Ako pestovať paradajky


Sadiť semienka paradajok je zdĺhavé a nie vždy sa všetko podarí. Zakoreniť si však paradajky je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Navyše, ak viete, ako na to, máte záruku bohatej červenej a šťavnatej úrody.

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-2
apieceofrainbow.com

Za týždeň môžete mať nové kríčky pripravené rodiť. Stačí, ak viete, kde a ako odrezať stonku. K tomuto skvelému triku nepotrebujete nič viac, len obyčajnú čistú vodu. Je to zaručený a rýchly spôsob, ako si zdvojnásobiť úrodu domácich paradajok. A je jedno, či pestujete kríčkové alebo cherry paradajky.

Rez do živého

Kľúčom k úspechu je nájsť postranné výhonky na väčších zelených rastlinách. Mnoho skúsených pestovateľov a záhradkárov odporúča prerezávať tieto výhonky aj v prípade, že si nechcete zakoreniť ďalšie. Je to lepšie pre rodivosť paradajok a kvalitnejšie plody.

firefighter-rescues-blind-dog-today-170313-02_f09cf854af410dde1d236faf5fecdb7c.today-inline-large
apieceofrainbow.com

Ak si však chcete úrodu zdvojnásobiť, dajte odrezky do pohára s vodou a umiestnite ich na okenný parapet alebo na iné slnečné a teplé miesto.

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-3
apieceofrainbow.com

V priebehu týždňa, maximálne dvoch, uvidíte nové korene, ktoré budú po tomto čase pripravené na presadenie do záhrady alebo do kvetináča.

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-4
apieceofrainbow.com

Dôležitý tip: Počas prvých dní po zasadení do pôdy treba dať rastlinám vodu navyše a primeranú ochranu pred priamym slnkom. Rastlinám to pomôže prekonať zmenu z vodného prostredia do prostredia zeminy.

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-5
apieceofrainbow.com

V rekordnom čase máte nové paradajky, ktoré budú o pár dní nahadzovať nové plody. Takéto paradajky vašu úrodu rozšíria a budete sa tešiť z dvojnásobného množstva zeleniny.

Ako urýchliť dozrievanie a podporiť úrodnosť?

Zeleninu pestujte vždy na priamom slnku.

Ak pestujete paradajky v záhrade, nepestujte ich v hriadke oddelenej od iných druhov zeleniny, ale hriadky striedajte – paradajkovú, paprikovú a pod.

Na jar kríčky dočasne prekryte prenosným fóliovým krytom, ktorý ich uchráni pred možnými prízemnými mrazmi.

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-1
apieceofrainbow.com

Pridávajte do pôdy aj kompost. Zelenina bude úrodnejšia a kvalitnejšia. Pridať ho môžete kedykoľvek na jar, ale aj počas rastu plodov.

Paradajkám udržiavajte neustále vlhkú pôdu. Pozor, nie premočenú! Je dobé polievať paradajky vlažnou alebo slnkom ohriatou odstátou vodou.

Ak paradajky hnojíte, uprednostňujte tekuté hnojivá.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), apieceofrainbow.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov