8 jednoduchých návodov na odstránenie škvŕn


Mastná škvrna na oblečení alebo obrus poliaty džúsom vie poriadne zhoršiť deň. Obzvlášť, ak ani dlhá snaha zatočiť s fľakmi nedôjde do zdarného konca a vy sa musíte zmieriť s drahou čistiarňou alebo zničeným ošatením. S nasledujúcimi trikmi sa ale týchto chmúrnych scenárov nemusíte obávať. Prinášame vám tipy na vyčistenie škvŕn len za pomoci bežných vecí, ktoré máte v domácnosti.

Koľkých obľúbených vecí ste sa museli vzdať kvôli odolným škvrnám, s ktorými ste si nevedeli poradiť? Vyskúšajte nasledujúce triky na čistenie a nad akoukoľvek škvrnou už nabudúce len mávnete rukou.

Prostriedok na umývanie riadu

skvrny 1
takprosto.cc

Čím kvalitnejší, tým lepšie. Vďaka poriadnemu „napeneniu“ ale aj schopnosti odpudzovať mastnotu je saponát skvelou zbraňou proti viacerým druhom škvŕn. Napríklad škvrny od nanuku alebo zmrzlinových dezertov sú práve s príchodom teplého počasia skoro na dennom poriadku. S využitím prostriedku na umývanie riadu si však s fľakom hravo poradíte. Špinavé oblečenie namočte do studenej vody po dobu 10 minút, pridajte prostriedok na umývanie riadu a preperte vec v rukách.

Čpavok

skvrny 2
takprosto.cc

S prichádzajúcim teplom sa pomaly začína sezóna grilovačiek, no mastným fľakom z mäsa sa nevyhneme ani doma. Ak sa vás táto nehoda týka, nezúfajte. Ak je škvrna čerstvá, pomôže aj trenie jemnej soli za pomoci handričky. Soľ totiž odstráni mastnotu. S odolnejšími a zaschnutými škvrnami si zas poradí čpavok. Stačí zmiešať jeden diel amoniaku s jedným dielom studenej vody a tento roztok votrieť do oblečenia. Následne oblečenie klasicky vyperte. Vďaka tomuto roztoku sa môžete rozlúčiť aj so škvrnami od potu alebo krvi.

Aspirín

skvrny 3
takprosto.cc

Odolné mapy od potu, ktoré vyzerajú ozaj nevábne, dokážu doslova zničiť košele či blúzky. So zažltnutými fľakmi si často nedokáže poradiť ani kvalitný prášok, a preto by ste mali siahnuť po aspiríne. Nie však kvôli bolesti hlavy, ktorú vám odolné škvrny spôsobili. V pohári teplej vody nechajte rozpustiť 4 roztlačené tablety aspirínu. Následne tento roztok naneste na škvrny a nechajte pôsobiť dve hodiny. Potom odev premyte.

Mlieko

skvrny 4
takprosto.cc

Vytvorte si zázračný prostriedok zmiešaním litra mlieka s dvoma lyžicami citrónovej šťavy. Tento mliečny zabijak škvŕn naneste na odev zašpinený od bobúľ. Dokáže si poradiť aj s odolnými fľakmi od čučoriedok. Špinavý odev namočte v tejto kvapaline a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Následne ho premyte v mydlovej vode.

Pena na holenie

skvrny 5
takprosto.cc

S odolnými škvrnami v domácnosti si hravo poradíte aj za pomoci peny na holenie. Tú stačí naniesť na škvrnu, ktorá je na tkanine a nechať pôsobiť 20 minút. Potom penu zotrite čistou handričkou, poprípade ešte dodatočne preperte.

Detské vlhčené obrúsky

skvrny 6
takprosto.cc

Často sa stáva, že sa na oblečení zjavia škvrny, o ktorých pôvode nemáme ani poňatia. V takom prípade jemne očistíme vrchné zaschnuté vrstvy. Následne vezmeme detské vlhčené obrúsky a škvrnu jemne čistíme aj s vodou teploty 30 stupňov. To je optimálna teplota vody, ak neviete o aký druh škvrny ide.

Citrónová šťava

skvrny 7
takprosto.cc

Citróny sú vynikajúcim pomocníkom pokiaľ sa jedná o škvrny od malín, čučoriedok, hrozna a iného ovocia, prípadne fľaky od čokolády. Zmiešajte šťavu z citróna s octom v pomere 1:1. Pomocou bavlnenej handričky namočenej v tomto roztoku čistite trním škvrny, pokiaľ nezmiznú.

Ocot

skvrny 8
takprosto.cc

So škvrnami od kečupu má skúsenosť asi každá z nás. Málokto však vie, že s týmito škvrnami môžeme zatočiť veľmi jednoducho, len za pomoci obyčajného octu. Špinavé prádlo obráťte naruby a prepláchnite ho v studenej vode. Potom ho nechajte asi 10 minút vo vode s klasickým odstraňovačom škvŕn. Následne odev prepláchnite a škvrnu vysajte octom. Ak škvrna pretrváva, postup zopakujte.

Veríme, že tieto domáce triky pre vás budú užitočné a s ich pomocou si poradíte aj s tou najodolnejšou škvrnou.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

 

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov