Červená kvapalina, ktorá vyteká z mäsa, v skutočnosti NIE JE krv. Tieto fakty ste o mäse určite nevedeli!


Ak patríte k milovníkom mäsa, určite by ste mali zbystriť pozornosť. Mýty a dezinformácie sa šíria veľmi rýchlo, a preto je možné, že zvyky, ktoré máte v kuchyni zaužívané už roky, nemajú reálny základ. Nasledujúci článok vám možno prezradí fakty, o ktorých ste ani len netušili.

Aj vy patríte k ľudom, ktorý pred prípravou obeda mäso najprv dôkladne umyjú pod silným prúdom tečúcej vody? Zdá sa, že tento proces je celkom zbytočný. Viete, aké mäso je na tepelnú úpravu najvhodnejšie, a že najčerstvejšie mäso nemusí byť automaticky zárukou kvality? Ak chcete vedieť viac, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť nasledujúci článok.

Umývaním mäsa z neho neodstránite baktérie

Ako býva zvykom, vari každá gazdiná si po príchode z obchodu rozbalí mäso, dôkladne ho umyje a následne tepelne upraví. Mäso umývame kvôli domnienke, že sa tak zbavíme baktérií, ktoré sa na ňom prirodzene nachádzajú. Táto informácia je však mylná a umytie mäsa nám paradoxne môže priniesť viac škody ako úžitku.

flickr.com

Umývaním mäsa pod silným prúdom vody sa mikroorganizmom dôkladne nezbavíte. Naopak, vplyvom striekajúcej vody vzniká riziko „rozprášenia“ mikróbov na kuchynskú linku alebo iné potraviny, čo už predstavuje problém.

Mäso je potrebné opláchnuť len mierne, aby sa odstránili prípadné úlomky kostí po jeho porciovaní. Vnútri je mäso po prerezaní čistejšie ako si myslíte a prípadné mikroorganizmy  na jeho povrchu poľahky zabijete každým tepelným spracovaním mäsa.

Kvapalina vytekajúca z mäsa nie je krv

Nie je sa čo čudovať prirodzenej reakcii, kvôli ktorej sa nazdávame, že červená tekutina vytekajúca z mäsa je krv. Táto kvapalina je v skutočnosti zložená z vody a červenú farbu jej dodáva proteín viažuci kyslík – myoglobín.

opinion.latimes.com

Práve myoglobín je látka, ktorá je zodpovedná za farbu mäsa, a to aj po jeho tepelnej úprave. Spočiatku, v surovom stave mäsa je prirodzene červený. Meniť sa začína vplyvom teploty, keďže obsahuje železo, ktoré oxiduje a následne počas varenia či pečenia mení svoje zafarbenie.

Najčerstvejšie mäso nemusí byť najlepšie

Ak by ste sa rozhodli tepelne upraviť mäso bezprostredne po porážke, asi by ste svojou kulinárskou zručnosťou nikoho neohúrili. Mäso by bolo nie príliš chutné a takzvane „gumené“.

bianchinismarket.com

Napríklad, ak sa rozhodnete pripraviť si chutný a šťavnatý steak, je dôležité, aby mäso, z ktorého ho pripravujete, postálo aspoň 4 hodiny. Počas tejto doby svalové vlákna zmäknú a vy si budete môcť vychutnať jemné mäsko.

Teľacie mäso nie je lepšie ako hovädzie

Väčšina ľudí si prirodzene myslí, že teľacina je oveľa hodnotnejšia ako hovädzie mäso. Tento mýtus sa týka najmä témy diéty i celkového zdravia, kde si množstvo ľudí vyberie práve teľacie mäso. To však nie je tak celkom pravda.

dollarwise.com.au donaldrussell.com

Kaloricky sú oba druhy mäsa približne na rovnakej úrovni a množstvo tuku sa nejak výrazne nelíši. Problém ale nastáva pri číslach poukazujúcich na obsah cholesterolu. Jeho obsah je v teľacom mäsa výrazne vyšší. Okrem iného, rozdiel spoznáte i v chuti. Hovädzie mäso je zaručene chuťovo výraznejšie ako teľacina.

Pražením na vysokej teplote sa vyhneme suchému mäsu

Tento mýtus je hádam najrozšírenejší zo všetkých poloprávd o mäse. Veľa ľudí zvykne mäso najprv osmažiť pri vysokej teplote z oboch strán v domnienke, že takto si mäso zachováva svoju šťavnatosť, ktorú by pomalým pečením určite stratilo. To však nie je pravda a smažením na najvyššej teplote si mäso nevytvára žiadnu bariéru proti vyschnutiu.

pixabay.com

Vlhkosť z mäsa sa začne aktívne odparovať pri teplote vyššej ako 60 stupňov a rýchle osmaženie tomu nijak nezabráni. To ale nie je dôvod na to, aby ste sa takéhoto spôsobu prípravy vzdali. Aj keď nemá vplyv na mieru šťavnatosti, vytvoríte na mäsa chrumkavý povrch, ktorý zlepšuje chuť steaku.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), adme.ru


Komentáre

komentárov