Plastový sáčok som naplnila vodou a dnu som dala mince. Keď zistíte, prečo ho mám zavesený v záhrade, urobíte tak tiež!


Nepoznáme človeka, ktorému by nevadili večne otravné muchy. Ak sa navyše dostanú do domu, je ťažké ich vyhnať. Neznesiteľné bzučanie a ich večné nehygienické sadanie na všetky potraviny vedia niektorých skutočne vytočiť do nepríčetnosti. Pomocou nasledujúcich tipov sa ich môžete zbaviť raz a navždy. 

pixabay.com

Repelentov a sprejov proti hmyzu sú plné regály obchodov, no na čo míňať peniaze na chemické prípravky, keď si viete pomôcť aj iným spôsobom? Nasledujúce návody na odplašenie múch sú také efektívne, že sa viac nemusíte báť nechať otvorené okná aj bez toho, aby ste na nich mali sieťku. Vášmu domovu sa odteraz budú oblúkom vyhýbať.

Mince

instructables.com

Zvláštny, no účinný spôsob na odplašenie otravného hmyzu. Stačí naplniť priehľadnú plastovú fľašu alebo igelitové vrecko čistou vodou a vysypať do nej zopár mincí. Vysvetlenie, prečo obyčajné „cenťáky“ odplašia muchy, sú rôzne.

Údajne voda zväčšuje mince, ktoré vyzerajú ako oči iného a pre muchy obávaného druhu hmyzu. Iné zdroje tvrdia, že lomené svetlo odrážajúce sa od povrchu mincí je príliš ostré pre citlivé oči hmyzu. Tak či onak, bez ohľadu na príčinu, sme radi, že to otravné muchy odoženie čo najďalej.

Bazalka

pixabay.com

Pestovanie bazalky sa vám môže hodiť nielen vďaka jej úlohe dochucovadla jedál. Jej intenzívnu vôňu neznášajú muchy natoľko, že sa k nej nedokážu ani priblížiť.

Citróny a klinčeky

pixabay.com

Čo muchám absolútne nevonia? Je to aróma citrónov a klinčekov. Spojenie týchto dvoch potravín je dvojitým úderom proti nežiadúcemu hmyzu. Stačí citróny prerezať na polovicu a zapichnúť do nich zopár klinčekov. Vo svete ľudí je navyše táto vôňa skutočným pohladením, takže máte repelent a osviežovač vzduchu v jednom.

Cesnak

pixabay.com

Nielen muchy, ale i komáre alebo kliešte sa vyhýbajú výparom cesnaku. Ak ich chcete od seba odohnať, odporúča sa konzumovať 3 až 4 strúčiky cesnaku denne. Ak nemáte s cesnakom problém, je to o dôvod viac, dopriať si chrumkavý chlieb s maslom a censakom, no nie?

Saponát na riad

commons.wikimedia.org

Stačí zmiešať 4 litre vlažnej vody (nemala by byť tvrdá) s 2,5 polievkovými lyžicami saponátu a slnečnicového oleja. Všetko dobre premiešajte a touto tekutinou môžete postrekovať rastliny na záhrade. Ochránite ich tak pred muchami, ale i iným hmyzom.

Jablčný ocot

commons.wikimedia.org

Starý známy nepriateľ múch. Vytvorte si vlastný repelent, ktorým potom stačí postrekovať priestor okolo domu. Zmiešajte 4 šálky jablčného octu, 20 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja, 20 kvapiek bazalkového esenciálneho oleja, 20 kvapiek esenciálneho oleja z mäty priepornej, 2 polievkové lyžice olivového oleja a jednu polievkovú lyžicu saponátu na riad. Všetko dobre premiešajte a využívajte ako sprej v okolí domu.

Levanduľa

pixabay.com

Rovnako ako pri bazalke, levanduľová vôňa je pre muchy hotovým peklom. To isté platí pre komáre, takže vám vysadenie tejto krásnej rastliny určite príde vhod. Levanuľa vonia naozaj prekrásne, a ak ju pestujete v záhrade, nezabudnite ju pravidelne priniesť aj do vášho domu. Muchy a komáre sa vám budú oblúkom vyhýbať.

Eukalyptus

commons.wikimedia.org

Prírodný repelent proti muchám je skvelou zbraňou. Ak netrpíte alergiou na eukalyptus a nevadí vám vôňa eukalyptového esenciálneho oleja, smelo sa vrhnite na túto radu. Nakvapkajte zopár kvapiek eukalyptového oleja na kúsky textílie a zaveste si ich pred dom alebo uložte na parapet pod oknom.

Vodka

pixabay.com

Ďalší zápach odpudzujúci muchy ale aj iný hmyz. Zmiešajte vodu s vodkou a nalejte ju do rozprašovača. Postrekujte ním okolie domu, no ak vám tiež vadí tento zápach, stačí k tekutine kvapnúť zopár kvapiek levanduľového, mätového alebo bazalkového esenciálneho oleja.

Citrónová tráva

pixabay.com

Esenciálny olej s vôňou citrónovej trávy je úhlavným nepriateľom múch i komárov. V obchode dostať aj vonné tyčinky, ktoré môžete zapáliť a odohnať tak otravný hmyz.

Veríme, že vám tieto tipy pomôžu a vy si budete môcť užiť leto bez otravného hmyzu.

Pozri aj: Do plastovej fľaše si po tomto už nikdy vodu nenaberiem! Toto sú najhoršie veci, ktoré pred nami firmy zatajujú

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), littlethings.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov