Ako dlho môžeme mať na tvári jedno rúško? Tieto chyby robíme najčastejšie, znižujeme jeho účinnosť na nulu

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Rúško a respirátor sa stal súčasťou našich dní. Či sa nám to páči, alebo nie, je pravdepodobné, že to bude trvať ešte celkom dlho.

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovensko ešte v začiatkoch pandémie začalo vo veľkom vyrábať rúška doma. Ideálnym materiálom je bavlna, prípadne látka s vysokými filtračnými schopnosťami. Ak už rúško máme, je nutné ho aj nosiť. Pokiaľ dodržiavame všetky nariadenia a rúško nosíme, je dôležité vedieť, ako ho nosiť, aby bolo účinné.

Jedno z detí zdravotníkov z fakultnej nemocnice
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pokiaľ ste si totiž dali robotu so šitím, zrejme chcete, aby vás rúško aj ochránilo. A nie len vás. Tým, že ho nosíte, chránite hlavne druhých, svoju rodinu a blízkych a ukazujete vysokú mieru solidarity.

Ako správne nosiť rúško?

  • Rúško si vždy zakladajte čerstvo umytými rukami. Návod, ako si dôkladne umyť ruky nájdete TU.
  • Dbajte na to, aby vám rúško dobre sedelo na tvári. Vyvarujte sa medzerám.
  • Rúška sa nedotýkajte, pokiaľ ste si ho už raz založili.
  • Keď si dáte rúško dole, je potrebné si opäť dôkladne umyť ruky. Rúška sa pri skladaní dotýkame len na gumičkách, nie na textílii. Po tom, ako si rúško zložíme, opäť si umyjeme ruky.
  • Ak už máme rúško na tvári a sme stále vonku, neskladáme si ho, nedotýkame sa ho. Ani v prípade, že sa rozprávame, alebo sa ideme najesť mimo domov. Vtedy je potrebné si ho zložiť a ak si budeme opäť rúško zakladať, buď musí byť vydezinfikované, alebo si založíme nové.
  • Ak si skladáte jednorazové rúško, putuje do koša. Pokiaľ si skladáte šatku alebo doma ušité látkové rúško, je potrebné ho vyvariť alebo oprať pri 60-90 stupňoch. Následne ho prežehlíme a môžeme znovu nosiť.
Foto: pexels

Najviac infekčný je človek vtedy, ak ešte nemá žiadne príznaky, prípadne v prvé dni od prejavenia sa príznakov. Práve preto je nosenie rúška kľúčové. Mnoho nakazených nemá žiadne prejavy tohto infekčného ochorenia, rúško minimalizuje prenos kvapôčok, sekrétov a následne hygiena zabraňuje prenosu do slizníc.

Ako dlho môžeme mať jedno rúško na tvári?

Látkové rúško by malo byť vyrobené z bavlny alebo husto tkanej látky a človek by ho nemal nosiť dlhšie ako jednu až dve hodiny. „Ak ideme medzi ľudí na dlhší čas, je potrebné si tvárové rúško obmieňať,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva na webovej stránke.

S dlhším časom nosenia sa účinnosť rúška znižuje,“ tvrdia odborníci z ÚVZ a Státního zdravotního ústavu ČR. Tvárové rúško z látky podľa nich po použití treba vyprať v práčke na 60 stupňov Celzia s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne ho päť minút vyvariť vo vode, ktorá by mala mať 100 stupňov Celzia. Po usušení treba rúško z látky vyžehliť z oboch strán suchým teplom. Pri žehlení nie je podľa odborníkov vhodné používať paru.

Nezabúdajte, že riziko nakazenia pred koronavírusom znižujete dodržiavaním nasledovných bodov.

  • časté a dôkladné umývanie rúk
  • nosenie rúška
  • používanie jednorazových papierových vreckoviek, ktoré vyhodíte do koša
  • vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú akékoľvek príznaky chrípky či nádchy
  • dodržiavanie dvojmetrovej vzdialenosti od ostatných
  • vyhýbanie sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí
  • pravidelná dezinfekcia povrchov v domácnosti a na pracovisku

Pred koronavírusom vás neochráni pitie horúcej vody, antibiotiká, cesnak, fajčenie, pitie alkoholu a ani nosové kvapky a kloktanie.

Najnovšie články