8 výchovných metód, ktoré boli niekedy štandardom a teraz ich vnímame ako škodlivé. Poznáte ich aj vy?

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Niektoré výchovné metódy sú správne aj po rokoch, iné nás však zase nútia zdvihnúť obočie a niekedy aj varovný prst. V mnohých z nich sme však boli vychovávaní aj my.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré výchovné metódy majú v našej spoločnosti pevnú pozíciu a zvyknú sa dediť z generácie na generáciu. Teraz sme už však múdrejší a vieme, že nie všetko, čo do nás vštepili naši rodičia, pre nás bolo dobré. Ako uvádza portál Brightside, existuje hneď niekoľko všeobecne známych metód, nad ktorými dnes už môžeme len krútiť hlavou. Moderné rodičovstvo je založené aj na tom, že zbúra vzorce, v ktorých sme boli vychovávaní a pretvorí ich. Ktoré metódy sú už v dnešnej dobe za čiarou?

Foto: unsplash

Prinútiť dieťa strachom

Strach je niečo, čo sa vo výchove využívalo veľmi dlho. Vyvolanie strachu pomáha rodičom získať od svojho dieťaťa požadované správanie, no v skutočnosti je to emocionálne zneužívanie. Frázy ako „keď nebudeš počúvať, mamička už nepríde“ alebo „keď nebudeš poslúchať, predáme ťa a vezmeme si iné dieťatko“ sú niečo, čo dokáže poriadne zarezonovať a poškodiť psychické zdravie vášho potomka.

Napomínanie pred ostatnými

Napomenúť dieťa s cieľom ho zahanbiť je opäť niečo, čo môže vaše dieťa poznačiť. „Ako sa to správaš pred tetou Marikou?“ „Nepredvádzaj sa pred susedou, to sa nepatrí.“ Aj to sú momenty, kedy vaše dieťa ponížite a ukážete mu, že by sa za seba malo hanbiť, hoci chce väčšinou len upútať vašu pozornosť.

Foto: unsplash

Keď neviete povedať nie

Toto je často problém hlavne starých rodičov, ktorí svojmu vnúčaťu nevedia absolútne nič odoprieť. Či už cukríky a sladkosti na večeru alebo hračku. Niekedy však ide hlavne o to, že neviete vyriešiť hysterický výstup vášho dieťaťa, preto zvolíte postup, kedy ho hneď umlčíte, lebo spravíte, čo chce.

Kričanie ako spôsob výchovy

Krik bol tiež bežným spôsobom výchovy. Keď má rodič problém zadržať nával emócií, lebo dieťa sa nespráva podľa jeho predstáv, hlavne pred inými ľuďmi, prirodzene zvýšite hlas. Sú ľudia, ktorí s tým majú obzvlášť veľký problém. Krik však všetko len zhoršuje. Dieťaťu je potrebné prejavovať trpezlivosť a pochopenie už od útleho veku.

Dobré známky sú zárukou dobrého života

Určite sa nájde množstvo z nás, ktorým rodičia hovorili „Maj dobré známky, budeš sa mať dobre.“ Asi všetci z nás už dávno vedia, že to nie je pravda a vynikajúce výsledky v škole vám úspech nezaručia. Práve preto trestanie za zlé známky predstavuje stav z minulosti, ktorý môže ovplyvniť správanie dieťaťa a jeho pohľad na seba samého. Snažte sa dieťa motivovať a nevyvolávať v ňom pocit, že je hlúpe alebo, že na to proste nemá.

Nerešpektovanie osobných hraníc

„Daj pusu babke.“ „Objím tetu susedu.“ Nie každé dieťa je kontaktné a pokiaľ im odmalička vštepujeme, že musí ľudí objímať a bozkávať bez opýtania, koledujeme si o to, že s odmietaním bude mať problém aj v dospelom živote. Je správne hranice podporovať a nenútiť deti do toho, čo nechcú, keď ide o fyzický kontakt.

Foto: unsplash

Chlapci neplačú

Ďalší skreslený a veľmi nesprávny názor je to, že chlapcom netreba prejavovať lásku a nežnosť a netreba ich podporovať v tom, keď sa takto chcú prejaviť sami. Je dôležité nechať chlapcov, aby prejavili svoje emócie a dávať im toľko pozornosti a nežnosti, koľko vyžadujú. Nedávať mu ich znamená podkopávanie sebavedomia a neistotu.

Peniaze dajú deťom viac ako spoločný čas

Samozrejme, práca a peniaze sú dôležité. Dajú dieťaťu možnosti, o ktorých sa mu ani nesnívalo a je pochopiteľné, že chcete byť tým človekom, ktorý im dá všetko na svete. V konečnom dôsledku však vaše dieťa vníma len to, že od neho odchádzate. Skúste preto tráviť s vaším dieťaťom toľko času, koľko je možné.

Čo hovoríte na modernejší prístup k výchove? Praktizujete niečo aj vy?

Najnovšie články