)