Moje záclony mi po čase zožltli, no odmietala som ich vyhodiť. Potom mi mama poradila triky, ktoré na bielenie záclon používala babička. Vyzerajú ako nové!

Monizz Ja žena

Hovorí sa, že nič netrvá večne. A biele záclony už vôbec nevydržia bielymi. Stačí, že sa u vás doma fajčí alebo často varíte a sporák máte pri okne. O žlté fľaky máte postarané v priebehu niekoľkých mesiacov. Čo je však horšie, záclony po obyčajnom vypratí aj tak nebudú také ako predtým.

zaclony1
takprosto.cc

Ako inak, pomôžu nám rady našich babičiek. Tak sa zdá, že kedysi ľudia poznali na každý problém len niekoľko riešení, za to všetky boli účinné a ľudia tak svoju prácu robili efektívne a bez zbytočných nevydarených pokusov a vyhadzovania peňazí do vzduchu. Nuž a my? My ich vyhadzujeme aj za to, čo nemusíme a výsledky nie sú žiadne.

Najbelšie záclony v okolí

Farbu vašim záclonám vrátite s pomocou týchto trikov, ktoré sú staré prinajmenšom desiatky rokov. Bielenie týmito spôsobmi je síce staré, no metódy, akými je riešené, vám zaručia perfektný výsledok. Prečo mali naše babičky a prastaré babičky záclony čisté a biele až kým sa celkom nerozpadli? Pretože nepoužívali na bielenie silné a niekedy takmer žiadne chemikálie a riadili sa len sedliackym rozumom a osvedčenými radami. Nadišiel deň, aby sme si z nich vzali príklad.

zaclony5
30-plus.ru

Metóda č.1

Než začnete záclonu bieliť, namočte ju na dve hodiny do teplej vody a potom ju dôkladne vyžmýkajte. Dajte ju vyprať na bežné pranie do práčky alebo ju vyperte v rukách. Keď bude záclona vypratá, odložte ju do prázdnej vane, odtok z vane uzatvorte a bežte pripraviť bielidlo. Nechajte zovrieť približne 3 litre vody. Vriacu vodu zmiešajte s 1 polievkovou lyžicou soli. Zmes vylejte na záclonu. Podľa toho, nakoľko je záclona namočená, pridajte ešte ďalšie potrebné množstvo soľného roztoku. Soľný roztok vždy pripravujte tak, aby na 3 litre vody vyšla 1 polievková lyžica soli, nie viac. Keď voda mierne vychladne, záclonu v soľnom bielidle poriadne vyperte a prepláchajte. Záclonu nechajte v kúpeli aspoň 2-3 hodiny. Potom ju opäť vyperte na programe určenom na pranie záclony a nezabudnite pridať aviváž.

zaclony2
takprosto.cc

Metóda č.2

Podobne, ako pri prvej metóde, môžete namiesto soli použiť prášok do pečiva. Na jednu záclonu zakrývajúcu bežné okno budete potrebovať aspoň 5 balíčkov prášku do pečiva. Tie zmiešajte s vriacou vodou tak, aby zakryla celú záclonu a poriadne ju v zmesi vyperte. Nechajte záclonu namočenú opäť približne 2-3 hodiny a potom ju operte.

zaclony3
ujutnijdom.ru

Metóda č.3

Pomáha, ak pred praním záclonu namočíte a pridáte do vody niekoľko lyžíc bieleho octu. Ak sa nebojíte starých receptov, pridajte po octovom kúpeli do práčky uzavreté bavlnené vrecúško s vaječnými škrupinami. Potom spustite program, na ktorom záclony bežne periete a nechajte, aby vaječné škrupinky urobili robotu za vás.

zaclony4
koffkindom.ru

Tip proti zažltnutiu

Kedysi používali naše staré mamy osvedčený recept proti ďalšiemu zažltnutiu záclon. Do plákacieho kúpeľa pridali 1 polievkovú lyžicu čistého liehu a 1 polievkovú lyžicu terpentínu. Ak to chcete vyskúšať, pripravte si takýto roztok a po vypratí záclony v práčke ju ešte dobre popreplachujte vo vani.

Aké metódy na bielenie záclon používate vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať (0)