8 tajomstiev chudnutia, ktoré poznajú všetci odborníci na výživu, no doteraz nám o nich nepovedali

Lucia Mužlová Zdravie

takprosto.cc

Vedeli ste, že had je posvätný symbol transformácie už od stredoveku? Je to najmä preto, lebo aby sa dokázal zmeniť a rásť, musí obnovovať svoju kožu. Tento proces je celkom nepríjemný a dalo by sa povedať, že aj bolestivý, no nakoniec sa svojej kože zbaví a stáva sa silnejším a zdravším.

Ak chcete schudnúť a zmeniť svoje telo, je potrebné zmeniť svoje návyky. Rovnako ako had zhodí svoju kožu, budete musieť obetovať niečo aj vy. V opačnom prípade nebude výsledok až taký očarujúci, ako by ste si možno želali. Hlavná vec je samozrejme začať! Ak chcete schudnúť pár kíl, budete musieť zmeniť svoj prístup k chudnutiu. Pripravte sa na to, že budete naozaj veľmi príjemne prekvapené!

Sacharidy, tuky a bielkoviny

dieta1
takprosto.cc

Dlho panuje akási dogma, že je potrebné počítať kalórie. Ak znížite kalórie, zvýšite ich spotrebu u začne sa proces chudnutia. V skutočnosti to nie je pravda. Potrebné je sústrediť sa na príjem sacharidov počas dňa. Jedzte viac tukov a bielkovín, a samozrejme, čo najmenej sacharidov.

Skvelé sú napríklad potraviny ako: losos, sardinky, vlašské orechy, avokádo, mäso, vajcia. Všetky tieto produkty budú prispievať k rovnováhe omega-6 a omega-3 mastných kyselín v tele. Normalizuje sa produkcia hormónu inzulínu a zastaví sa proces aktívneho hromadenia tuku.

Sladkosti

dieta2
takprosto.cc

Prečo je to tak ťažké, vzdať sa sladkostí? Keď ich jeme veľa, hladina inzulínu stále kolíše. Máme nepríjemné pocity ako závraty, slabosť, neovládateľnú túžbu po sladkom a hlavne sa nám dramaticky zvyšuje hladina cukru v krvi. Vymeňte klasické sladkosti za zdravšie, za také, ktoré neobsahujú cukor. Majte po ruke vždy cukor zo zeleniny, či ovocia. Skvelá je brokolica a iná zelená zelenina. Obsahujú veľa chrómu, ktorý prirodzene znižuje chuť na sladké.

Ako jesť správne?

dieta3
takprosto.cc

Ako udržať krok so všetkými povinnosťami počas dňa a jesť správne? V prípade, že ste v práci, sa to občas nedarí a poobede už nemáte dostatok energie. Je potrebná pravidelnosť a nájdenie systému.

To najlepšie, čo môžete urobiť, je to, že si urobíte nákup na týždeň dopredu a naplánujete si predbežne, čo budete v týždni jesť. Doprajte si mäso a nejakú prílohu v podobe zeleniny. Urobte si napríklad štítky. Jeden nalepíte na pondelňajší jogurt, druhý na utorňajšiu polievku. Takto budete vedieť presne, čo jete, a hlavne, budete sa vedieť pripraviť. Pomôže to v pravidelnej strave a kontrole toho, čo do žalúdka dáte.

Pripomínajte si

dieta4
takprosto.cc

Na začiatku každej diéty vám dobre poslúži telefón, kde si nastavíte pripomienku, aby ste sa nezabudli najesť. Jesť by sme mali každé 4 hodiny, aby sme nepociťovali nedostatok živín, energie a podobne. Tiež sa odnaučíte nepravidelnosti. Dôležité je aj pitie dostatočného množstva vody. Aj na to už v dnešnom svete máme aplikácie, ktoré vám pripomenú sa napiť. V skutočnosti je diéta v takomto režime oveľa jednoduchšia a príjemnejšia.

Pravidelnosť

dieta5
takprosto.cc

Aby cvičenie prinieslo žiadané výsledky, musí byť hlavne pravidelné. Neznamená to, že musíte cvičiť každý jeden deň. Skúste začať dvakrát do týždňa. Jedenkrát napríklad rýchla chôdza 30 minút a druhýkrát napríklad plávanie 45 minút. Uvidíte, ako sa zrazu začne vaše telo meniť.

Vyhýbajte sa pokušeniam

dieta7
takprosto.cc

Ak chcete schudnúť, potrebujete na to hlavne pevnú vôľu a sebazaprenie. Odolávajte pokušeniam a vždy majte v rezerve pripravené nejaké to jedlo. Ak vás totiž prepadne hlad, je dosť možné, že sa ulakomíte na nejakú sladkosť, prípadne sladký jogurt. Chudnutie stojí veľa práce, niekedy aj priateľov a rodinu, ktorí to nechápu a nezdieľajú vaše názory. Taktiež sa vyhýbajte fajčeniu a alkoholu.

Závislosť alebo odmena?

dieta8
takprosto.cc

Mysleli ste si, že závislosť na potravinách neexistuje? Vyvediem vás z omylu. Väčšina z nás, či už si to priznáme alebo nie, je závislá na cukre, ktorý dnes už nájdete vo všetkom. Len sa pozrite na etikety. Ja napríklad som sladkosti používala ako odmenu za niečo, čo som urobila správne alebo mimoriadne dobre. Odmeňovanie sa sladkosťami nie je správne. Dnes si už radšej zájdem na manikúru alebo si v sekáči kúpim nový sveter za pár korún. To je moja správna odmena a motivácia. Pri diéte je totiž veľmi dôležitý hormón šťastia – dopamín.

Životný štýl

dieta6
takprosto.cc

Chudnutie a zdravý životný štýl sa stane za pár dní či týždňov vašou bežnou súčasťou a jednoducho si zvyknete. Čudovali by ste sa, ako rýchlo si telo dokáže zvyknúť na niektoré veci. Schudnúť podľa regulovaného životného štýlu je tá jediná cesta. Opakujúce sa diéty počas celého roka jednoducho neprinesú výsledky. Zmeňte svoj život, zmeňte svoju stravu a hlavne zmeňte svoje myslenie. Minulosť nechajte minulosťou a nepozerajte sa na druhých, len na seba. Oni možno nebudú mať v dôsledku nadváhy zdravotné problémy, no vy áno. Starajte sa o svoje telo, ako by to bol poklad. Je to veľká motivácia a veľká výhra pre každú ženu.

Ako sa ti podarilo schudnúť? Túto otázku často počujem. Moja odpoveď je jednoduchá: zmenila som svoj životný štýl a začala som sa viac starať o to, čo jem. Prajem aj vám, nech sa vám to podarí. No vedzte, že za týždeň to nebude. Chce to veľa práce na sebe samej. Držím palce.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

 

 

 

 

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: