5 vecí, ktoré by ste mali vyskúšať pred štyridsiatkou

Michal Blaško Ešte viac

foto: Unsplash

„Päťdesiatka, päťdesiatka, to nie je žiadny vek,“ spieva sa v jednej zo známych slovenských ľudových piesní. To isté však platí aj o štyridsiatke. Človek je v nej na vrchole svojich fyzických síl. Šedín ešte nie je veľa a môže už kandidovať na prezidenta. Pokiaľ si chcete dokázať, že ste stále mladá, vyskúšajte jednu i viac z týchto aktivít, ktoré vám pripomenú, že ešte nepatríte do starého železa.

„Nočný záťah“ s priateľmi

foto: Unsplash

Kedy ste naposledy prišla domov nadránom prvým ranným autobusom, padla mŕtva únavou do postele a do pár sekúnd spala? Kedy vás naposledy na druhý deň boleli nohy od neustáleho tancovania? Kedy ste si naposledy našla na sociálnej sieti fotografie z večera, ktoré si vôbec nepamätáte? Alebo fotografiu z večera, za ktorý sa hanbíte? Kedy ste sa naposledy obliekla do niečoho, čo by mohla nosiť vaša dcéra? Takzvaný nočný záťah vám najlepšie ukáže ako na tom ste – zvládate všetko s noblesou dvadsiatničky alebo si ako Roger Murtaugh poviete po zobudení, že ste príliš stará na takéto veci? Nech je to akokoľvek, niekedy nie je najhoršie si trochu vyhodiť z kopýtka a zresetovať si hlavu.

Naučiť sa niečo nové

foto: Unsplash

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové! Každý rok navštevuje slovenské vysoké školy niekoľko štyridsiatnikov i tridsiatnikov, ktorí sa chcú naučiť niečo nové alebo nanovo začať kariéru v novej oblasti. Zapíšte sa napríklad na populárnu Univerzitu tretieho veku. Naučte sa niektorý z cudzích jazykov a ohúrte ním potom na dovolenke s priateľmi. Prihláste sa na niektorý z kurzov, ktorý vás naučí praktickým zručnostiam – napríklad šitiu alebo fotografovaniu. Ponorte sa do hlbín internetu a nájdite si to, čo vás zaujme. Nikdy inokedy neboli vaše možnosti tak široké, ako je tomu dnes. Prečo to teda nevyužiť?!

Adoptovať si zvieratko a zachrániť tak niečí život

foto: Unsplash

Vaše deti sú už dospelé a vám chýba niekto či niečo, o čo by ste sa mohli postarať? Zachráňte život opustenému zvieratku. Psie útulky sú plné opustených štvornohých miláčikov, ktoré ako to jediné túžia po tom, aby niekoho mohli milovať a byť milovaní. Ktoré sa chcú schúliť na vaše nohy na gauči a pozerať s vami televízor alebo sa neustále s vami hrať. Mnohí za svoj život veľa lásky nepoznali, no vy im ich môžete dať. Zabehnite do útulku alebo sa so zvieratkom nájdite na špeciálnych akciách. Nemusíte adoptovať práve psa, po novom a lepšom živote túžia i mačky alebo zajace. Záchranou jedného života si zároveň spríjemnite i ten svoj. Domáce zviera je najlepšia terapia na smútok či na odbúranie stresu. Ale to, ak ste nejaké zvieratko už mali, asi dobre viete.

Zahrať si v kasíne

foto: Unsplash

Už ste niekedy vkročili do kamenného kasína? Alebo do niektorého z virtuálnych online kasín, o akých píše casino-online-sk.com? Zahrali ste si niekedy ruletu, zatočili valce automatov, vyskúšali európsky blackjack alebo si zahádzali kockami? Do kamenných kasín sa dnes chodia odreagovať a zabaviť bohatí biznismeni, študenti i dôchodcovia, muži aj ženy. Ľudia z vysokej, strednej i nízkej vrstvy. Skrátka, všetci. Nebojte sa, že budete považovaná za nejakého exota. A možno budete aj sama prekvapená, aké pocity vo vás zanechá, keď si trochu „zagemblíte“ v kasíne.

Odcestovať do exotickej krajiny

foto: Unsplash

Vyberte sa na dovolenku do niektorej z exotických destinácií, ktoré nie sú sprofanované turistami a cestovnými kanceláriami. Aj v štyridsiatke môžete začať spoznávať svet, jeho krásy a neprebádané miesta. Choďte obdivovať ryžové polia do Číny, Modrú dieru do Belize, potúlajte sa lesmi na Madagaskare, vylezte na horu v Nepále, spoznajte život na ostrove Taha alebo šarm Vietnamu. Nemusíte ísť len do Chorvátska či Turecka, svet je oveľa väčší! Váhate, na koľko odísť preč? Podľa fínskych výskumníkov je ideálna dĺžka dovolenky osem dní. Začnite teda baliť kufre! Svet vám otvára náruč a čaká na vás!

Hroziaca štyridsiatka skutočne nie je koniec sveta. Je to len číslo, ako sa hovorí. Život nezačína, nekončí, ale pokračuje. Je stále toľko vecí, ktoré môžete robiť a pritom sa cítiť mladá. Hlavné je vyberať si také aktivity, ktoré vás budú tešiť a napĺňať. Zabudnite na stereotypy – otvorte svoje oči a srdce novým výzvam a sami určite radi uvidíte, že vek je vážne len číslo. Sme takí starí, ako si to sami priznáme.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: