9 pravidiel pre šťastný rodinný či partnerský život, ktoré naozaj nefungujú

Michal Blaško Ešte viac

Či už od rodičov, od starých rodičov alebo od priateľov – každý z nás už niekedy dostal zopár „zaručených rád“ pre šťastný rodinný či partnerský život, ktoré by mali fungovať na 100%. Žiaľ, nefungujú.

#1 „Nikdy svojmu partnerovi/svojej partnerke neklam!“

Vaše svedomie vám pravdepodobne radí, aby ste nikdy a nikomu neklamali. Buďme ale úprimní – človek, ktorý nikdy neklame na tejto planéte neexistuje (a áno, za klamstvo sa považuje aj zamlčanie pravdy). Ľudia, ktorí za sebou už majú niekoľkoročný a hlavne šťastný vzťah vedia, aké dôležité je o niektorých maličkostiach radšej pomlčať. Hovoríme však samozrejme o maličkostiach, nie o závažných veciach.

brightside.me

#2 „Pri silnom mužovi musí byť slabá žena!“

Mnohé mamy a staré mamy radia svojim dcéram či vnučkám, aby v mužoch vzbudzovali dojem bezbrannosti a slabosti. Problém je v tom, že hranica medzi bezbrannosťou a neschopnosťou či až infantilnosťou je natoľko tenká, že žiadna žena by ju pokúšať určite nemala. A každý muž bude aj tak najradšej, keď pri sebe bude mať ženu, ktorá sa na nič nehrá a je sama sebou.

brightside.me

#3 „Zabudni na sex na udobrenie!“

Sami veľmi dobre viete, že príčinou konfliktov vo vzťahu je veľakrát len nejaká absolútna maličkosť, na ktorej sa na druhý deň akurát tak dobre zasmejete. V tomto prípade týmto „uzmierovacím prostriedkom“ naozaj nič nepokazíte.

brightside.me

#4 „Partneri musia všetok voľný čas tráviť spolu!“

Na začiatku takmer každého vzťahu dvom zaľúbencom len ťažko vysvetlíte, že toto tá správna cesta nie je. Väčšina ľudí však na to časom príde sama. Každý by mal svojmu partnerovi a aj sebe dopriať dostatok voľnosti na to, aby sa venoval napríklad svojim priateľom či aktivitám, ktoré toho druhého až tak baviť nemusia. A tak je to predsa v poriadku.

brightside.me

#5 „Nájdite si nejakú spoločnú záľubu!“

Pravdupovediac, ak ju mať nebudete, vášmu vzťahu to naozaj neuškodí. Nie je totiž nič horšie, ako nútiť svojho partnera do toho, aby zdieľal vaše záujmy. Ak napríklad muž nerád chodí do divadla či do galérie a žena nemá rada futbal či návštevu kina, nič sa nestane, ak sa budete týmto záľubám venovať osobitne. O to viac si budete vážiť čas strávený spolu.

brightside.me

#6 „Nehádaj sa pre maličkosti!“

Rada by možno nebola až takou zlou, keby ju mnohí ľudia nechápali tak, že radšej, ako by nejakú „maličkosť“ prediskutovali so svojím partnerom, ju dusia v sebe. Úprimne, predovšetkým ženy si veľakrát myslia, že muži dokážu ich myšlienky dokonale čítať. Pravda je však taká, že nedokážu, nakoľko to nedokáže nikto. Ak vás čokoľvek trápi, prediskutujte to (so svojím partnerom).

brightside.me

#7 „Deti musia byť vždy na prvom mieste!“

Rodičia by tu samozrejme pre svoje deti mali byť vždy, aby im dokázali poskytnúť potrebnú starostlivosť a výchovu. Avšak, nezabúdajte na to, že najprv ste boli manželia alebo partneri, a až potom rodičia. Neodsúvajte váš vzťah na vedľajšiu koľaj a vždy si na seba vyhraďte dostatok času.

brightside.me

#8 „Premeňte svoj život na jednu veľkú párty!“

Možno sa vás ľudia pýtajú, ako to je možné, že v piatok alebo v sobotu večer nikam nejdete, keď ste ešte takí mladí. Tieto otázky sú samozrejme veľmi často doplnené dodatkom o tom, že po deťoch alebo v starobe si život už neužijete. Všetko je však len jeden veľký mýtus. Ak sa po náročnom týždni cítite najlepšie doma, v pyžame, na gauči a pri nejakom dobrom filme, je to úplne normálne. Podstatné je jedine to, aby ste to tak cítili obaja.

brightside.me

#9 „Na svojom vzťahu musíte neustále pracovať!“

To je síce, samozrejme, pravda, ale mnohé páry to zvyknú až prehnať. Siahodlhé rozhovory o smerovaní vášho vzťahu či nanútené návštevy manželskej poradne, s ktorými druhými partner nesúhlasí, sú väčšinou aj tak zbytočné. Na vzťahu pracovať treba a dá sa to, no jedine v prípade, že to tak chcú obaja. Ak sa už snaží len jeden, ľahšie a jednoduchšie bude nechať toho druhého ísť a nenútiť ho do niečoho, čo sám nechce. Ľuďom predsa nemožno prikázať, aby niekoho milovali. A tak je to správne.

brightside.me

Pozri aj: Toto je 9 vecí, ktoré by ste nemali dieťaťu nikdy zakazovať

zdroj: brightside

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: