Ak sa vám podarilo schudnúť o 2-3 veľkosti, nevyhrali ste. Toto by ste mali vedieť, ak nechcete, aby sa dostavil jojo efekt


Kto by netúžil po dokonalej postave, po tele, v ktorom sa budeme cítiť fantasticky a vzhľade, ktorý si vyslúži len pochvalné reči okolia? Najmä ľudia s vysokou nadváhou majú najväčší problém zrealizovať svoj sen o dokonalej figúre a pretaviť ho do skutočnosti. Zúfalá túžba po štíhlej postave sa môže často zmeniť na neuvážené chudnutie a vplyvom nezdravých drastických diét sa človek rúti iným smerom ako očakával. Nehovoriac o ohromných zdravotných rizikách, ktoré predstavujú radikálne diéty je ich kladný výsledok a perfektné telo veľmi rýchlo nahradené spätným pribúdaním kilogramov.

jojo 1
takprosto.cc

Jojo efekt by mal byť strašiakom pre každého, kto sa rozhodne pre nerozumný spôsob chudnutia, a aj keď je to pre iných trpké sklamanie, mali by sme sa zamyslieť a vziať si ponaučenie z nasledujúcich prípadov. Títo ľudia zhodili svoje kilogramy extrémne rýchlym tempom, čo malo za následok jojo efekt, prinášajúci späť tukové zásoby ako bumerang. Ak sa chystáte chudnúť, vyberte si cestu zdravého chudnutia, ktoré konzultujte s odborníkmi a nasledujte heslo: Pomaly ďalej zájdeš.

Náhla strata hmotnosti

Táto žena bola jednou z finalistiek britskej relácie o chudnutí. V súvislosti s chudnutím bola ocenená ako osoba s najlepšími dosiahnutými výsledkami. Pri pohľade na prvé dve fotografie sa niet čo čudovať. Radikálne chudnutie si však zobralo svoju daň a štíhla postava sa niekoľko mesiacov po skončení relácie zmenila na trpké sklamanie. Usmievavej štíhlej žene tak z vysnenej postavy ostali len archívne videá.

jojo 2
takprosto.cc

Podobný prípad bola i ďalšia účastníčka – Harriet Jenkins. Z obéznej ženy sa stala príťažlivá mladá dáma s krásnym úsmevom na tvári, na ktorý mala dôvod. Za obdobie 15 mesiacov sa jej podarilo zhodiť neuveriteľných 95 kilogramov, čo je ozaj dychvyrážajúci výkon. Chudnutie takýmto tempom, ktoré mnohí považujú za obdivuhodné, je v skutočnosti dvojsečná zbraň. Preto sa aj u tejto mladej dámy niekoľko týždňov po skončení súťaže prejavil nechcený jojo efekt a hmotnosť sa začala vracať. Aj keď sa táto žena nevrátila k svojej pôvodnej vysokej váhe, jej aktuálna hmotnosť je omnoho vyššia ako po skončení show.

jojo 3
takprosto.cc

Tento muž sa môže pochváliť výhrou v súťaži o chudnutí. Radosť mu však nevydržala dlho, pretože sa v krátkom čase po skončení súťaže vrátil do svojich starých nadrozmerných nohavíc.

jojo 4
takprosto.cc

Nie je len jedným z mála. Podľa odborníkov je až v 40% prípadov, ktorým sa podarí veľmi schudnúť (aj o 120 kilogramov) zaznamenaný jojo efekt. Títo ľudia sa často nielenže vrátia k pôvodnej vysokej hmotnosti. Mnohokrát je hmotnosť po rapídnom schudnutí ešte vyššia ako na začiatku. Nejde však len o tieto extrémne diéty, kde sa strata kilogramov počíta v niekoľkých desiatkach. Ak berieme do úvahy všetkých, ktorí sa usilujú schudnúť, až 10% z nich sa do 3 rokov od schudnutia vráti k svojej pôvodnej váhe.

jojo 5
takprosto.cc

V dlhodobom horizonte jednoducho drastické diéty nefungujú. Telo náhle začne pracovať inak a rýchlosť metabolizmu sa mení. Častokrát si vyhladované telo začne predvídavo ukladať zásoby zo strachu, že príjme malé množstvo potravy a tukové vankúšiky sa zrazu pekne hromadia. Mnohí si tieto veci neuvedomujú a nevedia prijať fakt, že návrat váhy je jednoducho predvídateľný následok nezdravého chudnutia.

jojo 6
takprosto.cc

Ak sa chystáte zhodiť niekoľko kilogramov, nedajte sa odradiť faktom, že je to beh na dlhú trať. Radšej zhadzovať pomaly s trvalými výsledkami ako sa tešiť z perfektnej postavy zopár týždňov alebo mesiacov. Nezabúdajte, že chudnutie sa bez cvičenia nezaobíde a venujte aspoň hodinu denne akejkoľvek aktivite. Nemusíte sa venovať vrcholovým športom ani si kupovať drahé športové pomôcky. Výber aktivity je len na vás, podstatné je sa hýbať, spevňovať svalstvo a vydávať energiu. Telo sa vám iste odvďačí.

Ideálne je sa o pláne na chudnutie a zmene životného štýlu poradiť s odborníkom. Vaše telo a organizmus potrebujú individuálny pohľad a režim, ktorý vyhovuje a pomáha iným, nemusí byť pre vás ten správny.

Držíme prsty na vašej ceste k vysnívanej postave.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov