Celý život ste si opaľovací krém nanášali nesprávne. Toto sú dôvody, prečo aj najvyššie SPF nemá význam

Gabriela Kinčoková

Momentálne prebieha podľa mnohých najkrajšie ročné obdobie. Veľa ľudí práve teraz chodí na rôzne dovolenky, výlety alebo len v pokoji doma oddychuje. Najmä v týchto dňoch ale slnko páli viac než inokedy. A teda práve teraz je viac než nevyhnutné chrániť seba aj svojich blízkych pred slnečnými lúčmi a to najlepšie krémom s vysokým SPF. Samozrejme dôležité je vybrať správny krém, ale ešte dôležitejšie je ho správne aplikovať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Natrieť pokožku pred opaľovaním je nutné. Opaľovacie krémy chránia vašu pokožku pred UV žiarením. Keďže koža má ochrannú funkciu a chráni celé naše telo, mali by sme jej najmä v týchto mesiacoch venovať maximálnu pozornosť. Nová štúdia zistila, že väčšina ľudí si nanáša opaľovacie krémy nesprávne. Výskumníci z King’s College v Londýne zistili, že keď sa aplikuje krém typickým spôsobom, nie je nanesený správne. Nanesie sa len chabých 40% krému a teda nespĺňa svoju prácu na 100%. „Ľudia zvyčajne dostávajú oveľa menšiu ochranu, než si myslia,“ povedal autor štúdieAntony Young, profesor experimentálnej fotobiológie na King College v Londýne pre The Guardian . Mnoho prípadov rakoviny kože vzniká práve z dôsledku poškodenia DNA z UV žiarenia. Mnohí experti poukázali nato, že je len veľmi malý rozdiel medzi aplikovaním opaľovacieho krému faktoru SPF 50 alebo SPF 100. Dôvodom je nesprávne nanášanie.

Na najznámejších dovolenkových destináciách bolo vybratých 16 dobrovoľníkov, ktorí boli rozdelení na 2 skupiny. Jedna skupina sa natrela rôznymi opaľovacími krémami s rôznymi SPF a to v rôznych vrstvách. Druhá skupina zostala 5 dní po sebe vystavená slnečnému žiareniu aj keď počasie aj vrstvy krému boli každý deň odlišné. Samozrejme, keď biológovia prezreli pokožku druhej skupiny našli značné poškodenie DNA tam kde nebol aplikovaný opaľovací krém. Pri ľuďoch, ktorí si aplikovali hrúbku krému aspoň 0,75 mg na centimeter bolo viditeľné menšie poškodenie DNA. Avšak ľudia, ktorí si naniesli 2 mg opaľovacieho krému na centimeter mali najnižšie poškodenie pokožky zo všetkých. Z toho teda vyplýva, že naozaj záleží na hrúbke naneseného krému pred opaľovaním. „Nehovoríme, že opaľovací krém neposkytuje dôležitú ochranu proti rakovinotvornému vplyvu ultrafialových lúčov slnka,“ hovorí Young. „Tento výskum však ukazuje, že spôsob, ako sa aplikuje opaľovací krém, zohráva dôležitú úlohu pri určovaní, aký účinný je.“

Pozri aj: Ako dosiahnuť pri domácom farbení výsledok ako zo salóna? 10 tipov, ktoré by mala poznať každá žena, ktorá si vlasy farbí sama

Gabriela, sciencealert

Najnovšie články