Džínsy som si zašpinila farbou a bála som sa, že ich už nevyčistím. Potom som si spomenula na jednu babskú radu a dnes vyzerajú ako nové!


Predstavte si, že si sadnete na lavičku, ktorá je čerstvo namaľovaná. Aj keby to boli vaše obľúbené džínsy, s najvyššou pravdepodobnosťou by asi chtiac-nechtiac putovali rovno do koša. Väčšina ľudí si myslí, že farebných škvŕn sa už nezbaví, no nemusí to byť pravda. Nasledujúce triky vám pomôžu odstrániť fľaky od farieb a vy sa nebudete musieť rozlúčiť so svojim oblečením.

Aj keď by ste sa nežiadúcich škvŕn mohli zbaviť vďaka čistiarni, domáce recepty vám ušetria cestu i peniaze. Na oblečenie navyše nemusíte čakať a vyčistíte si ho v pohodlí domova. S nasledujúcimi tipmi porazíte akékoľvek škvrny.

Staré škvrny

Tento návod je najvhodnejší na staré škvrny. Budete potrebovať technický benzín, ktorý naneste na vatu alebo vatový tampón a jemne ním prechádzajte po škvrne. Pohyby by mali smerovať od okrajov k stredu, využiť môžete aj mäkkú handričku. Následne oblečenie očistite s práškom na odolné škvrny.

takprosto.cc

V prípade jemnejších textílií môžete využiť i acetón alebo odlakovač. Dávajte však pozor na veľmi sýte farby, ktoré môžu vplyvom čistidla vyblednúť. Využite preto tento trik na nenápadnejších miestach alebo na malých plochách.

Čistiaca pasta

takprosto.cc

Výborným prostriedkom na odstránenie škvŕn od farieb je aj zmes technického benzínu a bieleho ílu, ktorý dostať vo forme jemného prášku. Suroviny spolu zmiešajte, čím vytvoríte masu konzistencie pasty. Pastu potom naneste na škvrnu a počkajte, pokým sa benzín odparí. Handričkou následne odstráňte zvyšky ílu a oblečenie vyperte obvyklým spôsobom.

Terpentín

Dá sa povedať, že tento spôsob je rovnaký, ako v prvom prípade. Terpentínom navlhčený vatový tampón prikladajte na fľak a následne použite prostriedok na odstraňovanie škvŕn alebo umývací prostriedok na riad. Odev potom poriadne opláchnite a vyperte ako obvykle.

Škvrny na báze vody

Ak viete, aký druh farby vám spôsobil škvrnu na oblečení, je to obrovská výhoda. Pri farbách na báze vody vám postačí bežný odstraňovač škvŕn alebo kvalitné mydlo. Využiť môžete i prostriedok na umývanie riadu.

takprosto.cc
takprosto.cc

Odev  spomínanými prostriedkami vyčisťte, namočte do teplej vody a vyplákajte. Následne môžete vyprať v práčke, ak je to ešte potrebné.

Olejová farba

Farby na báze oleja sú mastnejšie, preto je výborným pomocníkom klasický kuchynský saponát na umývanie riadu. Poradí si s prebytočnou mastnotou a po následnom dôkladnom prepraní nenecháva fľaky ani svetlé miesta. Zrieďte ho s vodou a naneste na škvrnu pomocou jemnej huby. Prečistite miesto a saponát vymyte pomocou vody.

Lakový benzín

Rovnaký postup ako pri ostatných čistiacich prostriedkoch. Jednoducho naneste lakový benzín na handričku a jemne pošúchajte škvrnu.

takprosto.cc

Glycerol

Glycerol je skvelým prostriedkom na odstránenie odolných škvŕn. Malé množstvo glycerolu zahrievajte postupne po pár sekundách v mikrovlnke alebo ho zohrejte vo vodnom kúpeli. Ešte teplý ho naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť. Následne odev vyperte za použitia prášku na odolné škvrny.

Využívajte tieto tipy opatrne, aby ste na svojom obľúbenom oblečení nespôsobili viac škody ako úžitku. Veríme však, že vďaka týmto návodom sa zbavíte všetkých škvŕn a váš odev bude znovu čistý.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov