Ak vykonávate malú potrebu v sprche, mali by ste o sebe vedieť toto

Lucia Mužlová Ešte viac

Ak to ešte nerobíte, mali by ste začať. Nie len preto, že je to oslobodzujúci pocit plný adrenalínu a tak trochu rebelský čin, ale aj preto, že by ste tým mohli zachrániť našu planétu. Áno, pri tejto téme sa asi rozdelíme na dve skupiny s úplne protichodnými názormi. Buď ste v skupine, ktorá to robí a nemá s tým žiadny problém, alebo v skupine, ktorej členom sa to hnusí a nikdy by to neurobili. Máte odvahu sa k tomu priznať aj verejne? Dajte nám vedieť v komentároch.

splachovaniesprchou5
kiss959.com

Skúsme sa nad „cikaním“ do vane počas sprchovania zamyslieť v matematickej rovine. Vždy, keď si idete čo len „cvrknúť“ na záchod, musíte spláchnuť. Pokiaľ nemáte špeciálne nastavené splachovanie (áno, aj to sa dá), tak miniete strašne veľké množstvo vody, ktoré na malú potrebu vôbec nie je potrebné. Niekedy môžete samotné splachovanie zastaviť, no ešte stále je mnoho záchodov, kde to možné nie je. A to je teda sakramentsky veľa vody, ktorú minieme len tak!

splachovaniesprchou
doctoroz.com

Priemerné splachovanie priemerného moderného záchodu na jedno spláchnutie použije cca 6 litrov vody. Priemerný dospelý jedinec vykonáva malú potrebu v priemere 7-krát za deň. To znamená, že denne spláchneme približne 42 litrov vody. Za predpokladu, že to takto funguje každý deň počas celého roka, za rok spláchneme cca 15 330 litrov vody.

Keď sa pozrieme na Spojené štáty, býva tu okolo 319 miliónov ľudí. Ak si predstavíme, že všetci vykonávajú malú potrebu podľa predpokladov uvedených vyššie, za rok spotrebujú na spláchnutie cca 4,9 bilióna litrov vody. A to je len malá potreba. Pre porovnanie je to toľko vody, ako keby sme ročne spláchli vodu z 1 970 000 bazénov veľkosti tých olympijských.

splachovaniesprchou3
prevention.com

Predstavte si, že by sme už len jednu malú potrebu vykonali v sprche. Ono na jednu osobu tie čísla nebudú nič moc, no predstavte si to v celosvetovom merítku. Ak by sme teda malú potrebu vykonávali len 6-krát za deň, ušetrili by sme ročne až 2 190 litrov vody. V USA by to bolo až okolo 700 miliárd litrov. Predstavte si, čo by dali niektorí obyvatelia už len za tých 2 190 litrov.

splachovaniesprchou1
iflscience.com

Čiastočne vďaka umelo vyvolaným zmenám klímy a čiastočne aj vďaka neefektívnemu využívaniu vodných zdrojov sa zásoby vody na celom svete stále znižujú. Teraz máte jedinečnú možnosť urobiť niečo pre našu planétu a zachrániť tak pár „zbytočne“ minutých litrov vody. Zamysleli ste sa nad tým? Hovoríte si, že na tom niečo bude? Tak choďte a spláchnite radšej sprchou, naša planéta sa vám poďakuje. Alebo ešte lepšie, vyriešte to takto, ako tento malý chlapček.

splachovaniesprchou2
lucabonesini.com

zdroj: babskeveci.sk(Lucia M.), iflscience.com

0
Komentovať (0)