9 chýb, ktoré robia rodičia pri výchove detí, no nikdy si ich nepriznajú

Lucia Mužlová Ešte viac

Správna výchova detí je akýmsi celoživotným poslaním všetkých rodičov. Každý vychováva trochu inak a dnes vás nebudeme poúčať o tom, čo je správne a čo nie je. Dáme vám však návod a tipy na to, ako sa vyvarovať chybám, ktoré ako rodičia robíme často a nie vždy si ich dokážeme uvedomiť.

Dáme prednosť tabletu pred pohybom

Foto: donovalkovo.sk

„Dnes je taká doba“, hovoria všetci rodičia. Dieťa radšej sedí za počítačom alebo tabletom, či mobilom. O iné aktivity stratilo záujem a keď mu navrhneme trochu pohybu, začne s nami bojovať. Dnes už však nemusíme svoje deti vyslať len pred dom s kamarátmi. Na Donovaloch nájdete veľa atrakcií, pri ktorých sa zabaví celá rodina. Jednou z nich je napríklad Donovalkovo. V hlavnom meste všetkých detí nájdete 21 domčekov, kino, nemocnicu, či rozprávkový domček pripomínajúci medovníkovu chalúpku. Interaktívny areál zaujme malých aj veľkých a vaše dieťa sa na chvíľu môže stať naozaj čímkoľvek.

Neprepájame ich poznatky so zážitkami


Naše deti chodia do školy, kde sa vzdelávajú v rôznych oblastiach. Čo tak prepojiť ich poznatky so skutočnými zážitkami, vďaka ktorým si všetko lepšie zapamätajú? Fyzika zákony, ktorými sa riadi naša zemeguľa sú niekedy poriadne náročné na pochopenie. FunAréna Donovaly ponúka svojim návštevníkom jedinečnú novinku v rámci Slovenska a to Myšiačikov detský park, kde je 9 atrakcií, ktoré na seba nadväzujú. Určené sú pre deti od 3 do 11 rokov a vaše deti sa nie len zabavia, ale aj niečo naučia.

Nebuďte ich nepriateľmi

Foto: pixabay

Skúste byť niekedy pre svoje deti viac priateľom ako autoritou. Žiadny rodič nechce, aby malo jeho dieťa tajomstvá, klamalo a nemalo rešpekt. Nie vždy sa to ale dá dosiahnuť prísnou výchovou. Ak budete ich dobrí priatelia, radi vám zveria aj svoje tajomstvá a okrem toho vás budú považovať za ľudí, ktorým môžu dôverovať.

Netrávime s nimi čas aktívne


Kedy ste naposledy svojim deťom navrhli prechádzku v prírode? Keď už budete tráviť čas na Donovaloch, určite nevynechajte lanovku na Novú Hoľu. Vyveziete sa hore, kde si najskôr užijete krásne výhľady. Potom môžete spolu s deťmi absolvovať nenáročné prechádzky po turistických trasách. Lanovka je otvorená od 28. apríla a premáva denne. V rámci prechádzky v prírode môžete svojim deťom pripomínať, čo všetko okolo seba vidia. Oblasť Donovalov je bohatá na rôznu flóru a faunu a sledovanie stôp rôznych zvierat, pozorovanie vtáctva alebo rastlín je vhodnou aktivitou pre celú rodinu.

Nechajte ich, nech sú deťmi čo najdlhšie


Detstvo je krásne obdobie a každý z nás má v sebe zážitky, ktoré si v sebe uchováva aj v dospelom živote. Spomínate si ešte, ako vám rodičia čítali, prípadne rozprávali rozprávky? U detí sa vďaka čítaniu rozvíja fantázia, učia sa rozoznávať dobro a zlo a samozrejme vytvára sa tak vzácne puto. Ak si chcete spoločne ako rodina zaspomínať a pripomenúť niektoré najznámejšie rozprávky, určite navštívte Habakuky. V lone prírody vyrástli v netradičnej rozprávkovej dedinke domčeky z najznámejších rozprávok Pavla Dobšinského.

Doprajte im oddych a zábavu

Deti zábavu predsa milujú! Vo Fun Aréne sa nachádza veľa možností, ako ratolesti zabaviť. Jedinečná bobová dráha im dopraje trochu adrenalínu a na 8-stanoviskovej trampolíne sa vyskáču do sýtosti.

Nepozerajte na nich z výšky

Foto: pixabay

Mnoho detských psychológov sa zhoduje, že ak dieťaťu niečo vysvetľujete v úrovni jeho očí, dieťa vás  vníma oveľa pozornejšie. Zároveň tým dávate najavo, že ste si seberovní a  podporujete jeho sebavedomie a individualitu. Hneď, ako si váš drobec bude vyžadovať pozornosť, skúste mu „dohovoriť“ takýmto spôsobom.

Nekritizujte ich

View this post on Instagram

dneska trošku iná zábava 🙈🌲

A post shared by Nika (@bellveronika) on


Keď sa pozrieme na výchovu detí globálne, v Holandsku sa napríklad nestretnete s tým, že by rodičia svoje deti kritizovali. O francúzskych deťoch sa zase hovorí, že sa nikdy nehádžu o zem. Kritiku nikto neznáša ľahko a pri deťoch musíme byť ešte opatrnejší. Svetu dospelých ešte nerozumejú. Ak sa rozhodnete svoje deti „podrobiť skúške odvahy“ v Lanovom centre vo Fun Aréne, nekritizujte a nekomandujte ich. Samé prídu ako na to a navyše, po celú dobu ich bude inštruovať vyškolený pracovník, ktorý ich navedie a vždy ochotne pomôže a poradí.

Neberte ich úspechy za svoje

Keď sa vášmu potomkovi niečo podarí, nehovorte mu hneď „to máš po mne“. Keď je ešte maličký, nehovorte „začali sme chodiť“ ale „začal chodiť“. Aj keby šikovnosť vášho syna či dcéry bola vašou zásluhou, nikdy to takto neprezentujte pred ním. Tešte sa vnútorne, ale svojmu dieťaťu dajte najavo, že je to ono, kto dokáže veľké veci, ak chce.

Článok vznikol v spolupráci s Donovalmi

0
Komentovať (0)