5 dôvodov, prečo z detí stávajú nezvládnuteľní tyrani. Tieto chyby možno robíte ako rodič aj vy

Lucia Horáková Ešte viac

Výchova dieťaťa patrí medzi najdôležitejšie úlohy každého rodiča a práve túto časť rodičovstva by nemali za žiadnych okolností zanedbať. V opačnom prípade to zanechá na ratolesti citeľné stopy, ktoré ho môžu výrazne ovplyvniť v ďalšom živote.

Práve prvých päť rokov života je mimoriadne dôležitých a je preto nevyhnutné si vedieť túto skutočnosť uvedomiť. Školy môžu deťom pomôcť v mnohých ohľadoch, no nemožno od nich očakávať, že ich prevychovajú. Výchova je v prvom rade úlohou rodičov, ktorí sa majú postarať o jeho prirodzený a dostatočný vývoj.

Moderná doba však so sebou prináša stále viac problematickejších detí, ktoré sa stávajú nezvládnuteľnými.  Presne na to sa snaží vo svojej knihe „Keep calm and parent on“ poukázať pedagogička Emma Jennerová, podľa ktorej je moderné rodičovstvo vo vážnej kríze.

Podľa Emmy patrí medzi najväčšie problémy týchto päť bodov:

1. Strach z našich detí

Je dôležité, aby dieťa presne vedelo, kedy má akceptovať rozhodnutie rodiča, no tí sa častokrát podriaďujú svojim deťom, čo nie je vo výchove správne. Ak ste raz naliali mlieko do modrej šálky, no vaša ratolesť si zmyslí, že ho chce v ružovej, nepodriaďujte sa a ani sa nenechávajte vydierať. Veľa rodičov však ustupuje a svojim deťom splnia všetko, čo im vidia na očiach.

2. Neospravedlňovať správanie detí

Ak sa deti správajú zle, či už na verejnosti alebo doma, rodičia sú schopní pokrčiť plecami a povedať: „Veď sú to len deti.“ No nemuselo by to byť tak. Stačí pritom naozaj len dôsledná výchova a každé dieťa sa dokáže slušne správať, rešpektovať starších, naučiť sa veľkorysosti alebo sebaovládaniu. Je nepredstaviteľné, aby sa dieťa nevedelo správať v reštaurácii, či robilo okolo seba na verejnom priestranstve neporiadok.

3. Nenechávať výchovu na iných

Ak ide o cudzie dieťa, len málokto sa zvykne ozvať, aby na problém upozornil. Ak tak náhodou spraví, ihneď musí zo strany rodičov očakávať výčitky a nadávky. Chcú, aby ich dieťa pôsobilo dokonalo, a preto často nepripúšťajú, keď ich napríklad učiteľ núti počúvať pravdu. Rodič by mal v prvom rade dbať na správnu výchovu a pokiaľ ho niekto upozorní na nedostatky, snažiť sa ich čo najskôr eliminovať až úplne odstrániť.

4. Nepodriaďovať sa

Dnešná moderná doba so sebou prináša mnohé výhody, ktoré však deťom nemusia vo výchove pomôcť. Stačí, že sa ozve a pýta si jesť, a vy mu ho hneď naservírujete. Je to z toho dôvodu, že rodičia sú stále viac zaneprázdnení a všetko sa snažia uľahčovať. No každé dieťa by malo vedieť, že nie všetko jedlo pochádza z mikrovlnky a je pripravené za tri minúty. Zapojte ho napríklad do prípravy jedla a naučte ho pomáhať.

5. Rodičia kladú potreby detí pred vlastné

Je úplne prirodzené, že rodičia sú od toho, aby sa o deti postarali, no ako tvrdí Jennerová, je zástancom určitého harmonogramu. Veľa rodičov deťom podriadi vlastné potreby či duševné zdravie a to len kvôli tomu, aby deťom splnili všetky ich rozmary. Musia však myslieť aj na seba a na svoj manželský život. Práve tak deťom ukážu, že sú nezávislí, čo sa neskôr odzrkadlí aj v ich ďalšom živote.

Pozri aj: Čo sa stane s psychikou dieťaťa, ak ho občas výchovne „capnete“ po zadku? Toto by mal vedieť každý rodič!

Lucy, huffingtonpost.com

0
Komentovať (0)