Ak držíte svoje dieťa za ruku týmto spôsobom, okamžite prestaňte. Môžete mu spôsobiť vážne zdravotné problémy

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pixabay

Už dávnejšie sa preukázalo, že dotyk dieťaťa s kožou matky a naopak, je veľmi dôležitý. Takisto je dôležité aj nosenie dieťaťa, a to najnovšie často práve v nosiči, kedy môže byť dieťa veľmi blízko pri matke.

Nosenie dieťaťa na rukách je však veľmi diskutabilná záležitosť, a to hlavne v spôsobe, akým ho držíte. Portál Brightside informoval o niekoľkých spôsoboch držania, ktorým by ste sa mali vyhnúť, respektíve ich nahradiť iným. Množstvo bežných metód môže poškodiť zdravie dieťaťa a práve preto by ste tomu mali venovať zvýšenú pozornosť.

Foto: unsplash

Hlava musí byť podopretá

Keď držíte dieťa, je veľmi dôležité, aby ste podopierali jeho hlavičku. Novorodenci nemajú vyvinuté svaly na krku a keby nebol správne podopretý, mohlo by im to spôsobiť ťažkosti s dýchaním a zranenia.

Ako na nosič?

Hoci nosiť považuje veľké množstvo mamičiek za výbornú pomôcku a možnosť byť svojmu dieťaťu na blízku, je dôležité, aby aj tam bolo správne umiestnené. Nohy by im určite nemali len tak visieť, pretože to môže viesť k ochoreniu bedier. Lepšie je, keď sú mierne pokrčené.

Kde má byť tvár?

Tvár vášho dieťatka by mala byť počas nosenia nad vaším plecom, určite nie na ňom. Vtedy môžete opäť ohroziť jeho dýchanie a taktiež sa môže kúsok vášho oblečenia dostať do jeho úst.

Foto: unsplash

Meňte strany

Ak máte tendenciu vaše dieťa nosiť len na jednej strane, určite by ste to mali meniť. Nielen, že je to lepšie pre vás a pre vašu chrbticu, aby bola zaťažená rovnomerne, podobne je to aj s vaším dieťaťom, kedy sa krčné svaly na jednej strane môžu vyvíjať menej a dieťa môže mať neskôr problémy s otáčaním hlavy.

Dbajte na chrbticu

Dieťa by ste nemali držať len za zadok a hlavičku. Okrem toho, že to nie je veľmi bezpečná poloha, chrbtica je v tomto momente zaťažená kvôli nedostatočnej podpory chrbta. Preto by ste jednu celú ruku mali presunúť tak, aby bola zároveň podporou chrbta.

Foto: unsplash

Držte dieťa tvárou k sebe

Mnohým deťom sa nepáči, keď nevidia na svoje okolie, no určite je oveľa bezpečnejšie, keď je tvárou k vám a môžete na neho vidieť. Je pre vás ťažšie ho ovládať, no zároveň je to lepšie pre jeho držanie tela, hlavne keď nezabudnete podopierať nohy a chrbát.

Nevyťahujte dieťa za ruky

Množstvo rodičov má tendenciu ťahať dieťa za ruku do škôlky, hlavne vtedy, keď nepočúva. Je jasné, že to nie je vôbec dobré, hlavne pre deti, ktoré ešte nemajú päť rokov. Deti majú slabé kosti, ktoré silnejú práve rokmi a častým ťahaním by ste im mohli spôsobiť to, že lakťová kosť bude v kĺbe čiastočne posunutá.

Foto: unsplash
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: