Aj ten najzamilovanejší manželský pár má občas vzťahové problémy. Toto je 5 faktorov, ktoré vedú k rozvodu!


Aj ten najzamilovanejší manželský pár si so sebou nesie svoje problémy. Niekedy sú to malé nedorozumenia, inokedy väčšie výmeny názorov a často sú to konflikty, ktoré prerastajú do rozvodov. Prečo sa chvíle zaľúbenosti menia na hotovú katastrofu a v ktorom momente vlastne vzniká priepasť medzi partnermi? Vyvarujte sa najčastejším chybám, ktoré sú predzvesťou rozchodov a pokúste sa vyriešiť vaše nezhody.

pexels.com

Aj keď sa to možno snažíte pred okolím uhrať, doma to s partnerom nemusí byť ružové. Problémy, ktoré vzťah zožierajú zvnútra ho robia krehkým, aj keď zvonku nemusí byť vidieť žiadne známky poškodenia. Zastavte sa a pokúste sa riešiť tieto partnerské pochybenia skôr, ako bude neskoro.

Nevera

publicdomainpictures.net

Ak pár dospeje do bodu, kedy je jeden z dvojice neverným, je už len málokedy šanca na znovuzrodenie vzťahu. Najhorší možný prístup je ale neveru tajiť. V tomto prípade je potrebné prijať všetku zodpovednosť, ktorá z tejto situácie plynie. Utajovanie a skrývanie vzťah len zvnútra rozožiera a vy klamete partnera i naďalej.

Navyše s vami vaša polovička žije kvôli vašej osobnosti, aj keď netuší, čo ste spôsobili. Tým pádom je to sústavné klamanie, predstieranie a pretvárka a ten druhý zatiaľ žije v mylnej, zidealizovanej predstave. Dovoľte mu zaujať postoj k situácii a rozprávajte sa. Výborným nápadom je i partnerská poradňa a návštevy psychológa.

Sebeckosť

pixabay.com

Ak sa dvaja rozhodnú uzatvoriť manželstvo, malo by ich k tomu viesť vzájomné porozumenie, rešpekt a láska k tomu druhému. To ide ruka v ruke s pocitmi zodpovednosti za našu polovičku, snahou urobiť druhého šťastným a vytvárať vzájomnú pohodu a príjemný pocit domova. To všetko sa ale nedá dosiahnuť pokiaľ je vo vzťahu egoizmus. V partnerstve už nie je len „ja“, podstatou vzťahu je „my“. Snažte sa robiť kompromisy, zaujímajte sa o pocity toho druhého, rozprávajte sa o zážitkoch a udalostiach, ktoré sa prihodili, kým ste neboli spolu. Je dôležité dať druhému najavo, že na neho myslíte. Aj obyčajný telefonát počas obednej pauzy, milá sms, príprava raňajok alebo teplý čaj pre toho druhého dokáže divy.

Skoré uzavretie manželstva

pixabay.com

Iste sa všetci zhodneme na fakte, že prvé mesiace vzťahu sú najkrajšie a najsladšie. Najväčší pocit zamilovanosti, prvé rande a bozky, nežné dotyky a prekvapenia, vzájomné spoznávanie,… Vychutnávajte si toto obdobie, no nesnažte sa ho príliš rýchlo spečatiť manželstvom. S ním sú spojené i povinnosti, rutina, spolužitie v jednej domácnosti a schopnosť robiť neustále kompromisy. Množstvo párov sa však v tejto fáze zasekne, keďže po zložení ružových okuliarov ešte nie sú pripravení prijať zodpovednosť. Vo všeobecnosti platí, že manželstvá ľudí, ktorí mali pred svadbou menej ako troch partnerov sú oveľa náchylnejšie na rozvod. Pred takýmto dôležitým rozhodnutím je teda nutné prebrať všetku zodpovednosť a byť pripravený na tento beh na dlhú trať.

Pracovné vyťaženie

pixabay.com

Práca je neodmysliteľná súčasť života a aj keď by ste boli s partnerom najradšej skoro stále, domácnosť sa sama neuživí. To je síce pravda, netreba však zabúdať na fakt, že manželstvo uzatvárame s partnerom a nie s naším zamestnaním. Plnenie si pracovných povinností musí mať svoje hranice, a práve nekonečné nadčasy a pohltenie prácou odsúva partnera na druhú koľaj. Je potrebné si určiť priority a vedieť povedať „nie“ aj šéfovi, nie vždy len svojej polovičke. Stojí vám budovanie skvelej kariéry aj za cenu straty rodiny? Jednoducho musíte vedieť robiť kompromisy a ak ste naposledy presvedčili polovičku o tom, že tentokrát je práca neodkladná záležitosť, urobte to nabudúce obrátene a porozprávajte sa so šéfom. Prekvapte partnera príjemnou večerou alebo si zájdite do divadla. Rozdúchate žeravé iskry a užijete si čas strávený osamote.

Porovnávanie sa s inými

pixabay.com

Väčšina ľudí má tendenciu porovnávať sa so svojimi rovesníkmi, ktorí uzavreli manželstvo. Ak sú šťastným párom, budujú si nové bývanie a prvé bábätko sa už hlási na svet, začneme si to prenášať do nášho vzťahu. Nemali by sme sa posunúť aj my? Všetci naokolo už majú bábätko či sľubnú kariéru, no nám  to ide akosi pomalšie. Pocity frustrácie však spôsobujú i opačné situácie – rozvody našich známych alebo blízkych priateľov v našom veku. Vieme, že mali šťastné manželstvo ako my, bolo im dobre ako nám a všetko „klapalo“. Zrazu však prebieha rozvodové konanie a vy sa zamýšľate nad tým, že sa to môže stať i vám. Brať si príklad a poučiť sa z chýb iných nie je na škodu veci, nesnažte sa ale neustále s niekým vyrovnať alebo sa strachovať o svoju budúcnosť len preto, že to iným nevyšlo. Každý vzťah má vlastné tempo, vlastné pravidlá a ste to vy, kto riadi smer, ktorým sa bude uberať. Netvorte živnú pôdu pre zbytočné hádky, ktoré môžu prerásť do krízy.

Pozri aj: Vnučka mala v škole napísať list o svojej babičke a opísať ju. Jej slová vás chytia za srdce a odhalia vám jednu veľkú pravdu!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)


Komentáre

komentárov