Do kvetináča s orchideou vložila kocky ľadu a všetkým to pripadalo smiešne. O týždeň neskôr sa stal hotový zázrak!


Orchidea phalaenopsis je bez pochýb jednou z najkrajších a zároveň i najobľúbenejších izbových rastlín. Mnoho ľudí dnes pri gratuláciách dokonca dáva prednosť kúpe orchidey pred kyticou kvetov. Milovníci orchideí s obľubou zbierajú jej rôzne druhy a rozkvitnuté stonky posiate rôznofarebnými kvetmi sú pastvou nie len pre oči vášnivých pestovateľov. Ako však docieliť, aby nám orchidea zakaždým bohato kvitla? Nasledujúci článok obsahuje zopár skvelých rád i trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť najefektívnejšiu starostlivosť o tieto nádherné rastliny.

flickr.com

Je zvykom, že orchideu si ľudia kúpia nádherne rozkvitnutú, no kvety na stonke nevydržia večne a po odkvitnutí prichádza časté sklamanie. Prečo orchidea nerozkvitla znovu, čo robím nesprávne? Vďaka nasledujúcim radám si tieto otázky už nemusíte dávať a vašu orchideu budú všetci s úžasom obdivovať.

pixabay.com

Priemerná dĺžka obdobia, počas ktorého budú kvety na vašej orchidey krásne rozkvitnuté, sú približne 3 mesiace. Pri výbornej starostlivosti viete dosiahnuť aj 6 mesiacov. Tento cyklus sa objaví dva až trikrát do roka a medzi jednotlivými obdobiami môže byť aj niekoľko mesačná prestávka. Pri vhodnej starostlivosti by ste mali dosiahnuť ideálne množstvo kvetov. Stačí sa riadiť nasledujúcimi tipmi.

Ako vyčariť kvitnúcu orchideu?

Podstatou dosiahnutia „kvitnúceho procesu“ je zabezpečenie rozdielnej teploty. Preto by ste mali kvetináč s rastlinou cez noc odložiť na chladnejšie a tmavé miesto, ideálne s teplotou 15 stupňov.

commons.wikimedia.org

Pozor by ste si mali dať aj na obsah hnojív, ktoré používate. Vyhnite sa hnojivám s vyššou koncentráciou dusíka. Naopak, obsah fosforu je kladom, v skutočnosti totiž podporuje kvitnutie rastliny.

Ak nemá orchidea vhodné prostredie, v ktorom je umiestnená, odzrkadlí sa to na jej kvetoch, respektíve na ich absencii. Preto by ste mali dbať i na vlhkosť prostredia, ktoré si táto náročná rastlina vyžaduje. Neustále zvlhčujte vzduch okolo rastliny, čo výrazne pomôže jej kvitnutiu.

Umiestnite kvetináč s orchideou na tmavé miesto a nechajte tam rastlinu počas piatich dní. Počas 3 týždňov by sa mali objaviť prvé púčiky kvetov. Túto metódu sa však oplatí využívať jedine v prípade, ak je vaša rastlina dospelý a zdravý jedinec.

takprosto.cc

Ďalšou radou je spôsob dodania vody rastline. Namiesto klasického zalievania využite kocky ľadu, ktoré jednoducho položte do kvetináča. Rastlina by mala čoskoro začať kvitnúť.

V prípade, že rastlina nemá kvety, netvoria sa jej ani púčiky, no spozorujete hojný rast listov alebo koreňov, vyčkajte. Rastlina je vo vývoji a pokým toto obdobie neskončí, neobjavia sa nové kvety.

Ďalšia starostlivosť

Predchádzajúce tipy sú vhodné, pokiaľ chcete dosiahnuť kvitnutie. Starostlivosť o túto rastlinu si však vyžaduje omnoho viac pozornosti.

Voda, ktorou rastlinu polievate, by mala ideálne „odstáť“. Ak máte prístup k dažďovej vode, ktorá nie je nadmerne znečistená, pokojne ju využite na zalievanie. Je omnoho lepšia ako tvrdá voda z domácnosti.

publicdomainpictures.net

Nezabúdajte, že orchidea má nesmierne rada svetlé miesta, preto by mala mať dostatok svetla a zároveň i vlhkosti. Tá by však nemala byť nadmerná. Ideálne je umiestnenie kvetináča na parapete okna či v jeho blízkosti, najlepšie pri okne orientovanom na východ. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by rastlinu mohlo vážne poškodiť.

Bežne by ste rastline mali zabezpečiť teploty v rozmedzí 19 až 26 stupňov. Nezabúdajte však na to, že cez noc si orchidea vyžaduje nižšiu teplotu, ideálne 18 stupňov a denná teplota by sa mala teda o pár stupňov nahor líšiť.

pixabay.com

Ak vám rastlina dlhšie nekvitne, problémom môže byť dlhodobo vysoká teplota, preto jej ju znížte. Nezabudnite tiež rastlinu raz do roka presadiť.

Dôležitý je vhodný substrát, ktorý by mal obsahovať mach, kôru stromov a drevené uhlie, ktoré zabráni hnilobe. Ak substrát neobsahuje stromovú kôru, zodpovednú za udržiavanie vlhkosti, nahradiť by ju mala drť zo škrupín kokosu.

Veríme, že vám tieto rady pomohli a už onedlho sa budete môcť tešiť z nádherne rozkvitnutých rastlín.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov