Ako si vybrať ten správny šperk s drahým kameňom? Vďaka týmto tipom vás už v klenotníctve nikdy neoklamú!

Monizz

Máte pred svadbou, pred zásnubami, alebo si jednoducho vyberáte šperk s drahým kameňom? Pozornosť by ste nemali venovať len vizuálnej stránke, ale najmä kvalite. Práve preto, aby váš šperk bol skutočne vašou ozdobou!

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Žiaden diamant, ale fianit!

Pod rúškom tmy sa namiesto diamantov v mnohých klenotníctvach predávajú fianity. Určite ste ho už videli. Je veľmi podobný klasickým diamantom a každé pozornejšie oko zbadá rozdiel. Oproti diamantu má výhodu, že je lacnejší. Nevýhodou je, že už po krátkom čase sa kameň takpovediac zakalí a môžete ho dávať čistiť. Ako bižutéria na každý deň je fianit fajn, ako šperk nie.

pixabay.com

Obrúčky s kamienkami

V súčasnosti veľmi módne, v minulosti nepredstaviteľné. Obrúčky s kamienkami sú hitom posledných sezón, ľudia si ich dávajú už dobrých pár rokov a tak sa z obrúčky nestáva len symbol manželského zväzku, ale aj plnohodnotný šperk. Pozor si treba dať len na to, aký kameň si do obrúčky dávate vkladať. Mnohé z nich sú len zirkóny, ktoré sa rýchlejšie opotrebujú a ostanú kalné. Seriózne klenotníctvo vám navrhne cenu za zirkón a cenu za diamant, resp. briliant. Nuž v tomto prípade sa rozhodne oplatí priplatiť.

pixabay.com

Vyberajte tvar

Aj diamanty a kamene sa líšia tvarom. Existujú rôzne spôsoby, ako klenotníci kamene opracujú a aký tvar im dajú. Je dobré vedieť, že každý tvar má iný význam a aj inú funkciu. Kým plytké klasické orezávanie do tvaru kruhu je vhodné na bežné nosenie, atypické rezanie je skôr vhodné na príležitosti.

pixabay.com

Farba, či lesk?

Rozhodne je dôležité aj jedno aj druhé, no kvalitu odráža najmä lesk. Čím je kameň lesklejší, tým je aj kvalitnejší, drahší a pravdepodobne aj novší. Pri starožitných šperkoch si môžete všimnúť, že aj pravé kamene zo svojho lesku stratili a tak viac na povrch vystupuje práve farba. Pokiaľ, pravdaže, nejde o priehľadný kameň ako diamant.

pixabay.com

Trochu sivý?

Ak sa vám zdá, že šperk, ktorý si vyberáte má kameň trochu sivastý, dobre sa o ňom informujte, alebo od neho dajte ruky preč. Môže ísť o kameň, ktorý získal sivý odtieň v dôsledku cudzích inklúzií v jeho zložení. Pravdou však je, že ak si nepotrpíte na úplné originály, aj tieto kamene majú svoju vysokú hodnotu, sú ušľachtilé a dokonca za prijateľnejšie ceny. Teda, ak sa klenotník nesnaží klamať.

pixabay.com

Ploché, ale vďačné

Ak sa vám zdá, že kameň je kameňom len vtedy, ak je podlhovastý a siaha do hĺbky, mýlite sa. Existujú aj ploché kamene, tzv.kabochóny, ktoré sú šikovným prevedením a v ozdobných šperkoch vyzerajú naozaj skvostne. Medzi ne patrí hlavne jantár, medonosný kameň, malachit, ónyx a iné.

pixabay.com

Pozor na zlato

Cena šperku sa neodvíja len od kameňa ale aj od samotného zlata, do ktorého je kameň osadený. Vypýtajte si u klenotníka dva zlaté prstene – jeden napríklad 18-karátový a druhý 22-karátový. Rozdiel vo farbe uvidíte okamžite. No a od toho sa potom odvíja aj cena. Čím je číslo kovu vyššie, tým bude vyššia aj kvalita zlata, kov bude mäkší a žltosť výraznejšia.

Pozri aj: Nekupujte viac drahé vianočné ozdoby! Táto žena vám ukáže, ako si svoj domov ozdobíte rozprávkovo aj za pár drobných

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články