Nevera cez internet a prahnutie po dokonalosti. 7 vecí, ktoré sa v našich životoch zmenili s príchodom sociálnych sietí

Lucia Mužlová

Ako často sa ocitnete na sociálnych sieťach? Či už ich využívate aktívne alebo menej aktívne, nemôžete poprieť, že za posledné roky do našich životov zasiahli možno viac ako by bolo dobré, a aj zdravé. Koľko mám likeov na novej fotke? Videl moju správu? Čo je nové vo svete? Tieto myšlienky sa do našich hláv vkrádajú takmer denne. Ak chcete vedieť, čomu dennodenne čelí celé ľudstvo, čítajte ďalej.

Na tému sociálnych sietí a ich vplyvov na život človeka si posvietili aj vedci. Zhromaždili sme pre vás tie najzaujímavejšie fakty, ktoré sa týkajú práve digitálnej komunikácie.

Keď je osobný život verejným

pixabay

Toto všetci dobre poznáme. Otvoríme Instagram a tam fotografie našich priateľov spolu s hashtagmi ako #inlove#forever, #laskaprekonavsetko#smojoulaskou a podobne. Z každej strany sa na nás valia fotografie šťastných párikov, aby nám štipľavo pripomenuli, že my také šťastie nemáme. Vedci v skutočnosti upozorňujú, že to môže byť práve naopak.

Čím viac človek cíti pochybnosti voči svojmu partnerovi, tým viac potrebuje od okolia podporu a pozitívnu reakciu. Inými slovami, emocionálnu spätnú väzbu, ktorú nedostáva od partnera dostáva prostredníctvom likeov a pekných komentárov. Čím je teda láska vzhľadovo atraktívnejšia, vyfiltrovaná a dokonalá, o to menej je taká aj v skutočnosti. Samozrejme, určite nemôžeme povedať, že to platí úplne na každého.

Bezplatné wi-fi rovná sa utekanie od reality

pixabay

Keď sa zapozeráme do telefónu a „listujeme“ si v sociálnych sieťach, často zabudneme na skutočnú realitu. Čas nám ubehne rýchlejšie a cesta vlakom trvá pocitovo veľmi krátko. Od kedy sa v metre a autobusoch zaviedlo bezplatné internetové pripojenie, ľudia okolo nás vyzerajú skôr ako stroje. Ľudia boli vždy veľmi dobrí v predstieraní toho, že neexistujú. Dnes vďaka sociálnym sieťam vznikol nový termín, ktorý vedci neoznačia inak ako „aktívna ignorácia“.

Písanie ako globálny koníček

pixabay

Je možné, že čoskoro budeme všetci spisovateľmi? Každý by chcel mať blog, každý by sa chcel horlivo zapájať do diskusií. Interakcií je mnoho a stále viac a viac ľudí berie písanie na internete ako koníček. Môžeme povedať, že takéto globálne písanie tu nikdy v histórii nebolo, čo je zaujímavé.

Nie je blog ako blog. Každý dlhší text sprevádzaný fotografiami sa za blog dá považovať. Otázkou však ostáva, akú kvalitu má toto digitálne „počteníčko“. Často sa stretávame len so zaznamenávaním narcizmu, nízkou kvalitou sebaprezentácie, či už slovnej alebo písomnej a taktiež sa veľká pozornosť venuje masám a zacieleniu práve na ne. Na druhej strane stoja blogy, ktoré nám predávajú skúsenosti, smerodajné názory a bezpochyby majú pozitívny efekt. Aj preto je rozlišovanie informácií a kritické myslenie kľúčové.

Láska (nie) je láska

pixabay

Popri rozvoji online komunikácie sa začali rozvíjať aj sociálne vzťahy. Niektoré ostali na kamarátskej úrovni, iné sa prehupli ďalej. Čo však v prípade, že máte doma partnera, ktorý neustále chatuje aj s inými ženami? Je to nevera? Je to podvádzanie? Denne dostaneme množstvo pozvánok na priateľstvo. Kde však ostali priatelia, tí skutoční, s ktorými sme vyrastali a zvykli sa rozprávať osobne z očí do očí? Psychológovia sa zhodujú na tom, že ani muži a ani ženy nie sú vo virtuálnej realite celkom monogamní. To stojí za zamyslenie.

Na sociálnych sieťach sú ľudia krajší

pixabay

Uverejnili ste niekedy fotografiu bez filtrov? Keď si urobíme drobný prehľad zistíme, že takmer každá fotografia má na sebe nejaké filtre. Psychológovia tu dvíhajú varovný prst. Takáto posadnutosť korekciou hovorí o nulovom sebavedomí a hlbokom pochybovaní o sebe samom. Medzi najbizarnejšie požiadavky momentálne patrí táto. Ľudia chodia k plastickým chirurgom s fotografiou po retuši alebo po filtroch a chcú po zákroku vyzerať rovnako. Nie je to už trochu zvrátené? Nespokojnosť s vlastným vzhľadom u ľudí získava na dynamike, to je myslím všetkým jasné.

Negatívne nás baví viac

pixabay

Ako často vidíte na sociálnych sieťach príspevky od svojich priateľov, ktoré vás pobúria alebo aj nahnevajú? A ako často zrušíte priateľstvo s touto osobou, prípadne si dáte príspevky od nej skryť? Vedci prišli na to, že takmer žiadny užívateľ to nerobí. Ľudia akoby sa radi obklopovali negatívnym. Negatívne správy ľudí nedonútia odhlásiť sa zo sociálnych sietí a ani ich zrušiť. Tu je kľúčovou myšlienkou to, že sa nám vlastne páči, keď môžeme niekoho odsúdiť. Robíme to tajne, za klávesnicou a cítime sa o to lepšie a správnejšie.

Bezpečnosť minimálne taká ako pri sexe

pixabay

Dnes už mnoho povolaní priamo súvisí s internetom alebo sociálnymi sieťami. Odborníci taktiež očakávajú veľké zmeny a hranice sa budú ďalej posúvať.  Dôležité je tiež poukázať na to, že bezpečnosť je naozaj prvoradá. Chráňte seba a svoje súkromie, filtrujte nepravdivé informácie od tých pravdivých a samozrejme, nenechajte sa oklamať povinnosťami, ktoré sú naoko spojené s platenými službami.

Ako ovplyvňujú sociálne siete váš život? Koľko hodín (áno, skutočne sú to celé hodiny) na nich strávite? Dáte ešte stále prednosť klasickému rozhovoru face to face alebo preferujete internetové písanie? Položte sami sebe otázku, kedy ste naposledy zašli za kamarátkou/kamarátom a zablahoželali mu k sviatku, namiesto toho, aby ste mu to napísali na nástenku.

Pozri aj: Celulitída, väčšie bruško a prsia podliehajúce gravitácii. 16 presvedčivých dôkazov, že ideálne ženské telo jednoducho neexistuje

Lucia Mužlová

Najnovšie články