9 psychologických trikov, vďaka ktorým si získate pozornosť všetkých okolo a naučíte sa využiť vašu charizmu naplno

Lucia Mužlová

Na svete sú ľudia, ktorí vyžarujú niečo, čo si nedokážeme vysvetliť. Je to ich pohľad, tvár a celková charizma, čo nás k nim priťahuje, a túžime byť ich priatelia, prípadne s nimi prehodiť pár slov. Zvláštne na tom všetkom je, že to nie je len ich výzor. Ide o celkové vyžarovanie.

Ak by ste sa aj vy chceli stať očarujúcou osobnosťou, máme pre vás 9 základných pravidiel, ako to docieliť. Nikdy neviete, kedy sa vám to bude hodiť. S charizmou sa síce narodíte, no niektoré veci sa dokážete aj naučiť a využiť ich vo svoj prospech.

Svojský štýl

Aby ste vyžarovali jedinečnú charizmu, potrebujete mať jedinečný štýl, image. Nejaký jedinečný detail, ktorý sa tomu druhému vryje do pamäti. Koniec koncov, ak máte nejaký jedinečný detail, bude to to prvé, čo si človek vybaví, keď sa povie vaše meno. Teraz nehovoríme o kráse. Paradoxom je, že jedinečnosť môže spočívať aj v niečom nepeknom. Niekedy je to chôdza, gestá, mimika alebo intonácia. Dokonca to môže byť aj štýl komunikácie, alebo nejaký zaujímavý kúsok vo vašom šatníku. Jednoducho niečo, či si ten druhý ľahko zapamätá.

charizma2
pixabay.com

Príklady sme našli u niektorých slávnych ľudí, ktorí mali taktiež nejaké špecifické poznávacie znaky, ktoré ich preslávili. Kto mal tie najvýraznejšie fúzy? Určite nemôžeme opomenúť Charlieho Chaplina, Stalina, Adolfa Hitlera, ale aj Salvadora Daliho. Mimo iného sa Adof Hitler vyznačoval aj svojim výrazným a špecifickým prejavom. Ikonu Marilyn Monroe zase spoznáme na základe jej účesu a blond vlasov a samozrejme na základe jej materského znamienka. Keď sa povie meno Winston Churchil, predstavíme si jeho povestnú cigaru, bez ktorej neurobil takmer ani krok. Umelkyňa Frida Kahlo mala zase zrastené obočie, čo bol jeden z najvýraznejších znakov jej postavy. Príkladov nájdeme vo svete veľa ešte aj dnes.

Majte veľké sny

Ak chcete, aby si vás druhí cenili a vnímali vás ako očarujúcu osobu, určite musíte mať jasno v tom, aký je váš zmysel života. Stačí, ak máte ambície, túžbu niečo v tomto svete zmeniť, ak za niečo bojujete. Človek bez snov je ako kniha bez obsahu a nápadu. Načo by ju niekto čítal?

Vyžarujte istotu

charizma1
imgur.com

Ak chcete byť pre ostatných charizmatický a príťažlivý, musíte vyžarovať aj istú dávku sebaistoty. Robte vlastné rozhodnutia, spoliehajte sa hlavne sami na seba a nečakajte na pomoc ostatných, ktorá sa častokrát ani nedostaví. Istotu by ste mali prejavovať nie len v správaní ale aj v reči a prejave. Vyhnúť by ste sa mali spojeniam ako: myslím, dúfam, verím, očakávam, možno, pravdepodobne a pod.

Nesťažujte sa

Uvažujte o tom. Obdivovali ste niekedy človeka, ktorý sa neustále na všetko sťažoval? Samozrejme, že nie. Charizmatický ľudia sú väčšinou nabití pozitívnou energiou. Dokážu zvládnuť kritiku a aj negatívne témy a sťažnosti druhých. Aj keď to nemajú v živote ľahké, konverzáciu s vami začínajú v pozitívnom duchu, pretože si dobre uvedomujú, že je to pre poslucháčov atraktívnejšie.

Využívajte gestá, pôsobte vyrovnane

charizma3
pixabay.com

Ak chcete pôsobiť sebavedomo a vyrovnane, je potrebné, aby ste si uvedomili aj to, ako pôsobí váš zovňajšok. Vaša postava by mala byť vystretá, takže žiadne hrbenie. Ak ste nervózny, nedajte to najavo. Ak potrebujete držať nejaký predmet, radšej si spojte ruky a pokúste sa pôsobiť vyrovnane. Usmievajte sa, venujte pár priamych pohľadov a hlavne, na nič sa nehrajte. Prirodzenosť je prvoradá. To, aby ste sa v spoločnosti ľudí cítili dobre sa dá postupne nacvičiť a zdokonaliť.

Staňte sa skvelým rozprávačom

Mnohí si myslia, že schopnosť zaujímavo a pútavo rozprávať je talent. V skutočnosti to ale nemusí byť tak celkom pravda. Vo väčšine prípadov je to zručnosť, ktorú sa môže naučiť každý. Správny „rečník“ by mal rozprávať s dávkou dôvery v hlase, mal by využívať humor a iróniu, dokonca by si mal vedieť urobiť srandu aj sám zo seba. Reč tela by mala vyžarovať istotu a rozprávanie by malo byť v pozitívnej rovine. A hlavne, nerobte si nič z toho, ak nebude každý jeden váš príbeh naozaj zaujímavý a vtipný.

charizma4
pixabay.com

Ak budete navyše rozprávať svoje osobné príbehy, situácie, ktoré ste prežili, mnoho ľudí to bude považovať za ešte zaujímavejšie a o takéto príbehy sa skôr podelia s ostatnými.

Majte pevný pohľad

Ak sa s niekým rozprávate, mali by ste sa mu pozerať do očí. Niekedy dokáže prenikavý pohľad povedať oveľa viac ako tisíc slov. Očným kontaktom ukazujete človeku oproti vám, že ho skutočne počúvate, chápete jeho slovám a prijali ste jeho myšlienky.

Dôležitá poznámka: ak sa s niekým rozprávate na nejakej akcii, nenechajte sa rozptyľovať okolím, hlasnou hudbou alebo mobilným telefónom, či skenovaním davu okolo.

Počúvajte

charizma5
lifehack.org

Charizma určite nie je o tom, že si sami o sebe myslíte, že ste tá najdôležitejšia a najzaujímavejšia osoba na svete. Majte oči otvorené a čerpajte od ostatných. Ak ukážete druhému svoj skutočný a úprimný záujem a ak budete skutočne počúvať, naučíte sa to skutočné „umenie“. Ak budete pozorne počúvať osobu oproti vám, začne sa cítiť potrebná a do istej miery aj zaujímavejšia, výnimočná.

Použite zrkadlenie

Zrkadlenie je jedna z najjednoduchších techník, ako na sebe pracovať. Skúste opakovať mimiku, gestá a intonáciu druhej osoby. Daná osoba začne nevedomky cítiť, že ste na rovnakej vlnovej dĺžke. Táto metóda je totiž založená na akejsi povahe ľudského narcizmu, čo môžete ľahko využiť vo svoj prospech.

charizma6
westsidetoastmasters.com

Túto metódu môžete rovnako „odkukať“ aj od osoby, ktorú sami považujete za veľmi charizmatickú. Preberte od nich niektoré vety, gestá a podobne a budete sa cítiť trochu istejšie.

Toto je 9 základných tipov, ako pôsobiť charizmatickejšie na ľudí okolo vás. Samozrejme, chce to tréning a najmä si musíte uvedomiť, akú moc máte v rukách, pokiaľ tieto fakty ovládate. Nezabúdajte však, že váš prejav by mal byť vždy prirodzený. Ak sa na niečo hráte, ľudia to väčšinou veľmi ľahko odhalia.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.) forbes.compositivityblog.com

Najnovšie články