5 elementárnych pravidiel etikety, ktoré poznajú všetci, no dodržiava ich len málokto

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: pixabay

Etiketa by mala byť v spoločnosti samozrejmosťou. Pravdou však je, že veľa ľudí jej zásady nepoznajú, respektíve si celkom neuvedomujú, že by sa ňou mali zaoberať a v prvom rade riadiť.

Zásady etikety nie sú samozrejmosť a ani banalita, napriek tomu, že si to mnohí ľudia myslia. Takýmito pravidlami sa zaoberá aj známa Tatyana Polyakova alebo Ladislav Špaček. My sme sa vám rozhodli priniesť niekoľko pravidiel etikety, na ktoré sa často zabúda.

Pozor na mobil

V dnešnej modernej dobe ľudia často nevedia, čo s mobilom. Keď prichádzate do reštaurácie s mobilom v ruke, mali by ste ho dať okamžite do kabelky, keď príde človek, s ktorým obedujete, poprípade ho dať do kabelky hneď, keď si sadnete. Je neslušné položiť mobil na stôl a už vôbec by ste nemali počas stretnutia s niekým ťukať do telefónu. Ak očakávate nejaký dôležitý telefonát, môžete na to upozorniť človeka, s ktorým ste sa stretli. Väčšina ľudí však robí práve túto chybu a položí mobil hneď po príchode na miesto stretnutia na stôl.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatyana Polyakova (@tatyanapolyakova_etiquette),

Čo s kabelkou?

Keď prídete do reštaurácie, zrazu možno neviete, čo s kabelkou. Tu veľmi záleží od veľkosti. Ak je kabelka malá (listová), môžete ju nechať na stole. Ak je väčšia, najlepšie je, keď je na stoličke vedľa vás, ak tam nikto nesedí alebo za vami. Za žiadnych okolností nedávajte kabelku na zem. Je to z praktických dôvodov. Nielen, že takto ohrozíte cennosti, ktoré v nej máte, ale môže sa stať, že sa niekto o vašu zabudnutú kabelku potkne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatyana Polyakova (@tatyanapolyakova_etiquette),

Ako jesť?

Pre mnohých ľudí úplne bežná vec, no nie je to celkom tak. V reštauráciách si na stehná dajte obrúsok, určite si ho nedávajte za golier ako podbradník. Čo sa týka jedenia pečiva, ľudia robia taktiež chybu a celý kus si vkladajú do úst. Po správnosti by ste si ho mali trhať na kúsky a tie vkladať po jednom do úst. Mľaskanie a chrúmanie je taktiež nevhodné. Jesť polievku bez sŕkania a nenakláňať tanier, keď v ňom ešte zostal kúsok polievky je tiež bežná zásada etikety. A aby to nebolo málo, počas jedenia nikdy nepozerajte do telefónu.

Zásady pri pití

Keď dostanete nápoj so slamkou, opäť by ste nemali nahlas sŕkať. Zároveň, keď ide o alkoholický nápoj, nechávajte na spodku pohára zvyšky a nevypite ho celý. Vždy vyťahujte sáčok z čaja predtým, než sa napijete zo šálky. Keď ste u vás doma, pamätajte na to, že víno sa nenalieva po okraj pohára, ale približne do štvrtiny. Pohárik s vínom alebo šampanským by ste mali držať za stopku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatyana Polyakova (@tatyanapolyakova_etiquette),

Niektoré veci patria do kúpeľne

Niekedy bolo nemysliteľné, že sa žena upravuje v prítomnosti mužov. Dnes nemáme žiadny problém s tým namaľovať sú pery úplne hocikde. Nie je to však vhodné. Ospravedlňte sa, že odchádzate na toaletu, kde si môžete prepúdrovať tvár a namaľovať pery tak, aby vás pri tom nikto nepozoroval. Okrem toho aspoň nebudete musieť svetu ukazovať všetky tie grimasy, ktoré pri upravovaní robíte.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatyana Polyakova (@tatyanapolyakova_etiquette),

Poznali ste tieto zásady etikety? Ktorých sa budete nabudúce držať?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: