Experti potvrdili: Takto často by ste si mali meniť pyžamo! Nikto z nás to ale takto často nerobí

Zuzana Fulopova Ja žena

Počas zimných nocí nás zahreje bavlnené, v lete nás zas osvieži saténové. Reč je o pyžame, jednom z najpohodlnejších oblečení, Niet div, že ho mnohé z nás máme v obľube, a ak ostaneme doma, pokojne v ňom strávime aj celý deň. Vedeli ste ale o tom, že ak si ho pravidelne nemeníme, riskujeme množstvo zdravotných problémov?

pixabay.com

Odborníci varujú, že ak si pravidelne nemeníme tento nočný odev, môže byť základom pre množstvo chorôb. Dokonca aj spôsob prania môže ovplyvniť šírenie baktérií. Čo teda môže spôsobiť  časté nosenie pyžama a čo robiť, aby sme tomu predišli?

Riziká častého nosenia pyžama

Často nosené pyžamo môže spôsobiť množstvo ochorení. Napríklad môže byť živnou pôdou pre stafylokoka, ktorý ak sa dostane na nesprávne miesto, môže  spôsobiť kožnú infekciu až meningitídu. Alebo napríklad taká baktéria e-cola, ktorá pochádza z čriev, môže spôsobiť cystitídu, ak sa dostane do močového traktu.

pixabay.com

Ako sa vyjadrila hygienička Sally Bloomfieldová, je to spôsobené hlavne tým, že pyžamo nám tesne priľne ku koži, ktorá vylučuje množstvo buniek, ktoré sú naplnené mikroorganizmami. Tieto mikroorganizmy sú poväčšine neškodné pokiaľ sa nedostanú na nesprávne miesto. Preto by sme mali dbať aj na pravidelnú hygienu.

Prevencia pred rôznymi chorobami

Podla prieskumov si priemerný muž mení svoje pyžamo každých trinásť dní a priemerná žena nosí túto bielizeň až sedemnásť dní, kým si ju vymení. Aby sme zamedzili šíreniu chorôb, ktoré podľa odborníkov môže spôsobiť aj často nosené pyžamo, mali by sme ho meniť už každý tretí deň.

pixabay.com

A dokonca aj na takom úkone ako je pranie záleží. Svoje pyžamo by sme mali prať  minimálne raz za týždeň, a to pri teplote 60 stupňov Celzia, a ak už ho perieme pri 40 stupňov Celzia, mali by sme použiť špeciálny dezinfekčný prací prášok, ktorý zlikviduje až 99,9 percent baktérií.

Takisto ak sme zvyknuté na rannú sprchu, mali by sme prehodnotiť aj tento náš obvyklý rituál. Kedže aj hygienické návyky majú vplyv na šírenie baktérií a vírusov, odborníci odporúčajú sprchovať sa tesne pred tým, ako pôjdeme spať.

pixabay.com

Vedeli ste čo môže spôsobiť časté nosenie tohto obľúbeného nočného úboru? A ako často si meníte vy svoje pyžamo? Podeľte sa o tieto informácie s nami v komentároch.

Pozri aj: Potvrdené expertmi: Toto je 8 vecí, ktoré robíme pravidelne každý deň a pomaly, ale isto ničia váš vzťah!

                                                                                                                              Zuzu mirror.co.uk

0
Komentovať (0)