5 typov mamičiek, s ktorými sa každý deň stretávame na pieskovisku

Lucia Mužlová Ešte viac

Ak máte deti a stretávate sa aj s inými mamičkami, potom ste si možno všimli, že u niektorých prevládajú akési špeciálne vlastnosti. Niet pochýb, že každá matka je obetavá a milujúca, no občas sa dopúšťame chýb. Pozreli sme sa na mamičky a rozdelili ich na skupiny, s ktorými sa možno aj vy stretávate najčastejšie.

Ambiciózna raketa

pixabay

Dieťa úspešných a ambicióznych rodičov jednoducho nemá na výber. Niektoré mamičky sú doslova posadnuté tým, aby ich deti boli naozaj úspešné. Nie je to ale potom ukracovanie potomka od detstva? Je fajn chcieť, aby z vášho dieťaťa vyrástol úspešný človek, ale nič sa nemá preháňať. Ak máte občas aj vy pocit, že ste posadnutá tým, aby vaše dieťa bolo v budúcnosti úspešné, spomaľte. Neplánujte a skúste sa viac socializovať aj s inými mamičkami. Nebojte sa pripustiť si, že aj vaše dieťa je len človek, ktorý sa mýli a môže robiť chyby.

Ekotyranka

Takýto rodičia sa vyznačujú láskou k všetkému prírodnému, čistému a prirodzenému. Investujú energiu aj financie do najlepších bio a eko výrobkov a samozrejme o tom nikdy neprestávajú rozprávať. Taktiež sa môže stať, že takáto mamička až príliš kontroluje, čo dá dieťaťu jesť. Pokiaľ to neprešlo jej parametrami, je to škodlivé. A sladkosti? to je snáď najväčší strašiak. Jej dieťa predsa nebude jesť cukor a nezdravé cukrovinky, na ktorých sú deti závislé. Skúste neignorovať moderné pomôcky, ktoré vám môžu uľahčiť život. 24 hodín šťastná matka je len ilúzia, ktorá neexistuje. Skúste zmierniť a povoliť svoje prísne pravidlá. Pokojne si v obchode kúpte aj obyčajný chlieb. Skúste nájsť napr. zdravšiu alternatívu, no hlavne, nestrašte svoje dieťa rečami o tom, aké je to strašne škodlivé.

Opičia láska

pixabay

Tieto mamičky sú až príliš starostlivé a až príliš milujúce a strachujúce sa. Pri svojom dieťati sú nonstop, nedovolia mu robiť veci samostatne, majú nutkanie neustále pomáhať a starať sa. Odmietajú všetky rady okolia, pretože si myslia, že oni všetko vedia a robia najlepšie. Často majú pocit, že ak sa od svojho dieťaťa odtrhnú čo i len na minútu, stane sa niečo zlé. Ak ste sa v tejto skupine našli aj vy, mali by ste vedieť, že dieťa sa samozrejme cíti bezpečne, keď vie, že rodičia sú pri ňom. Dôležité ale je dovoliť mu, aby pracovalo samostatne. Viete si predstaviť, že bude vaše dieťa v dospelom živote absolútne nesamostatné kvôli tomu, že ste mu celý život chodili za pätami?

Voľnomyšlienkárka

Toto je mamička, ktorej je akosi všetko jedno. Jej dieťa je piesok? Nevadí. Dá si na večeru sladkosti? Nevadí. Nie je posadnutá tým, či je jej dieťa dobre oblečené, či mu nie je zima, teplo, či nie je hladné, smädné. Snaží sa všetko riešiť podľa svojich najlepších predstáv, no nehrotí situácie, ktoré sa udejú. Deti takýchto rodičov sú väčšinou veľmi silné osobnosti, odolné takmer voči všetkému. V budúcnosti ľahšie zvládajú ťažké životné situácie. Je potrebné dať pozor na to, aby takáto výchova neprerástla do akejsi nezodpovednosti a ľahostajnosti. Obráťte sa na pomoc priateľov alebo rodiny, či psychológa, ak si myslíte, že to prekračuje všetky medze.

Všemohúce mamičky

pixabay

Toto sú mamičky, ktoré si myslia, že ony sú tie najlepšie. Ona kojí najlepšie, ona sa stará o dieťa najlepšie, najlepšie varí, najlepšie prebaľuje, jej dieťa je najšikovnejšie, najmúdrejšie, najkrajšie a podobne. Tieto mamičky zvyknú dosť často ostatným liezť na nervy. Každá predsa robíme to, čo je v našich silách. Takéto mamičky aj keď nechcú, maj=u potrebu ostatným ukázať, že pomoc ani rady nepotrebujú. Ale prečo? Skúste sa nad tým zamyslieť. Prijmite pomoc od rodičov a starých rodičov, doprajte si oddych a nebojte sa, vašemu dieťaťu sa u starkých nič nestane. Veď predsa vychovali vás.

V ktorom type ste sa spoznali napríklad vy? Nechceme všetky mamičky kategorizovať a hádzať do jedného vreca, ale na pieskovisku sa predsa len občas objavia aj takéto typy. Poznáte aj iné? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Toto je dôvod, prečo sa ich deti nehádžu o zem od zlosti. Výchova holandských matiek sa výrazne líši od tej našej a mali by sme si brať príklad

 

0
Komentovať (0)