7 prekvapivých faktov o kráľovskej rodine. Trojku ste si určite nikdy nevšimli a pritom to udiera do očí

Lucia Horáková Ešte viac

Spomedzi všetkých kráľovských rodín sveta je tou najznámejšou práve britská, ktorá si v posledných rokoch svoje postavenie ešte viac upevnila. Ľudia z celého sveta so záujmom sledujú životy Alžbety II., jej detí, vnúčat a najnovšie aj pravnúčat.

I keď sa na verejnosť dostáva pomerne veľa informácii z kráľovského dvora, stále ostáva množstvo faktov pre podanných tajomstvom, čo je pochopiteľné. Niektoré zajímavé detaily sú však známe, i keď sa o nich až tak často nehovorí.

1. Koľko členov má kráľovská rodina?

Do kráľovskej rodiny spadá celkom 15 priamych členov kráľovskej rodiny. Sú to kráľovná Alžbeta II, jej manžel Philip, ich deti Charles, Anne, Andrew, Edwad, ich vnúčatá William, Harry, Beatrice, Eugenie, James, Lady Louise, pravnúčatá George, Gharlotte, Louise.

Okrem toho do rodiny spadajú aj ďalší príbuzní, ktorí majú rôzne tituly.

2. Čo robí kráľovná počas dňa?

Kráľovná Alžbeta sa prebudí o 7.30 hod., vypije si čaj bez cukru a dá si sušienky s mliekom.

O hodinu neskôr Alžbeta raňajkuje so svojím manželkom v jedálni s výhľadom do záhrady Buckinghamského paláca. Obvykle raňajkujú kukuričné vločky, jogur a toast s javorovým sirupom alebo marmeládou. Počas raňajok kráľovná číta noviny a to kontrétne Daily Telegraph a Racing Post.

Neskôr sa stretáva so svojimi asistentmi, s ktorými preberajú rôzne otázky. Tiež číta kráľovskú poštu, čo je denne okolo 200 až 300 listov. Až do neskorého večera je zaneprázdnená stretnutiami a udalosťami.

3. Alžbetine obľúbené šperky

Keď mala Alžbeta 10 rokov, dostala perlový náhrdelník s tromi radmi od svojho starého otca Georga V. Práve tento šperk patrí medzi jej najobľúbenejšie a dosť často ho nosí.

4. Nesprávne označovanie kráľovstva

Alžbeta je často nazývaná ako anglická kráľovná, no toto pomenovanie nie je až tak správne. Predovšetkým je panovníčkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Do tohto spoločenstva okrem toho patria aj krajiny Austrália, Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Kanada, Grenada, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Svätý Vincent a Grenadíny, Svätý Krištof a Nevis, Šalamúnové ostrovy, Tuvalu a Jamajka. Alžbeta II. je teda kráľovnou až 16 nezávislých krajín.

5. Ako oslovuje rodina kráľovnú?

Podľa rôznych zdrojov majú členovia kráľovskej rodiny rôzne privilégia. Napríklad Alžbetin manžel ju v súkromí volá Lilibet. Ostatní dospelí členovia rodiny ju musia oslovovať „Vaše Veličenstvo“, dokonca aj jej vlastný syn Charles.

View this post on Instagram

To mark the 70th Wedding Anniversary of Her Majesty The Queen and The Duke of Edinburgh, new photographic portraits have been released worldwide.  The Queen and His Royal Highness will celebrate their Wedding Anniverary on 20th November 2017. The portraits, by British photographer Matt Holyoak of Camera Press, were taken in the White Drawing Room at Windsor Castle in early November.  In this first release, The Queen and His Royal Highness are framed by Thomas Gainsborough's 1781 portraits of George III and Queen Charlotte, who were married for 57 years. The marriage of the then Princess Elizabeth to Lieutenant Philip Mountbatten took place at Westminster Abbey on 20th November 1947. Find out about The Queen and The Duke of Edinburgh's wedding day by following the link in bio. #weddinganniversary

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) on

6. Kráľovná sa snaží šetriť

Svoje by o tom vedelo povedať služovníctvo a aj domovníci. Je známe, že Alžbeta vždy vypína svetlá pri odchode z miestností a trvá na tom, aby to robili všetci členovia rodiny, ktorí žijú v paláci.

Taktiež už roky používa ten istý lak na nechty, ktorý stojí len pár libier za flaštičku.

7. Ktoré krajiny navštívila kráľovná najčastejšie?

Kráľovná počas svojho vládnutia absolvovala množstvo zahraničných ciest, od roku 1952 ich malo byť viac ako 120. Najčastejšie navštevovanou krajinou mala byť Kanada (27-krát) či Austrália (18-krát).

Lucy, brightside.me

0
Komentovať (0)