Ako urobiť aj z malého balkóna najpríjemnejšie miesto v byte? Z týchto nápadov nám padla sánka


Balkón je pre nás miesto, kde môžeme na chvíľku uniknúť spomedzi štyroch stien a vychutnať si pekný výhľad, užiť si trochu slnečných lúčov alebo si dopriať kávu na čerstvom vzruchu. Nedávno sme vám ukázali príklady, ako si balkón pekne oživiť. Nie každý si však môže vyložiť nohy na veľkej terase a rozmery balkónov najmä na sídliskách majú často len miniatúrne rozmery. Ľudská vynaliezavosť však nemá hraníc a my vám prinášame neuveriteľné inšpirácie, ako sa s malým priestorom popasovali jeho majitelia. 

Nesmúťte nad chýbajúcimi metrami štvorcovými a malý priestor neberte ako prekážku v plnení svojho sna o príjemnom mieste. Veď čo je malé, to je aj útulné. Stačí tomu trošku dopomôcť. Aké tipy by ste mali využívať a ako to dopadne, keď je balkón oázou pokoja aj na niekoľkých centimetroch?

Malý uzavretý balkón


https://www.instagram.com/p/BhoaZRfhICe/?utm_source=ig_embed

Ak máte malý uzavretý balkón, možno by ste mohli pouvažovať nad jeho šikovným využitím. Vhodné sú montáže akýchsi boxov, truhlíc alebo schodov, ktoré slúžia ako úložný priestor ale aj miesto na sedenie zároveň. Z balkóna tak spravíte príjemný útulný roh, kde si môžete užiť trošku chvíle osamote pri dobrej knihe alebo chutnej káve.


https://www.instagram.com/p/BgVfB2nAaCq/?taken-by=small.flat.ideas
https://www.instagram.com/p/BeQaoXXl4Lw/?utm_source=ig_embed

Rovnako dobre poslúžia aj pohodlné kreslá alebo pohovka, doplnené malým stolíkom. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a prebuďte v sebe trochu detskej duše. Čo by ste povedali na hojdaciu sieť na balkóne?

Ďalšou z možností, ako využiť uzatvorený balkón je urobiť z neho využiteľný priestor napríklad aj na prácu. Pracovisko s pekným výhľadom? Prečo nie? Minimálne v teplejších mesiacoch to bude pekné spestrenie pracovného života.


https://www.instagram.com/p/Bb9t-srlL4m/?utm_source=ig_embed

Malý otvorený balkón

Tento typ balkónov je typický pre Európu, a preto je vhodné ho zariadiť v európskom štýle. Nech z vášho balkóna dýcha atmosféra kaviarní, malých reštaurácií, či útulných miest plných kvetov. Preto skúste závesné kvetináče alebo montované police, ktoré môžete dekorovať a vytvoriť tak oku lahodiace prostredie.


https://www.instagram.com/p/BkZYDo5Adf3/?utm_source=ig_embed

Pekné kované stolíky alebo nové zábradlie urobí obrovskú zmenu. Môžete skúsiť aj lampióny alebo svetielka na zábradlie, ktoré sú efektné až priam rozprávkové. Girlandy alebo lampióny, možno si vás získajú svetielka v reťazi? Ich použitie je jednoduché a na balkóne ich môžete mať aj celoročne. Navyše, ak zakúpite tie, ktoré sa nabíjajú energiou zo slnka, máte ušetrené na elektrine. Zaujímavé sú aj svietiace figúrky, lampáše alebo staré, dobré sviečky.


https://www.instagram.com/p/BkVWQxaFGcK/?utm_source=ig_embed
https://www.instagram.com/p/Bj-rxs3lVZ0/?utm_source=ig_embed

[Werbung | Verlinkung] Hey Lovelies 💕 I was so busy the last days that I couldn‘t take any photo 🙈 But here we go – the balcony is almost ready for summer! 😎✨ We‘re celebrating our last holiday evening with a glass of rose wine 🍷, before our lectures start tomorrow (at 8AM three times a week – wtf!! 😭). Hope you enjoy your evening too! 💕😘 ⠀ ⠀⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ————————————————————- ⠀ ⠀⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ Guuuuten Abend ihr Süßen 💞 Die letzten Tage hatten es echt in sich – Herrschaftszeiten 💪🏻 Aber wenigstens ist (unter vielem anderen) der Balkon fast ready für die ersten lauen Sommernächte voller Cocktails 🍹 , Grillknistern 🍗😋, Chillout Beats, guten Büchern uuund und und 😍💕🙌🏻 Hier wird gerade noch fleißig der Rosé geköpft, bevor morgen das neue Semester beginnt. Um 8. Morgens. 3 mal die Woche. Fuck. 🙄😂 Wir wollen ja „frisch“ erscheinen, nech? Dann mal hoch die Gläser 😏🥂 Habt einen gemütlichen Abend! 😘 ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ [Keine Werbung | Empfehlung | selbstgekauft] #cantwaitforsummer #balcony #balkonien #studentlife #holidays #mywestwingstyle #mynordichome #scandinavianstyle #cosyplace #wohnkonfetti #germaninteriorbloggers #mynordicroom

A post shared by BECKY ♥ | Student (@villa.snowwhite) on

Идеально красиво дома? Легко😻❤️Хлопковые Фонарики помогут украсить ваш интерьер🙋🏻‍♀️👍🏻 . У нас в наличии много цветов , можно сделать Гирлянду по Вашим пожеланиям ☺️☑️👍🏻 . Цена ✖️от 280 грн-10 шт От сети и от батареек🙋🏻🌿 ______________________________ Для заказа: Direct, Viber 067-321-5005 . #хлопковыефонарики #гирляндаизшаров #гирлянда #гирлянданазаказ #тайскиефонарики #тайскиегирлянды #тайскиегирляндыукраина #декор #декордетской #декорация #декорсвадьбы #декордлядома #весна2018 #блоггер #фотофон #скоромама #ночниквдетскую #ночниквспальню #ночниквдетскуюкомнату #хлопок

A post shared by Гирлянда Фонарики Ночник Декор (@fonariki_decor) on

Možnosťou je aj pekná markíza alebo strieška, či zaujímavý slnečník, ktoré majú aj úžitkovú funkciu a chránia pred páľavou.


https://www.instagram.com/p/BVVUY7SlC1I/?utm_source=ig_embed

Pohrajte sa aj s podlahou, vytvorte napríklad kamenný kútik alebo na časť podlahy využite umelú trávu. Čo tak mini strom so zaujímavými kamienkami v kvetináči? Preneste si kúsok záhradky na svoj balkón.

Ako opticky zväčšiť priestor


https://www.instagram.com/p/BkCvdUSBzAw/?utm_source=ig_embed

V prvom rade balkón vymaľujte na svetlo, ideálne v bielych farbách. Tá sedí ku všetkému a skombinujete ju ozaj s hocičím. Ak nechcete bielu, potom môžete skúsiť béžovú, olivovú, sivú alebo svetlomodrú, ktoré sú tiež dobré na optické rozšírenie priestoru.


https://www.instagram.com/p/Bdjs5L5FT7a/?taken-by=small.flat.ideas

Nejde však len o farbu stien alebo podlahy. Myslite aj na doplnky, prípadne nábytok, ktorý by mal byť podľa možnosti tiež svetlejší.


https://www.instagram.com/p/BdF07HKlgVM/?taken-by=small.flat.ideas

Okrem farby treba myslieť aj na druh povrchu. Čím lesklejší materiál, tým viac svetla odrazí a priestor vyzerá opticky väčšie. Lesklý lakovaný stolík je preto tou správnou voľbou.

Ako využiť malý priestor


https://www.instagram.com/p/Bd1yCn0FLzs/?taken-by=small.flat.ideas

Skúsiť môžete závesné stoly, ktoré môžete jednoducho sklopiť, keď ich práve nevyužívate. Nezaberajú veľa miesta a zavesiť ich môžete aj na zábradlie. Vhodné sú aj rozkladacie stoličky alebo hojdacia sieť (ak máte uzavretý balkón).

Ak máte okenný parapet, prečo ho nevyužiť? Môžete ho rozšíriť alebo pekne dekorovať a nahradiť ním stolík. Parapet tak môže plniť funkciu odkladacieho priestoru a hneď máte ušetrené miesto.


https://www.instagram.com/p/BdO_h_Rl3sj/?taken-by=small.flat.ideas

Rastliny môžete tiež umiestniť do závesných kontajnerov alebo využiť stupňovité rebríkové umiestnenie. Šikovný stolár vám iste vyhotoví aj lavicu s policami za chrbtom.

Nezabúdajte na kvety


https://www.instagram.com/p/BkAca-kDCqo/?utm_source=ig_embed

Čo by to bol za príjemný priestor, ak by sme v ňom nemohli byť obklopení aspoň troškou kvetov? Rozohrajte na balkóne symfóniu farieb nielen vďaka okvetným lístkom ale aj zaujímavým kvetináčom či nápaditému usporiadaniu. Ak chcete opticky zväčšiť balkón, kvety ukladajte vertikálne. Môžete ich ukladať aj do drevenej palety alebo vytvoriť policový systém či využiť ťahačky, ktoré budú rásť po zábradlí balkóna.


https://www.instagram.com/p/BfP0d9wlVK1/?utm_source=ig_embed
https://www.instagram.com/p/BDi5ohZS3oh/?utm_source=ig_embed

Voľte nenáročné rastliny, ktoré zvládnu nejaký ten dážď. Môžete ich zaujímavo farebne usporiadať alebo ich sadiť do starých hrncov, ktoré pekne namaľujete. Možností je naozaj neuveriteľne veľa.

Detail na záver


https://www.instagram.com/p/BjhF6VJhFm4/?utm_source=ig_embed

Krása celku spočíva v premyslených detailoch. Nebojte sa na balkóne využiť aj netradičné prvky. Pokojne si vyrobte ozdoby doma samy alebo len zrecyklujte staré nádoby či sklenené poháre, ktoré môžu slúžiť ako črepníky či efektné lampáše.


https://www.instagram.com/p/BhTVughlhsZ/?utm_source=ig_embed
https://www.instagram.com/p/BfDQr_8FgIh/?taken-by=small.flat.ideas

Pekné deky, zaujímavý koberec, či farebné vankúše dodajú tomuto priestoru pohodu a vy budete zrazu na balkóne tráviť viac času, ako v obývačke. Ak sa bojíte, že vám počasie zničí niektoré z vašich dekoratívnych prvkov, nakupujte v obchodoch veci zo sekcie na záhradu a do exteriéru. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré toho dosť vydržia.

Pozri aj: Z obyčajného balkóna plného vecí si vytvorili oázu pokoja. Rýchla rekonštrukcia, ktorú zvládne každý vás inšpiruje

zdroj: Jana, adme.ru

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov