Držala som sa týchto skvelých rád a moja levanduľa zakvitla tak, ako nikdy predtým! Obrovský poklad z prírodnej lekárne


Už starovekí Gréci nedali na levanduľu dopustiť a vďaka jej krásnej aróme a upokojujúcim účinkom ju využívali najmä v kúpeľoch. Možno si ešte pamätáte vrecúška s levanduľou, ktoré zvykli babičky využívať ako prírodný osviežovač vzduchu. Vôňa a nádherná farba tejto rastliny ju stavia na popredné miesto v obľúbenosti u pestovateľov. Ak sa chystáte túto nádheru vysadiť v záhrade alebo si ňou chcete skrášliť balkón, mali by ste si osvojiť niekoľko nasledujúcich rád.

pixabay.com

Správne miesto

Levanduľu zasaďte ideálne tam, kde sú slnečné lúče počas väčšiny dňa, ideálne aspoň 8 hodín. Levanduľa je schopná sa zakoreniť aj v tieni, no na rozdiel od levandule na slnku je o poznanie „chudobnejšia“. Ak nechcete riskovať život tejto milovníčky teplého počasia, choďte na istotu a zasaďte ju do kvetináčov, ktoré môžete v prípade chladného počasia a mrazov pokojne premiestniť na vhodnejšie miesto.

pixabay.com

Ďalším problémom pre túto rastlinu sú vysoké spodné vody a prílišná vlhkosť pôdy, ktorú levanduľa neznesie. Zmierniť to môžete aj drenážnou vrstvou. Tak isto je náročná na úroveň kyslosti pôdy, preto môžete pre istotu pred výsadbou zeminu posypať drevným popolom alebo vápnom, čím ju odkyslíte. Levanduli sa darí v zásaditých pôdach, ak máte možnosť zistiť pH tej vašej, ideál je okolo 6,8. Pôdu nezabudnite pravidelne obohatiť kompostom, pomôžte si aj organickým hnojivom.

Výsadba

Dospelé kríky neznášajú presádzanie, preto je tento proces riskantný. Ak sa aj tak rozhodnete pre ich premiestnenie, robte tak s masou zeminy okolo koreňov levandule. Vzdialenosť medzi jednotlivými kríkmi je ideálne rovná ich maximálnej výške, čo je pri väčšine druhov okolo 50 cm. Ak si z levandule chcete vytvoriť hustý okrasný plot, umiestnite ich bližšie k sebe. Pri kopaní jamy na zasadenie levandule dbajte o to, aby bola jama približne dvakrát taká široká ako je jej koreňový bal. Čerstvo presadenú levanduľu by ste mali poriadne zaliať, nie však preliať. Pred ďalším polievaním sa uistite, že pôda je už suchá.

Siatie semien levandule

Je o niečo náročnejšie vypestovať levanduľu týmto spôsobom. Ak však nemáte dospelé rastliny, ktoré môžete rozmnožiť, nebojte sa začať od semien. Základom je kúpiť si kvalitné semená. Substrát, do ktorého ich umiestnite, by mal obsahovať dostatočný podiel piesku, čo umožní „dýchanie“.

pixabay.com

Po zaliatí substrát so semenami prikryte fóliou a po niekoľkých dňoch (týždňoch) si už všimnete lístky. Následne rastlinky presaďte do samostatných nádob, kde musíte vytrvať, pokiaľ nebudú dostatočne silné. Potom ich už len vysaďte na požadované miesto. Je pravdepodobné, že prvý rok budú rastliny len rásť a silnieť, zatiaľ čo prvé púčiky sa ukážu až v ďalšej sezóne.

Vhodné obdobie

Ak chcete sadiť levanduľu, výber vhodného obdobia je kľúčom k úspechu. Spomínaný teplomilný charakter rastliny však neznamená, že ju máte vysadiť počas letných horúčav. Ideálne je počkať na jar alebo jeseň. Uistite sa, že v jari už odzvonilo posledným mrazom a v jeseni ju stihnete vysadiť už niekoľko týždňov pred rizikom prvých mrazov.

pixabay.com

Ošetrenie pôdy v blízkosti kríkov

Cirkulácia vzduchu v pôde je základ, preto môže pôda obsahovať aj prímesy piesku a pravidelné kyprenie by malo byť samozrejmosťou. Korene levandule potrebujú dýchať, dajte si tiež pozor na výskyt burín, ktorých sa starostlivo zbavujte (už aj pred výsadbou).

Pri starostlivosti o rastlinu si môžete pomôcť i mulčovaním. To reguluje vlhkosť pôdy, ochráni rastlinu proti burine a rovnako ju bráni pred mrazmi.

commons.wikimedia.org

Rastlina je náchylná na nadmerné zavlažovanie, no prílišné sucho je tiež nerobí dobre. Rastlinu síce nezabije, no kvitnutie sa viditeľné oslabí.

Prestrihávanie

Aj keď sa bez toho rastlina zaobíde, vďaka prestrihávaniu je levanduľa krajšia a bohatšia. Ihneď po zakvitnutí kvetov by ste mali skrátiť výhonky o zopár centimetrov. Podporíte tak rast nových výhonkov a celkové zdravie rastliny. Počas sezóny rastlinu pristrihávajte aj dvakrát. Zvyčajne do pologule. Keď sa skončia veľké horúčavy a príde jeseň, môžete prejsť aj na radikálnejšie strihanie, kedy striháte nielen stonky s kvetmi, ale i konáriky, tie však asi len o tretinu. Za žiadnu cenu nestrihajte až k zdrevnatenej oblasti, pretože by ste mohli o rastlinku prísť. Musíte zachovať mladé zelené výhonky, no rastlinu pokojne pristrihnite o polovicu až trištvrtinu.

pixabay.com

Hnojenie

Hnojiť stačí raz ročne, stačí na začiatku kvitnutia, no chybou nie je prihnojiť aj dvakrát do roka. Pozor si ale dávajte na dusíkaté hnojivá, ktoré využívajte len na jar. Po lete (keďže predlžujú vegetačné obdobie rastliny) by mohli spôsobiť, že sa rastlina nestihne pripraviť na chladné obdobie. Ideálne je použitie kompostu, ktorý môžete zmiešať s kostnou múčkou. Minerálne komplexy zakúpite v každom záhradníctve.

Využitie levandule

Keď sa otvárajú spodné kvety na stonke, bezpečne môžete levanduľu zbierať. Čerstvá je bezpochyby nádherným darom alebo dekoráciou vo váze, no po usušení o svoj účinok neprichádza. Zviazané stonky môžete vložiť do vrecúšok alebo zavesiť na šnúrky či háčiky a umiestniť do skríň alebo miestností. Pekne rozvonia izby, a ak ju dáte do spálne, prinesie vám i pokojný spánok. Nielen v skrini, ale i komore a miestach s potravinami vás uchráni pred moľami. Na dvore, ale i v byte alebo dome jej vôňa odháňa komáre i muchy.

pixabay.com

Zväzky zviazaných stoniek s kvetmi môžete využiť aj na ochranu úrody pred voškami. Najmä paprika, ktorú zvyknú napádať, je vďaka sile levandule v bezpečí.

Máte vlastné skúsenosti a overené tipy pri pestovaní levandule? Podeľte sa s nami v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), 7dach.ru

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov