O tomto by mali vedieť všetky ženy. 7 šokujúcich vecí, ktoré vám o vašom zdraví povie vaša menštruácia

Zuzana Fulopova Ešte viac

Mnohé z nás vo veľkom očakávali obdobie, kedy sa konečne staneme ženou. Keď naše kamarátky mali menštruáciu ako prvé, žiarlili sme. V dospelom veku sa na tejto spomienke skôr už zasmejeme. Pravda je totiž taká, že keby sme mohli, menštruáciu by sme okamžite “zrušili”. 

pixabay.com

Niektoré vedecké štúdie sa zhodujú na jednom. Ak ste dostali prvú menštruáciu keď ste mali dvanásť rokov či dokonca skôr, mali by ste vedieť o rizikách, ktoré vám môžu hroziť.

Riziko rakoviny prsníka

pixabay.com

Počas menštruačného cyklu je telo zaťažené hormonálnymi zmenami, a to hlavne estrogénom, ktorý vplýva na všetky tkanivá v tele, a aj v oblasti prsníkov. Podľa najnovšieho výskumu predčasná puberta má za následok rozmach estrogénu, ktorý má vysoký podiel na rozvinutie rakoviny prsníka. Teda keď ste dostali prvú menštruáciu okolo 12-tého roku života, máte o 50 % vyššiu pravdepodobnosť dostať túto chorobu, oproti ženám a dievčatám, ktoré prvú menštruáciu zažili až po 16-tom roku života.

Riziko skorej menopauzy

pixabay.com

Ďalšie výskumy prišli s teóriou, že ženy, ktoré mali v skoršom veku prvú menštruáciu, mali o 80 % vyššie riziko nástupu predčasnej menopauzy pred dosiahnutím 40. roku života v porovnaní so ženami, ktoré ju dostali neskôr. Tento výskum ďalej hovorí, že tieto ženy majú o 30 % vyššie riziko zažiť skorú menopauzu medzi 40. a 44. rokom života v porovnaní so ženami, ktoré dostali prvú menštruáciu neskôr. Toto riziko je vyššie tiež u žien, ktoré okrem toho, že dostali prvú menštruáciu skôr, nemali nikdy deti.

Riziko srdcových ochorení

pixabay.com

Podľa dlhodobej štúdie zverejnenej v časopise Heart, ženy, ktoré dostali svoju prvú menštruáciu pred 12. rokom života, majú o 10 % vyššiu pravdepodobnosť srdcových ochorení ako ženy, ktoré dostali prvú menštruáciu po tomto veku. S tým je spojená aj skorá menopauza, ktorá má tiež vplyv na srdcové ochorenia a mŕtvicu.

Riziko osteoporózy

pixabay.com

V období menopauzy má žena slabšie kosti, čo môže mať za následok vznik osteoporózy. Hlavnú úlohu tu hrá taktiež estrogén, ktorý chráni vaše telo pred týmto ochorením. Tým pádom ak ste dostali skôr menštruáciu, ktorá ovplyvnila skorší nástup menopauzy, zvýši sa aj riziko výskytu osteoporózy. Ako prevenciu odporúčajú lekári užívať vitamín D, vápnik či realizovať silové tréningy.

Riziko rakoviny vaječníkov

Podľa ďalšieho výskumu ženy, ktoré dostali predčasnú menštruáciu, sú náchylnejšie dostať rakovinu vaječníkov ako ženy, ktoré ju dostali v neskoršom veku. Dokonca u 51 % žien, ktoré dostali prvú menštruáciu pred 12. rokom, je vyššia úmrtnosť na túto chorobu. Aj tu platí prevencia, nezanedbať príznaky tejto choroby a pravidelne navštevovať svojho gynekológa.

Riziko cukrovky

pixabay.com

Podľa výskumu, ktorý bol publikovaný v časopise Diabetologia, ženy, ktoré dostanú skôr menštruáciu, majú vyššiu pravdepodobnosť na cukrovku druhého typu. Výskum ale zároveň hovorí, že problém môže byť v tom, že predčasná menštruácia zapríčiní skoršiu menopauzu, v ktorej je žena náchylnejšia na priberanie telesného tuku, ktorý spôsobuje v prevažnej väčšine túto chorobu.

Riziko neplodnosti

pixabay.com

Nástup skoršej menopauzy má za následok aj zníženie času na plánované otehotnenie. Navyše výskum zameraný na plodnosť a sterilitu prišiel s teóriou, že ženy, ktoré dostali menštruáciu v nižšom veku, majú väčšinou menej folikul, ktoré obsahujú potencionálne vajíčka na oplodnenie.

Samozrejme, ako u všetkých chorôb, každé riziko sa znižuje prevenciou a životným štýlom. Čo si myslíte o týchto štúdiách? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pozri aj: Neradi trávite veľa času v kuchyni? Týchto TOP 10 kulinárskych trikov od svetových šéfkuchárov bude pre vás na nezaplatenie

                                                                                                          Zuzu, womenshealthmag.com

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: