Ako správne nosiť rúško? Tieto chyby robíme najčastejšie, potom sa jeho účinnosť znižuje

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

V týchto dňoch je najdôležitejšie to, aby sme vždy, pokiaľ ideme mimo dom nosili na tvári rúško. Či sa chystáme do obchodu, do lekárne alebo na prechádzku do prírody, nikdy nevychádzame bez neho.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ ste si nestihli žiadne zakúpiť, je možnosť si ho ušiť doma, prípadne si okolo tváre dajte šatku, šál alebo inú textíliu. Chránite tak seba aj ostatných, obozretnosť zvýšte najmä pri menších deťoch, ktorým je potrebné vysvetliť, prečo musia mať rúško aj ony a nemajú si ho z tváre dávať dole.

Ak už rúško nosíte, je dôležité vedieť, akým chybám sa vyvarovať, aby bola vaša ochrana čo najvyššia. S tým vám pomôžeme v dnešnom článku, kde poskytneme dobré tipy, na ktoré sme narazili u zdravotníkov ale aj bežných ľudí. Nosiť rúško nesprávne je totiž horšie, ako nenosiť žiadne.

Ako správne nosiť rúško?

Foto: pexels

Jeho nosenie je jednoduché. Textíliu si priložíme k tvári a prichytíme gumičkami alebo šnúrkami okolo hlavy. Je dôležité, aby priľnulo k tvári a nemali sme okolo úst medzery. To zaručí, že bude ochrana úst a nosa fungovať tak, ako má. Svetová zdravotnícka organizácia vydala v tejto súvislosti prehľadne niekoľko rád, spojili sme ich s radami od zdravotníkov.

  • Rúško si vždy zakladajte čerstvo umytými rukami. Návod, ako si dôkladne umyť ruky nájdete TU.
  • Dbajte na to, aby vám rúško dobre sedelo na tvári. Vyvarujte sa medzerám.
  • Rúška sa nedotýkajte, pokiaľ ste si ho už raz založili.
  • Keď si dáte rúško dole, je potrebné si opäť dôkladne umyť ruky. Rúška sa pri skladaní dotýkame len na gumičkách, nie na textílii. Po tom, ako si rúško zložíme, opäť si umyjeme ruky.

  • Ak už máme rúško na tvári a sme stále vonku, neskladáme si ho, nedotýkame sa ho. Ani v prípade, že sa rozprávame, alebo sa ideme najesť mimo domov. Vtedy je potrebné si ho zložiť a ak si budeme opäť rúško zakladať, buď musí byť vydezinfikované, alebo si založíme nové.
  • Ak si skladáte jednorazové rúško, putuje do koša. Pokiaľ si skladáte šatku alebo doma ušité látkové rúško, je potrebné ho vyvariť alebo oprať pri 60-90 stupňoch. Následne ho prežehlíme a môžeme ešte vydezinfikovať napr. peroxidom vodíka alebo koloidným striebrom.

Najviac infekčný je človek vtedy, ak ešte nemá žiadne príznaky, prípadne v prvé dni od prejavenia sa príznakov. Práve preto je nosenie rúška kľúčové. Mnoho nakazených nemá žiadne prejavy tohto infekčného ochorenia, rúško minimalizuje prenos kvapôčok, sekrétov a následne hygiena zabraňuje prenosu do slizníc.

Ako už bolo mnohokrát spomenuté, rúško nie je hanba, bez neho by ste určite nemali opustiť bydlisko a ani prísť do kontaktu s inými osobami. A rada na záver, určite si rúško neskúšajte len tak, aby ste videli, ako sa vám hodí a či vám pristane. Ak následne nevykonáte spomenuté body, znižujete jeho účinnosť. Rovnako si rúška nepožičiavame a neskúšame medzi sebou.

Najnovšie články