Ako je to naozaj s preplnenými kúpaliskami na Slovensku a náporom v Tatrách? Mnohí ľudia sa búria

SITA Ešte viac

Foto: TASR

V posledných týždňoch sa nahromadilo naozaj veľké množstvo ľudí, ktorí tvrdia, že obľúbené slovenské turistické destinácie sú preplnené tak ako ešte nikdy. 

Mnohí ľudia na sociálnych sieťach zdieľajú fotografie z Tatier, ale aj zo slovenských hradov, zámkov a kúpalísk, kde poukazujú na preplnenosť týchto destinácií. Mnohí preto tvrdia, že skôr tipujú, že sa nakazia na Slovensku ako v zahraničí. Podľa fotografií je jednoznačné, že na týchto miestach je skutočne veľké množstvo ľudí.

Tatry trhali rekordy

Ako uviedla agentúra SITA, za jediný deň napočítali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) 30 232 návštevníkov, čo je o takmer štyritisíc viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. Najviac ich lákalo Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy. Kým vlani vykazoval najviac turistov Hrebienok, tento rok bolo v kurze predovšetkým Popradské pleso, kam 6. augusta smerovalo 6 708 peších turistov, pričom po asfaltke sa ich hore vybralo 4 394, zvyšných 2 314 prišlo červeno značeným turistickým chodníkom od Štrbského Plesa.

Pribudli aj psy

Okrem nich sa k Popradskému plesu vybralo v prvý augustový štvrtok aj 70 cyklistov a evidovali aj 58 psov. Vlani v tejto lokalite zaznamenali 2 534 turistov a 32 psov, cyklistov osobitne ešte nerátali. Na Hrebienok zavítalo dokopy 3 969 návštevníkov, z nich 1 241 vyšlo zo Starého Smokovca po svojich, 2 695 sa vyviezlo pozemnou lanovkou a 33 zvolili bicykel. V štatistikách pribudlo tiež 12 psov.

Výnimočne vysoká návštevnosť

„Tieto lokality sú povestné vysokou návštevnosťou, avšak tento rok je špecifický. Karty tentokrát zamiešalo nielen počasie, ktoré turistom v tento deň ozaj prialo, ale predovšetkým súčasné nálady dovolenkárov ovplyvnené pandémiou koronavírusu. Keďže väčšina ľudí sa rozhodla stráviť letné prázdniny doma na Slovensku, bolo zrejmé, že tento trend sa odrazí tiež v štatistikách návštevnosti Tatier.”

“Posledné týždne bolo už na pohľad jasné, že turistov je tu viac ako po minulé roky a spočítanie to len potvrdilo. Treba si však uvedomiť, že výsledky neodrážajú obsadenosť ubytovacích zariadení či vysokohorských chát, ani dopyt po iných službách, ale len počty turistov vstupujúcich do vysokohorského prostredia národného parku,“ komentoval výsledky pravidelnej letnej inventúry turistov riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka.

Ľudia na sociálnych sieťach sa sťažujú

Napriek tomu, že Tatry podľa týchto údajov trhajú rekordy a fotografie od ľudí na sociálnych sieťach to potvrdzujú, stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí s týmto nesúhlasia. Nahnevané komentáre sa objavili aj pod naším článkom na Facebooku. “Hľadám tie davy a zatiaľ márne. Možno je tu menej ľudí ako minulý rok. Električky prázdne, turistické chodníky tiež,” napísala jedna žena. “Minulý týždeň sme boli týždeň v Tatrách, Poprad, Štrbské pleso, Tatranská Lomnica – lanovky, Starý Smokovec – vlaky, Hrebienok… nič také sa tam nedialo…”

Tvrdia, že žiadne rady nie sú

Mnohí ľudia si myslia, že fotografie sú upravené a ďalší tvrdia, že sa týmto snažia odradiť ľudí, aby cestovali po Slovensku. “Vôbec to nie je pravda parkoviská sú voľné. Aj vláčiky sú viac prázdne. Nie ako vlani, že si stál celú cestu a hlava na hlave.” Mnohí poukázali aj na to, že teraz je v Tatrách a na kúpaliskách oveľa viac miestnych ako zahraničných turistov. Fotografie, ktoré zdieľala aj stránka Nekŕmte nás odpadom, ale aj tlačová agentúra TASR však poukazujú práve na preplnenosť Tatier.

“Keď sme prichádzali k Oravskému hradu, bolo tam len pár ľudí. Mohlo byť tak desať hodín. Okolo obeda sa to však začalo poriadne napĺňať a ľudia čakali v dlhých radoch,” povedala nám Eva, ktorá bola na dovolenke na Orave. Môžeme predpokladať, že návštevnosť sa líši od počasia, dní v týždni, ale aj od konkrétnej hodiny. Okrem iného je tiež jasné, že tie najpopulárnejšie destinácie Slovenska budú taktiež aj najvyhľadávanejšie. Aké máte skúsenosti z Tatier a z kúpalísk vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: