9 chýb, ktoré menia upratovanie domácnosti na zbytočné plytvanie časom. Mikrovlnku už nikdy nebudete čistiť nesprávne!

Banana

Každý chce mať svoju domácnosť prirodzene v tip-top stave a upratovanie našich domovov je teda nevyhnutné. Máme svoje obľúbené čistiace prostriedky, rôzne vychytávky a tie z nás, ktorým záleží na prírode, si dokonca pripravujú domáce produkty na upratovanie bez chémie. Dá sa však upratovanie ešte urýchliť a urobiť viac efektívnym? Možno by vás ani nenapadlo, koľko úkonov sa dá vylepšiť a ušetríte tak čas, prostriedky i peniaze. Nasledujúce rady si iste s radosťou osvojíte.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Myslíte, že svoju domácnosť upratujete čo najefektívnejšie? Dokážeme vám, že stále sa dá všetko ešte vylepšiť.

Čistiaci prostriedok patrí na handričku

Aj vy zvyknete pri utieraní prachu zo stola nastriekať prostriedok priamo na stôl? Robíte chybu! Je jedno, či je prostriedok na samotné leštenie alebo je to multifunkčný prostriedok v spreji, stále ho naneste na handričku, ktorou budete plochu utierať. Pri aplikácii priamo na povrch prostriedok len rozotriete vo veľkom množstve a napríklad stôl tak ostane príliš „lepkavý“. Prach sa na ňom usadí oveľa rýchlejšie.

pixabay.com

Ak sa chystáte čistiť napríklad sporák, naneste prostriedok napríklad na vlhkú špongiu a trochu ho napeňte a až potom nanášajte na sporák. Uvidíte, že je to oveľa efektívnejšie riešenie.

Slnko umývaniu okien neprospieva

Rovnako, ako sa záhrada nezvykne polievať v horúci sparný deň a rastlinám vodu doprajeme skoro ráno alebo k večeru, by sme mali postupovať pri umývaní okien. Je oveľa lepšie ich umývať, keď je napríklad pod mrakom a slnko na ne až tak nepraží. Práca bude pre vás tiež oveľa príjemnejšia.

Staré tričko ako handra?

pixabay.com

Mnoho ľudí využíva staré oblečenie alebo textílie ako handry na prach. Tento materiál ale nie je vhodný a radšej by ste mali investovať do handričiek, ktoré sú na to určené. Sú vyrobené z materiálov, ktoré nezanechávajú vlákna, dokonale utrú prach a nenasiaknu toľko čistiaceho prostriedku. Staré oblečenie si nechajte pre prípad, že sa vám niečo rozleje a potrebujete to z podlahy vysať. Na utieranie prachu nie sú najlepším riešením a čistenie s nimi trvá oveľa dlhšie.

Stop prachovke

pixabay.com

Prachovka je skutočným zabijakom najmä pre alergikov. V skutočnosti s ňou síce na prvý pohľad utriete prach, ten však v skutočnosti len „odhodíte“ niekam inam. Prachové častice chvíľu víria vo vzduchu a opäť sadajú na iné povrchy. Takže ste prach len premiestnili a nezbavili sa ho. Využívajte preto handričky – ideálne z mikrovlákna.

Nepoužívajte veľa prostriedku

Nie je pravdou, že čím viac prostriedku použijete, tým lepšie. Obzvlášť v prípade, že využívate prostriedky z obchodu, ktoré môžu byť toxické pri vdychovaní. Radšej dané veci čistite častejšie a s malým množstvom prostriedku, ktorý ideálne pred nanášanim napeňte.

Ako umiestniť riad do umývačky?

pixabay.com

Ľudia zväčša kladú napríklad taniere do umývačky tak, že ich zadná strana je smerovaná do vnútra umývačky a špinavá plocha smeruje k dvierkam umývačky. Lepšie urobíte, keď takto otočené riady necháte len v zadnej polovici umývačky. Riady bližšie k dvierkam otáčajte opačne. Vo výsledku tak budú špinavé plochy otočené do prostriedku umývačky riadu a nečistoty sa z nich zmyjú oveľa dôkladnejšie.

Čistiace prostriedky nemiešajte

pixabay.com

Predtým, ako sa rozhodnete zmiešať chemické čistiace prostriedky kvôli názoru, že tak bude výsledný produkt účinnejší, skontrolujte ich zloženie a overte si ich reakciu. Niektoré zložky spolu môžu reagovať a ohroziť vaše zdravie. Napríklad miešaniu chlórového bielidla s alkoholom, amoniakom a octom je veľmi nebezpečné.

Využívajte konkrétny produkt

Pri povrchoch s kombinovaným materiálom si vyberajte čistiaci prostriedok opatrne. V mnohých prípadoch pri čistení jednej časti ničíte druhú. Príkladom sú napríklad kachličky v kúpeľni, pri ktorých čistení časom vybledne napríklad farebná „špárovačka“, ak využívate čistiace prostriedky s obsahom čpavku alebo bielidla.

Umývanie vane alebo umývadla

pixabay.com

Samozrejme, že je potrebné vaňu dezinfikovať alebo využívať prostriedky, ktoré ničia baktérie a vaňu zanechajú žiarivo bielu. Nemali by sme však akrylátový povrch (napríklad aj umývadlo) čistiť agresívnejšími prostriedkami až tak často. Preto vám občas stačí vaňu umyť napríklad kvalitným tekutým mydlom, ktoré stačí opláchnuť, lebo pri styku s pokožkou vám nehrozí kožná reakcia.

Mikrovlná rúra

Čistiť mikrovlnú rúru alebo rúru je niekedy skutočne veľká výzva. Ak sa vám stala v kuchyni „nehoda“ a vnútro mikrovlnky je pokryté odolnejšími nečistotami, netrápte sa náročným drhnutím. Najprv do nej vložte misku s vodou a octom, nechajte asi 10 minút na nízkom výkone ohrievať a následne mikrovlnú rúru môžete čistiť úplne jednoducho. Špina dole zlezie takmer sama.

Na záver niekoľko ďalších fantastických tipov:

Boli pre vás tieto tipy nápomocné? Aké triky využívate v domácnosti vy? Podeľte sa o nápady s čitateľkami v komentároch.

Pozri aj: Starý opustený dom na pokraji zrútenia sa im podarilo zmeniť na nepoznanie. Keď uvidíte výsledok, poviete si: „Rozprávka!“

zdroj: Jana, adme.ru

Najnovšie články