Geniálny a overený tip na domáce pestovanie: Kúsok zázvoru namočila na noc do vody a vypestovala si nekonečnú zásobu vitamínov na celú zimu

Zuzana Fulopova

Blíži sa zima a s ňou spojené chrípkové obdobie. Aby sme hneď neochoreli, je ideálne preventívne nasadiť ľudové lieky. Jedným z týchto liekov je aj zázvor, ktorý, ako vieme, má mnoho liečivých účinkov. Napríklad si z neho môžeme spraviť zázvorovo-chrenový koktejl, ktorý okrem iného zvyšuje imunitu. Táto telu prospešná rastlina je dokonca veľmi jednoduchá na pestovanie, tak čo keby sme si ju rovno vypestovali doma?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Zázvor je bylinná rastlina, ktorá netoleruje mráz, a preto, ak ju chceme pestovať vonku, mali by sme ju zasadiť až na jar. Ak ju však chceme pestovať celoročne, najlepšie je, keď ju zasadíme vo vnútri do črepníka. Vyžaduje si iba udržiavanie vlahy a čiastočný tieň.

Správny výber

pixabay.com

Ako prvé si vyberieme zázvor na zasadenie, nemal byť príliš zošúverený, čiže starý, ideálne keby bol trošku zelený. Istotu budeme mať ak ho nekúpime v potravinovom reťazci ale od domáceho farmára. Ak však nemáme túto možnosť kúpy a zohnali sme zázvor len v obchode, namočíme zázvor cez noc do vody. Zbavíme sa tým prípadných chemikálií.

Príprava na sadenie

pixabay.com

Takto nachystaný zázvor si nakrájame na kusy asi 2,5 cm široké a necháme na suchom mieste pár dní. Zároveň si do plytkého a širokého črepníka pripravíme zeminu.

Sadenie

pixabay.com

Nakrájané kusy zázvoru sadíme do črepníka asi do hĺbky 2 až 4 palcov, každý kus približne 8 palcov od seba. Pozor, sadíme smerom nahor, to znamená vráskavou časťou nahor. Ak máte viac kusov, pripravte si radšej viac črepníkov.

Starostlivosť

Takto nasadený zázvor umiestnime na miesto, kde nie je príliš veľa svetla a udržiavame vlhkosť pôdy pravidelným polievaním. Po pár týždňoch by sme mali pozorovať prvé výhonky a asi tak po troch až štyroch mesiacoch uvidíme malé kusy zázvoru, ktoré môžeme zozbierať.  Čím ale dlhšie necháme zázvor v zemi, tým budú kusy väčšie. Výhoda tejto rastliny je, že pokiaľ sa o ňu dobre staráme, bude pokračovať v produkcii koreňov.

Okrem toho, získame nie len prírodný zázvor, ale aj zázvorové listy, ktoré sa dajú využiť ako pažítka alebo jarná cibuľka. A to už určite stojí za trpezlivosť a námahu, čo poviete?

Pozri aj: Táto žena vytvára už 13 rokov tie najkrajšie ozdoby od výmyslu sveta! Všetko, čo potrebuje je motúz, bielu niť, korálky a …

zdroj: babskeveci.sk (Zuzka)

Najnovšie články